Shadi Hamsho

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Född: 1981-08-10
Död:
Klubb: BK Fox (Malmö)
SM: 2002 SM-Guld
Landskamper: 4 (1-3)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2005-01-27. Som proffs 10 (10-0, 2 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
42 Erik Roth BK Rapid 0 - 3 Stockholm 2003-11-23
41 Kenneth Nemming BK Örnen, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 2003-11-??
40 Richard Semakula Sundsvalls BK 17 - 19 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
39 Lars Kristjansen Slagelse BK, DEN 2 - 1 Malmö 2003-02-15
38 Ervis Masha Gilleleje BK, DEN 24 - 12 Slagelse, DEN 2003-02-??
37 Joni Turunen Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 13 - 16 Uppsala 2003-01-10 Uppsala BO
36 Joni Turunen FIN 0 - 3 Skärholmen 2002-12-16 Landskamper 2002 SWE-FIN 4-4
35 Guillaume Salingue FRA 29 - 16 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
34 Joni Turunen KNK, FIN 7 - 22 Tammerfors, FIN 2002-10-19 1/2 Tammer
33 Rikard Lundby Haninge BK 16 - 20 Gävle 2002-09-28 1/2 Gefle Dagblad
32 Joni Turunen KNK, FIN 0 - 3 Lohja, FIN 2002-06-08
31 Ilja Moultsin RUS 0 - 3 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
30 Gio Garcia Upsala IF 18 - 8 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
29 Erik Roth BK Rapid 14 - 4 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
28 Jhonny Andersson IF Linnéa 23 - 5 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
27 Mika Seppä FIN 1 - 2 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
26 Reidar Walstad Trym, NOR 5 - 22 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad
25 Gio Garcia Upsala IF 26 - 7 Gävle 2001-09-29 1/2 Gefle Dagblad
24 Robert Maczik [HUN] 4 - 11 Helsingfors, FIN 2001-04-08 Final GeeBee
23 Tönis Möistus [EST] W TKO 2 Helsingfors, FIN 2001-04-07 1/2 GeeBee
22 Jarno Ruotsalainen Kuopion Riento, FIN 12 - 2 Helsingfors, FIN 2001-04-06 1/4 GeeBee
21 Martin Mahad Själland, DEN 3 - 0 Malmö 2001-02-24 Skåne-Själland 3-6
20 Majid Jelili Tensta BK 8 - 16 Uppsala 2001-02-16 SM 2001 1/2
19 Jadgar Abdulla Aarhus ABK, DEN 6 - 7 Skagen, DEN 2000-04-19 DEN (sel)-SWE (sel) 5-5
18 Johannes Rylner BK Ringen 3 - 0 Malmö 2000-04-10
17 Patrick Bogere Angered BC 6 - 11 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
16 Jaffer Sayed Upsala IF +11 - 11 Uppsala 1999-12-19 JSM-final (45-40)
15 Bilal Hammoud Upsala IF W TKO 4 Uppsala 1999-12-18 1/2 JSM
14 Cyrus Farhadi Lunds BS 0 - 5 Stockholm 1999-11-20 SBF 80 år
13 Mikael Andersson Ystads SK 3 - 0 Malmö 1999-11-01
12 M Bezouglij [RUS] W TKO 3 Gävle 1999-09-25 Final Gefle Dagblad BO (j)
11 Vesa Kuosku Angered BC 3 - 0 Falkenberg 1999-09-10
10 Cyrus Farhadi Lunds BS 3 - 4 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
9 Cyrus Farhadi Lunds BS 10 - 11 Lund 1998-12-12 1/2 JSM
8 Sanharib Staifou Frölunda BK 5 - 3 Lund 1998-12-11 1/4 JSM
7 Cyrus Farhadi Lunds BS 3 - 0 Malmö 1998-11-15
6 Sanharib Staifou Frölunda BK W w.o Malmö 1998-09-27 Final Enighet Cup
5 Samuli Leppiaho FIN-jun 4 - 3 Tönsberg, NOR 1998-03-29 Final Nordiska (j)
4 Thomas Ljungberg IFK Umeå 4 - 19 Köping 1997-12-14 JSM-final
3 Mikael Andersson Ystads SK 24 - 10 Köping 1997-12-13 1/2 JSM
2 Mikael Andersson Ystads SK 1 - 2 Malmö 1997-11-30
1 Mikael Andersson Ystads SK 2 - 1 Malmö 1997-10-06
Sammanfattande statistik
1997 JSM-Silver.
1999 JSM-Guld. 


Proffsvinsterna kom över enkla motståndare i USA.