Harry Jansson

Vikt: Flugvikt
Född:
Död:
Klubb: Criqui Club (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1926 SM-Guld
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
46 Bertil Ljung BK Örnen L 3 Stockholm 1931-02-27 SM 1931 1/8
45 Runar Dickman FIN 0 - 2 Helsingfors, FIN 1931-02-15 Landskamper 1931 SWE-FIN 5-11
44 Willy Hofstetter Bayern, GER L TKO 2 Stockholm 1931-01-18
43 Sven Lidström Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1931-01-16
42 Sven Lidström Djurgårdens IF L KO 1 Stockholm 1931-01-06 IF Linnéa-Djurgårdens IF 5-3
41 Christian Christensen (f) DEN W 3 Stockholm 1930-03-31 Landskamper 1930 SWE-DEN 6-2
40 Runar Dickman FIN W 3 Stockholm 1930-02-09 Landskamper 1930 SWE-FIN 4-4
39 Ivar Iversen NOR KO 1 Oslo, NOR 1930-01-26 Landskamper 1930 SWE-NOR 4-4
38 Marcus Krutzkoff BK 28 W TKO 2 Stockholm 1929-10-13 BK 28-IF Linnéa 7-1
37 Kurt Liljedahl BK 28 L 3 Stockholm 1929-02-10 BK 28-IF Linnéa 6-2
36 Viktor Engström Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1929-01-06 IF Linnéa-Djurgården IF 5-3
35 Henry Norell IK Balder W 3 Stockholm 1928-09-28 IF Linnéa-IK Balder 13-3
34 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-03-05 SM 1928 1/2
33 Gösta Palm Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1928-03-04 SM 1928 1/4
32 Carl-Erik Häggh Åmåls SK W TKO 2 Stockholm 1928-03-01 SM 1928 1/8
31 Gustav Mattsson Hammarby IF W 3 Stockholm 1928-01-13 IF Linnéa-Hammarby IF 4-4
30 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1928-01-05 Djurgårdens IF-IF Linnéa 6-2
29 Landry Bengtsson IK Ymer L 3 Stockholm 1927-02-28 SM 1927 1/4
28 Gustav Mattsson Halmstads BS W 3 Stockholm 1927-01-17
27 Stoker Tull UK Army L 3 Stockholm 1927-01-16
26 Björn Axell Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1927-01-06 Djurgårdens IF-IF Linnéa 5-3
25 Carlo Cavagnoli [ITA] L 3 Stockholm 1926-12-07
24 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-12-05
23 Kurt Axell BK Örnen W 3 Stockholm 1926-10-31 BK Örnen-IF Linnéa 4-4
22 Mikkel Laursen DEN L 3 Stockholm 1926-03-29 Landskamper 1926 SWE-DEN 6-2
21 Björn Axell IF Linnéa W TKO 1 Stockholm 1926-03-02. SM 1926 SM-final
20 Orfeo Pettinelli Djurgårdens IF W 3 Stockholm 1926-03-02 SM 1926 1/2
19 Anders Råberg Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1926-02-28 SM 1926 1/4
18 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-12-07
17 John Hedqvist IF Linnéa W 3 Stockholm 1925-12-06
16 T Rosengren Gefle IF W 3 Stockholm 1925-12-05
15 Gustaf Stohlander Nicolai IK KO 1 Stockholm 1925-11-29 Nicolai IK-Criqui Club 5-3
14 Emile Plauder FRA L 3 Stockholm 1925-05-11 EM 1925 1/4
13 Wahlström SK Royal L 3 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
12 E Ljunggren SK Royal L TKO 1 Stockholm 1925-04-19 Final Södermästerskapet
11 Oscar Bergström IF Linnéa L 3 Stockholm 1925-03-08 SM 1925 1/4
10 John Pihl Djurgårdens IF L 3 Stockholm 1925-01-11.
9 Erik Andersson (uak) Upsala IF KO 3 Stockholm 1925-01-11
8 Björn Axell IF Linnéa L 3 Stockholm 1924-10-11
7 Söderholm SK Condor W 3 Stockholm 1924-02-24. Final Södermästerskapet
6 E Andersson (f) SK Condor KO Stockholm 1924-02-24 1/2 Södermästerskapet
5 Folke Sjöberg (f) IF Linnéa L Dsq 3 Stockholm 1924-01-13 Landslagsuttagning
4 Axel Jonsson BK Amatör W TKO 2 Stockholm 1924-01-12 Landslagsuttagning
3 Axel Jonsson BK Amatör L TKO 2 Stockholm 1923-12-13. JSM-final
2 Erik Lindholm BK Örnen W 3 Stockholm 1923-12-13 1/2 JSM
1 Harald Wallin IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1923-12-12. 1/4 JSM
Sammanfattande statistik

"Loppan".
1923 JSM-silver. 
I 1925 års Södermästerskap dubblerade Jansson i flug- respektive bantamvikt.


Välkänd tränare på sin tid.
Äldre bror till Arne "Lill-Loppan" Jansson.