Harry Jansson

Vikt: Flugvikt
Född:
Död:
Klubb: Criqui Club (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1926 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Bertil Ljung BK Örnen L 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
38 Runar Dickman FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
37 Willy Hofstetter Bayern, GER L TKO 2 Stockholm 1931-01-18
36 Sven Lidström Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1931-01-16
35 Sven Lidström Djurgårdens IF L KO 1 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
34 Christian Christensen (f) DEN W 3 Stockholm 1930-03-31 Landskamper 1930 SWE-DEN 6-2
33 Runar Dickman FIN W 3 Stockholm 1930-02-09 Landskamper 1930 SWE-FIN 4-4
32 Ivar Iversen NOR KO 1 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
31 Marcus Krutzkoff BK 28 W TKO 2 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
30 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
29 Viktor Engström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-01-06 IF Linnéa-Djurgården IF 5-3
28 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1928-09-28 IF Linnéa-IK Balder 13-3
27 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 1/2
26 Gösta Palm Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
25 Carl-Erik Häggh Åmåls SK W TKO 2 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
24 Gustav Mattsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
23 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
22 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
21 Gustav Mattsson Halmstads BS W 3 Stockholm 1927-01-17
20 Stoker Tull UK Army L 3 Stockholm 1927-01-16
19 Björn Axell Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
18 Carlo Cavagnoli [ITA] L 3 Stockholm 1926-12-07
17 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-05
16 Kurt Axell BK Örnen W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
15 Mikkel Laursen DEN L 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
14 Björn Axell IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
13 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-03-02 SM 1926 1/2
12 Anders Råberg Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
11 Emile Plauder FRA L 3 Stockholm 1925-05-11 EM 1925 1/4
10 Wahlström SK Royal L 3 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
9 E Ljunggren SK Royal L TKO 1 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
8 Oscar Bergström IF Linnéa L 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
7 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-01-11.
6 Erik Andersson (uak) Upsala IF KO 3 Stockholm 1925-01-11
5 Söderholm SK Condor W 3 Stockholm 1924-02-24. Final Södermästerskapet
4 E Andersson (f) SK Condor KO Stockholm 1924-02-24 1/2 Södermästerskapet
3 Axel Jonsson BK Amatör L TKO 2 Stockholm 1923-12-13. JSM-final
2 Erik Lindholm BK Örnen W 3 Stockholm 1923-12-13 1/2 JSM
1 Harald Wallin IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1923-12-12. 1/4 JSM
Sammanfattande statistik

"Loppan".
1923 JSM-silver. 
I 1925 års Södermästerskap dubblerade Jansson i flug- respektive bantamvikt.


Välkänd tränare på sin tid.
Äldre bror till Arne "Lill-Loppan" Jansson.