Göte Andersson

91 (54-37)

Vikt: Weltervikt, Mellanvikt
Född: 1921-10-29
Död: 1990-08-22
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 2 (1-1)
Nordisk: -
EM: * )
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1946-11-01. Som proffs 8 (4-3-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
64 Sten Ahnelöv Landskrona BK 0 - 3 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
63 Bertil Jansson BK 30 3 - 0 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
62 Sture Fröberg Djurgårdens IF W Dsq 3 Stockholm 1944-11-20 Solna BK 25 år
61 Lennart Boqvist Malmö BK 0 - 3 Stockholm 1944-11-10
60 Tore Karlsson BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/8
59 Lennart Andersson Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1944-02-08. Final DM-Göteborg
58 Gerhard Pedersen BK Kelly 0 - 3 Göteborg 1944-01-21
57 Gösta Eriksson Eskilstuna BK/Eskilstuna 0 - 3 Eskilstuna 1944-01-09 Göteborg-Eskilstuna 4-4
56 Börje Wretman BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
55 Gunnar Stendahl Landala BK 0 - 3 Göteborg 1943-11-12
54 Börje Wretman BK Örnen /Stockholm L 3 Stockholm 1943-10-15 Stockholm-Landsorten 6-2
53 Olle Bengtsson SAIS/Västergötland L KO 1 Skövde 1943-01-10 Västergötland-Göteborg 5-3
52 Olle Lindkvist Djurgårdens IF/Stockholm 0 - 3 Stockholm 1943-01-08 Stockholm-Göteborg 4-4
51 Gösta Eriksson Eskilstuna BK 0 - 3 Eskilstuna 1942-12-13
50 Guglielmo Poli ITA 0 - 3 Stockholm 1942-12-11 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
49 Allan Hammar Djurgårdens IF/Stockholm W 3 Göteborg 1942-12-04 Göteborg-Stockholm 4-4
48 Yngve Jeppsson Hälsingborgs BS W TKO 1 Göteborg 1942-10-23
47 Börje Wretman BK Örnen/Stockholm W TKO 2 Stockholm 1942-10-09 Stockholm-Landsorten 4-4
46 Melvin Westling Skövde AIK KO 1 Göteborg 1942-09-25
45 Gustaf Carlsson Värnamo BK 2 - 1 Jönköping 1942-03-29
44 Börje Wretman BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1942-03-27
43 Gustaf Carlsson Värnamo BK 3 - 0 Linköping 1942-03-22
42 Kjell Helldén Vänersborgs BK W TKO 3 Göteborg 1942-03-20
41 Gunnar Jensen [DEN] 1 - 2 Helsingborg 1942-03-17 HBS sel-DEN 2-6
40 Erik Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 1/2
39 Evert Ahlin Enköpings BK W TKO 1 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
38 Herman Claesén Värnamo BK W TKO 2 Stockholm 1942-02-27 SM 1942 1/8
37 Gunnar Stendahl Landala AK W Göteborg 1942-02-13 Final DM-Göteborg
36 Börje Wretman BK Örnen L Breslau, GER 1942-01-25 Bronsmatch "Krigs-EM"
35 Lajos Szentgyörgi HUN L 3 Breslau, GER 1942-01-24 1/2 "Krigs-EM"
34 Horst Weidemann SUI W 3 Breslau, GER 1942-01-23 1/4 "Krigs-EM"
33 Marco ESP W 3 Breslau, GER 1942-01-21 1/8 "Krigs-EM"
32 Ferdinand Raeschke GER 0 - 3 Göteborg 1941-12-14 Göteborg-GER 2-6
31 Börje Wretman BK Örnen L 3 Göteborg 1941-11-28
30 Poul Topp Sparta, DEN 3 - 0 Jönköping 1941-11-09 (1/2) BK Ringen 15 år
29 Erik Nordqvist BK Ringen 3 - 0 Jönköping 1941-11-09 BK Ringen 15 år
28 Allan Hammar IF Linnéa W 3 Stockholm 1941-11-07
27 Lasse Lassesson Svedala BK 3 - 0 Lund 1941-11-03
26 Tage Jörgensen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1941-11-02 Landskamper 1941 SWE-DEN 2-6
25 Nils Sandgren Hisingens BK W TKO 1 Göteborg 1941-10-24
24 Allan Hammar IF Linnéa/Stockholm 3 - 0 Stockholm 1941-10-10 Stockholm-Landsorten 5-3
23 Bengt Nilsson (lak) Landala AK 3 - 0 Göteborg 1941-10-03
22 Sten Johansson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1941-08-21
21 Eric Andersson BK Kelly/Mellansverige 3 - 0 Göteborg 1941-03-14 Göteborg-Mellansverige 5-3
20 Gösta Löfgren Enköpings BK 3 - 0 Stockholm 1941-03-02 SM 1941 1/8
19 Cyrild Larsen IK Sport, DEN 2 - 1 Helsingborg 1941-01-24
18 Ture Ågren Narva BK 0 - 3 Stockholm 1941-01-10
17 Erik Jokinen [FIN] L 3 Göteborg 1940-12-17 Göteborg sel-FIN 4-4
16 Eric Andersson BK Kelly 3 - 0 Göteborg 1940-12-06
15 Sten Johansson IK Balder KO 1 Stockholm 1940-11-25. JSM-final
14 Allan Tollstam Flottans IF KO 2 Stockholm 1940-11-25 1/2 JSM
13 Bernhard Dannvall IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1940-11-24 1/4 JSM
12 Alvar Engström Narva BK W TKO 2 Stockholm 1940-11-23 1/8 JSM
11 Erik Lundqvist Konsums IF 3 - 0 Stockholm 1940-11-22 1/16 JSM
10 E Cederstrand Långshyttans AIK W TKO 1 Stockholm 1940-11-21 1/32 JSM
9 Olle Bengtsson Skoftebyns AIS W TKO 2 Trollhättan 1940-11-17
8 Göte Carlsson Värnamo BK 0 - 3 Göteborg 1940-10-04
7 Nils Sandgren Hisingens BK L Göteborg 1940-03-29 1/4 Västsvenska (j)
6 Harry Åstrand IK Ymer 0 - 3 Vänersborg 1940-02-18 1/2 Västsvenska (j)
5 Mauritz Karlsson Hisingens BK 2 - 1 Vänersborg 1940-02-17
4 Herman Claesén Värnamo BK W TKO 2 Värnamo 1939-10-08
3 Kurt Lövgren Vänersborgs BK 1 - 2 Trollhättan 1939-01-22
2 Nils Sandgren Hisingens BK W 3 Göteborg 1939-01-20
1 Herman Claesén Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1938-12-27 1/32 JSM
Sammanfattande statistik

1940 Svensk juniormästare.
1942, 1944 Distriktsmästare Göteborg.
*) Uttagen till det annullerade Europamästerskapet (Krigs-EM) i tysk/polska Breslau 1942 - (1-2). 


Saknade förutsättningar för proffslivet. Tillhör gruppen sämre bland svenska proffsboxare.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Anderssons matcher i Sverige plus komplett matchlista.