Cliff Soukka

Vikt: Lätt weltervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt, Mellanvikt
Född: 1974-06-30
Död:
Klubb: Norrköpings BK, NBK/Akilles (Norrköping), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1999-2000 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2008-06-07. Som proffs 9 (7-2, 2 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
79 Thomas Povlsen [DEN] 22 - 27 Pandrup, DEN 2005-05-14
78 Naim Terbunja IFK Linköping 0 - 3 Nyköping 2005-05-07
77 Julius Horvat Banik Most, CZE 3 - 0 Göteborg 2005-04-28
76 Kennedy Katende Sundsvalls BK 19 - 25 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
75 Måns Eliasson BK Falken 35 - 6 Malmö 2005-04-22 SM 2005 1/4
74 Joaquin Molina-Rivera Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 2005-03-13 Final Sydsvenska
73 Aki Selesmaa Porin NMKY, FIN 5 - 0 Uppsala 2005-01-22 1/2 KP-Cup
72 Naim Terbunja IFK Linköping 14 - 29 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
71 Sammi Jonsson Redbergslids BK 5 - 0 Linköping 2004-03-12 SM 2004 1/4
70 Badou Jack Stockholms AIF 2 - 1 Angered 2003-11-02 Final ABC
69 Cian Dalton Lunds BS W TKO 4 Angered 2003-11-01 1/2 ABC
68 Marius Butnariu [Ploesti], ROM 3 - 0 Göteborg 2003-06-15
67 Björn Johansson BK Ringen 0 - 3 Halmstad 2003-03-16 Sydsvenska
66 Issam Karzoumi Angered BC 10 - 15 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
65 Per Lindström Narva BK 19 - 9 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
64 Manjie Conteh Djurgårdens IF 23 - 19 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
63 Reda Zam Zam Aarhus AK, DEN L TKO 1 Köpenhamn, DEN 2001-11-22 1/4 Copenhagen Cup
62 Benjamin Kalinovic BK Rapid 0 - 5 Angered 2001-11-03 1/2 ABC
61 Colin McNeil [SCO] 5 - 13 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
60 Alexander Bueno Ferrer BK Fox 9 - 6 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad
59 Denas Pratjkin [RUS] 3 - 0 Oskarshamn 2001-09-07
58 Babacar Kamara Stockholms AIF W TKO 2 Nyköping 2001-04-07
57 Benjamin Kalinovic BK Rapid 20 - +20 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final (65-64)
56 Fahrettin Yetim Hammarby IF W TKO 3 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
55 Micke Olsson BK Falken 8 - 3 Uppsala 2001-02-15 SM 2001 1/4
54 Riku Lumberg FIN 2 - 1 Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
53 Xavier Noel FRA 5 - 6 Chateau Thierry, FRA 2000-12-02 Landskamper 2000 SWE-FRA 1-9
52 Xavier Noel [FRA] 10 - 8 Köpenhamn, DEN 2000-11-26 Final Copenhagen Cup
51 Viktor Plotnikov [UKR] 12 - 9 Köpenhamn, DEN 2000-11-25 1/2 Copenhagen Cup
50 Aleksandrs Sotnikovs [LAT] 10 - 2 Köpenhamn, DEN 2000-11-23 1/4 Copenhagen Cup
49 Rateb Noori Djurgårdens IF 4 - 1 Göteborg 2000-11-05 Final Gbg ABC
48 Ahmed Semmo Angered BC 7 - 0 Göteborg 2000-11-04 1/2 Gbg ABC
47 Mosa Sayed Upsala IF 6 - 2 Göteborg 2000-11-03 1/4 Gbg ABC
46 Tobias Qvist TiFa BC 3 - 0 Norrköping 2000-09-10
45 Usama Aziz Angered BC 2 - 1 Skara 2000-04-21
44 Craig McEwan SCO 3 - 0 Stockholm 2000-04-10 Landskamper 2000 SWE-SCO 8-1
43 Stephen Ablorh IF Linnéa 3 - 0 Nyköping 2000-04-01
42 Clas Abrahamsson BK Falken 10 - 3 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
41 Usama Aziz Angered BC 12 - 9 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
40 Tony Nyberg Haninge BK W TKO 2 Göteborg 2000-02-18 SM 2000 1/4
39 Joaquin Molina-Rivera Ystads SK 11 - 3 Göteborg 2000-02-17 SM 2000 1/8
38 Xavier Noel FRA 1 - 2 Stockholm 2000-01-24 Landskamper 2000 SWE-FRA 2-7
37 Riku Lumberg FIN 1 - 2 Lahti, FIN 2000-01-08 Landskamper 2000 SWE-FIN 4-8
36 Tomas Acar Rinkeby International +12 - 12 Angered 1999-11-07 Final ABC
35 Robert Edvardsson BK Masen W TKO 2 Angered 1999-11-06 ABC
34 Stephen Ablorh IF Linnéa 28 - 14 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
33 Leonardo Bundu ITA 6 - 17 Stockholm 1999-03-29 Landskamper 1999 (j/s) SWE-ITA 10-1
32 Tomas Acar Rinkeby International W TKO 4 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
31 Usama Aziz Kristianstads BK 12 - 0 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
30 Serhan Erdal Star Fights ABC 12 - 0 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
29 Stephen Ablorh BK Örnen 3 - 0 Norrköping 1999-02-07
28 Nurhan Süleymanoglu TUR 3 - 8 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
27 Amin Asikainen FIN 0 - 3 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
26 Jesper Gaardbo CIK, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1998-10-30
25 Jörgen Saether B-30, NOR 6 - 1 Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad
24 Serhan Erdal Star Fight 10 - 4 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
23 Michael Yikealo IF Linnéa 5 - 10 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
22 Shukri Taha Tensta BK 3 - 0 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
21 Gerald Mylas RSA 11 - 9 Stockholm 1997-11-17 Landskamper 1997 SWE-RSA 9-2
20 Tomas Acar Rinkeby Int 1 - 2 Rinkeby 1997-10-11
19 Mosa Sayed Upsala IF 9 - 2 Gävle 1997-09-21 Final Gefle Dagblad
18 Tomas Acar Rinkeby Int 11 - 10 Gävle 1997-09-20 1/2 Gefle Dagblad
17 Tonton Semakala Tensta BK 7 - 12 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
16 Tomas Acar Rinkeby Int W TKO 4 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
15 Tom Karlsson Vetlanda BK 22 - 8 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
14 Janis Soubalas Häljarps AIS 1 - 2 Lund 1996-04-05
13 Martyn Thomas Timrå BK 0 - 5 Timrå 1996-03-30
12 Tonton Semakala Tensta BK 3 - 10 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
11 Vatche Wartanian Rinkeby International 1 - 2 Stockholm 1996-01-21
10 Stephen Ablorh BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1995-11-26
9 Stephen Ablorh BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1995-10-15
8 Snorri Arnarsson Häljarps AIS 2 - 9 Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
7 Martin Pettersson BK Stora Stöten 14 - 10 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/8
6 Boye Nörve B-30, NOR 2 - 1 Hallsberg 1995-02-05
5 Alexander Lindgren Tensta BK 2 - 1 Stockholm 1995-01-22
4 Veli-Pekka Säikkälä Skoftebyns AIS W TKO 1 Norrköping 1995-01-08
3 Vatche Wartanian IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1994-01-16
2 Andreas Karlsson (w) BK 1925 11 - 22 Falun 1993-12-09 1/8 JSM
1 Christian Lindgren BK Örnen 0 - 3 Angered 1993-11-14 Final Göteborg BO
Sammanfattande statistik

1997, 2001-2002 SM-Silver. 2000 Guld Copenhagen Cup. 2003 Guld Angered BC. 2005 Sydsvensk mästare.