Vatche Wartanian

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1974-10-11
Död:
Klubb: Rinkeby International (Spånga), IF Linnéa (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 7 (2-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2000-11-18. Som proffs 16 (9-4-3, 2 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Lenny Daws London ABA, ENG 2 - 1 Stockholm 2000-04-27 IF Linnéa 90 år
41 Sören Engelbredt Varde AK, DEN 6 - 4 Skagen, DEN 2000-04-19 DEN (sel)-SWE (sel) 5-5
40 Ronnie Nailen SCO 3 - 0 Stockholm 2000-04-10 Landskamper 2000 SWE-SCO 8-1
39 Mosa Sayed Upsala IF 8 - +8 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
38 Mehdi Azri FRA 1 - 2 Stockholm 2000-01-24 Landskamper 2000 SWE-FRA 2-7
37 William Omoro Oslo, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1999-12-05 Oslo-Stockholm 1-4
36 Michael Lomax London, ENG 1 - 2 London, ENG 1999-11-01 Stockholm-London 2-6
35 Silvian Simenon Sport Bacau, ROM 2 - 1 Rinkeby 1999-10-24
34 Alexander Lindgren Tensta BK 33 - 21 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
33 Shukri Taha Tensta BK 0 - 3 Stockholm 1999-03-15 Bronco Cup
32 Jani Lax BK Falken 7 - 10 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
31 Greg McClelland London, ENG 3 - 0 Stockholm 1998-10-29 Stockholm-London 5-1
30 John H Larbi Angered BC 1 - 9 Gävle 1998-09-25 1/4 Gefle Dagblad
29 Alexander Lindgren Tensta BK 4 - 7 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
28 Jouni Hartman FIN 3 - 0 Åbo, FIN 1997-12-06 Landskamper 1997 SWE-FIN 6-6
27 Elvis Makama RSA 14 - 20 Stockholm 1997-11-17 Landskamper 1997 SWE-RSA 9-2
26 Alexander Golomytko [RUS] 7 - 8 Gävle 1997-09-21 Final Gefle Dagblad
25 Maximo Vidal Barria BK Örnen 11 - 7 Gävle 1997-09-20 1/2 Gefle Dagblad
24 Alexander Lindgren Djurgårdens IF 11 - 1 Gävle 1997-09-19 1/4 Gefle Dagblad
23 Francis Pettie FRA 44 - 45 Eu, FRA 1997-05-10 Landskamper 1997 SWE-FRA 4-7
22 Eugene McEananey IRL 11 - 25 Timrå 1997-04-14 Landskamper 1997 SWE-IRL 5-4
21 Johan Hessleryd BK Köping 1 - 4 Norrköping 1997-02-20 SM 1997 1/8
20 Araik Shabazjan CZE L TKO 1 Prag, CZE 1997-02-01 Landskamper 1997 SWE-CZE 5-7
19 Shukri Taha Tensta BK 5 - 7 Stockholm 1997-01-13 Final Sweden BO
18 Siamak Vis Jamegar Star Fights ABC 0 - 3 Säter 1996-10-13 Dala-Cup
17 Shukri Taha Tensta BK 3 - 11 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad BO
16 Jani Lax BK Falken 15 - 11 Gävle 1996-09-20 1/4 Gefle Dagblad BO
15 Alexander Lindgren Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1996-03-16 1/2 Bronco Cup
14 Tomas Jansson BK Falken 1 - 15 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
13 Cliff Soukka NBK/Akilles 2 - 1 Stockholm 1996-01-21
12 Royne Söderberg Majornas BK 3 - 7 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/8
11 Alexander Lindgren Tensta BK 0 - 3 Stockholm 1995-02-12
10 Mosa Sayed Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1995-01-22
9 Morgan Jacobsson Visby BK W TKO 2 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
8 Jonas Olsson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg Open
7 Peter Boman BK Köping 2 - 1 Landskrona 1994-03-27 Landskrona BO
6 Tomas Vallhagen IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1994-03-20 Bronco Cup
5 Cliff Soukka Norrköpings BK 3 - 0 Stockholm 1994-01-16
4 Kamran Kabinejad BK Kelly 0 - 5 Falun 1993-12-10 1/4 JSM
3 Johan Carlsten Guldstadens BK 8 - 4 Falun 1993-12-09 1/8 JSM
2 Christian Lindgren BK Örnen L Dsq 3 Stockholm 1993-10-10
1 Dogan Karan Djurgårdens IF 1 - 2 Stockholm 1993-03-28
Sammanfattande statistik

Ingen lysande proffskarriär som pågick i intervaller.