SM 2000

60, Rateb Noori (Djurgårdens IF) - Mikael Andersson (Ystads SK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 14 - 3
Kommentar: 1/8
71, Tony Nyberg (Haninge BK) - Fahrettin Yetim (Hammarby IF) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 8 - 4
Kommentar: 1/8
71, Cliff Soukka (NBK/Akilles) - Joaquin Molina-Rivera (Ystads SK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 11 - 3
Kommentar: 1/8
54, Majid Jelili (Tensta BK) - Rikard Lundby (IF Linnéa) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 12 - 9
Kommentar: 1/2
51, Henok Alem (IF Linnéa) - Frank Sommander (IFK Linköping) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 11 - 9
Kommentar: 1/4
51, Suhap Chataroopaceewin (BK Älgen) - Patrik Eliasson (TiFa BC) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 12 - 4
Kommentar: 1/4
63,5, Mosa Sayed (Upsala IF) - Henrik Waldemarsson (Höllvikens BK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 17 - 6
Kommentar: 1/4
81, Marcus Fowler (IF Linnéa) - John Thompson (Tensta BK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 11 - 6
Kommentar: 1/4
81, Said El-Tahan (Lunds BS) - Carl Jörneklint (Oskarshamns BK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 7 - 4
Kommentar: 1/4
81, Giovanni Alvarez (IF Linnéa) - Patrick Sjöstrand (GAK Enighet) 2000-02-17, Göteborg, Resultat W TKO 4
Kommentar: 1/4
91+, Magnus Gustafsson (Åtvidabergs BK) - Per Silfver (Timrå BK) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 6 - 4
Kommentar: 1/4
91+, Kent Wujciak (Majornas BK) - Fredrik Holm (BK Vargen) 2000-02-17, Göteborg, Resultat 6 - 2
Kommentar: 1/4
60, John H Larbi (Angered BC) - Thomas Carlsson (Kalvhagens BC) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 13 - 2
Kommentar: 1/4
60, John-Erik Käck (Narva BK) - Thomas Ljungberg (IFK Umeå) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 11 - 4
Kommentar: 1/4
60, Gio Garcia (Upsala IF) - Alexander Lindgren (BK Dalen) 2000-02-18, Göteborg, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
60, Rateb Noori (Djurgårdens IF) - Vesa Kuosku (Angered BC) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 9 - 3
Kommentar: 1/4
71, Clas Abrahamsson (BK Falken) - Stephen Ablorh (IF Linnéa) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 8 - 6
Kommentar: 1/4
71, David Odar (Hisingens BK) - Gabriel Stam (BK Masen) 2000-02-18, Göteborg, Resultat KO 4
Kommentar: 1/4
71, Usama Aziz (Angered BC) - Manjie Conteh (Tensta BK) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 13 - 6
Kommentar: 1/4
71, Cliff Soukka (NBK/Akilles) - Tony Nyberg (Haninge BK) 2000-02-18, Göteborg, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
75, Issam Karzoumi (Angered BC) - Danny Lundgren (GAK Enighet) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 10 - 9
Kommentar: 1/4
75, Tomas Carlsson (IF Linnéa) - Magnus Öhman (BK Rapp) 2000-02-18, Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
75, Steven Musisi (IFK Umeå) - Björn Johansson (BK Ringen) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 7 - 3
Kommentar: 1/4
75, Robert Nordman (Skärgårdens IF) - Ambrose Ongom (Angered BC) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 9 - 4
Kommentar: 1/4
91, Ugo Okoro (Halmstads BS) - Rodney Blizzard (Tensta BK) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 7 - 3
Kommentar: 1/4
91, Aldo Mamadou Colliander (BK Dalen) - Krister Palmen (Angered BC) 2000-02-18, Göteborg, Resultat 19 - 7
Kommentar: 1/4
91, Bardou Boeke (IF Linnéa) - Jonas Appelgren (BK Fox) 2000-02-18, Göteborg, Resultat W
Kommentar: 1/4
91, Andreas Gustafsson (NBK/Akilles) - Stefan Kszak (Upsala IF) 2000-02-18, Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
51, Abdehakim Adaan (Angered BC) - Deniz Karabay (Upsala IF) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 16 - 9
Kommentar: 1/2
51, Henok Alem (IF Linnéa) - Suhap Chataroopaceewin (BK Älgen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat +8 - 8
Kommentar: 1/2 (42-36)
57, Cyrus Farhadi (Lunds BS) - Johannes Rylner (BK Ringen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 18 - 5
Kommentar: 1/2
57, Patrick Bogere (Angered BC) - Shadi Hamsho (BK Fox) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 11 - 6
Kommentar: 1/2
60, John H Larbi (Angered BC) - John-Erik Käck (Narva BK) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 11 - 3
Kommentar: 1/2
60, Rateb Noori (Djurgårdens IF) - Gio Garcia (Upsala IF) 2000-02-19, Göteborg, Resultat +9 - 9
Kommentar: 1/2 (44-36)
63,5, Benjamin Kalinovic (BK Rapid) - Ahmed Semmo (Angered BC) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 8 - 5
Kommentar: 1/2
63,5, Mosa Sayed (Upsala IF) - Vatche Wartanian (IF Linnéa) 2000-02-19, Göteborg, Resultat +8 - 8
Kommentar: 1/2
67, Tomas Acar (IF Linnéa) - Alexander Öjvindsson (Kristianstads BK) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 11 - 4
Kommentar: 1/2
67, Mathias Lundberg (Kristianstads BK) - Robert Edvardsson (BK Masen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 16 - 3
Kommentar: 1/2
71, Clas Abrahamsson (BK Falken) - David Odar (Hisingens BK) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 15 - 9
Kommentar: 1/2
71, Cliff Soukka (NBK/Akilles) - Usama Aziz (Angered BC) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 12 - 9
Kommentar: 1/2
75, Issam Karzoumi (Angered BC) - Tomas Carlsson (IF Linnéa) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 6 - 4
Kommentar: 1/2
75, Steven Musisi (IFK Umeå) - Robert Nordman (Skärgårdens IF) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 14 - 3
Kommentar: 1/2
81, Marcus Fowler (IF Linnéa) - Peter Tägt (BK Masen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
81, Giovanni Alvarez (IF Linnéa) - Said El-Tahan (Lunds BS) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 13 - 4
Kommentar: 1/2
91, Ugo Okoro (Halmstads BS) - Aldo Mamadou Colliander (BK Dalen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/2
91, Andreas Gustafsson (NBK/Akilles) - Bardou Boeke (IF Linnéa) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 20 - 3
Kommentar: 1/2
91+, Tobias Asklöf (Åtvidabergs BK) - Anders Holmberg (BK Vargen) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 12 - 3
Kommentar: 1/2
91+, Kent Wujciak (Majornas BK) - Magnus Gustafsson (Åtvidabergs BK) 2000-02-19, Göteborg, Resultat 9 - 1
Kommentar: 1/2
51, Abdehakim Adaan (Angered BC) - Henok Alem (IF Linnéa) 2000-02-20, Göteborg, Resultat +15 - 15
Kommentar: SM-final (50-47)
54, Majid Jelili (Tensta BK) - Jesus Ruiz Rivera (Ystad) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 22 - 4
Kommentar: SM-final
57, Patrick Bogere (Angered BC) - Cyrus Farhadi (Lund BS) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 7 - 6
Kommentar: SM-final
60, John H Larbi (Angered BC) - Rateb Noori (Djurgårdens IF) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 7 - 5
Kommentar: SM-final
63,5, Mosa Sayed (Upsala IF) - Benjamin Kalinovic (BK Rapid) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 13 - 8
Kommentar: SM-final
67, Tomas Acar (IF Linnéa) - Mathias Lundberg (Kristianstads BK) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 12 - 5
Kommentar: SM-final
71, Cliff Soukka (NBK/Akilles) - Clas Abrahamsson (BK Falken) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 10 - 3
Kommentar: SM-final
75, Issam Karzoumi (Angered BC) - Steven Musisi (IFK Umeå) 2000-02-20, Göteborg, Resultat +6 - 6
Kommentar: SM-final (37-30)
81, Giovanni Alvarez (IF Linnéa) - Marcus Fowler (IF Linnéa) 2000-02-20, Göteborg, Resultat W TKO 3
Kommentar: SM-final
91, Andreas Gustafsson (NBK/Akilles) - Ugo Okoro (Halmstads BS) 2000-02-20, Göteborg, Resultat W Dsq 3
Kommentar: SM-final
91+, Tobias Asklöf (Åtvidabergs BK) - Kent Wujciak (Majornas BK) 2000-02-20, Göteborg, Resultat 14 - 7
Kommentar: SM-final
SM nr 81. 17-20 februari Göteborg (Lisebergshallen). 70 deltagare. Det saknades representanter i 48 kg. Inga direktfinaler. Bästa klubb: Angered BC. Bästa boxare: Andreas Gustafsson (NBK/Akilles). Notabelt. Dåligt med publik.