Patrick Bogere

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1981-12-14
Död:
Klubb: Angered BC (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 2000-2001, 2004-2005 SM-Guld
Landskamper: 12 (6-6)
Nordisk: -
EM: 3 (1-2)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 2009-06-06. Som proffs 14 (12-2, 3 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
75 Onder Sipal TUR 1 - 2 Stockholm 2006-01-28 Landskamper 2006 SWE-TUR 6-4
74 Richard Semakula Sundsvalls BK 38 - 19 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
73 Afvan Phandontree BK Falken 40 - 14 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
72 Romeo Brin PHI 35 - 43 Athen, GRE 2004-08-15 OS 2004 Athen 1/32
71 Yudel Jhonson CUB 27 - 33 Athen, GRE 2004-05-28 "För-OS"
70 Michele Di Rocco [ITA] 51 - 37 Warsawa, POL 2004-04-04 Final Feliks Stamm (OS-kval)
69 Paul McCloskey St. Canices, IRL 48 - 32 Warsawa, POL 2004-04-03 1/2 Feliks Stamm (OS-kval)
68 Pavol Hlavacka [SVK] 24 - 11 Warsawa, POL 2004-04-02 1/4 Feliks Stamm (OS-kval)
67 Slawomir Malinowski Gdansk, POL 43 - 24 Warsawa, POL 2004-03-31 1/8 Feliks Stamm (OS-kval)
66 Szabolcs Pintye [HUN] W TKO 3 Warsawa, POL 2004-03-30 1/16 Feliks Stamm (OS-kval)
65 Alexander Papacosta IFK Umeå W TKO 2 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
64 Richard Semakula Sundsvalls BK W TKO 2 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
63 Serdar Demircan Eskilstuna BK 5 - 0 Linköping 2004-03-12 SM 2004 1/4
62 Harun Siphani GER 25 - 39 Pula, CRO 2004-02-23 EM 2004 1/8
61 Lasse Käkelä-Petäys FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
60 Alexandr Maletin RUS 0 - 3 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
59 Roy Sheahan St Michael's Athy BC, IRL 11 - 8 Cork, IRL 2003-11-07 Int turn
58 Michael Kelly [IRL] 14 - 6 Cork, IRL 2003-11-06 Int turn
57 Noel Montieth [IRL] W TKO 2 Göteborg 2003-10-24
56 Joni Turunen Viipurin Nyrkkeilijät, FIN 16 - 23 Tammerfors, FIN 2003-10-19 Final Tammer
55 Tutumo Nishada [JPN] W TKO 1 Tammerfors, FIN 2003-10-18 1/2 Tammer
54 Samuli Leppiaho Rovaniemen Reipas, FIN W TKO 3 Tammerfors, FIN 2003-10-16 1/4 Tammer
53 Keith Mason USA 1 - 2 Stockholm 2003-10-05 Landskamper 2003 SWE-USA 8-3
52 Albert Starikov [EST] 11 - 26 Tallin, EST 2003-09-27 Karl Lehmannturn.
51 Ernestas Dapkus [LTU] 34 - 9 Tallin, EST 2003-09-26 Karl Lehmannturn.
50 Marian Hodorog [Ploesti], ROM 3 - 0 Göteborg 2003-06-15
49 Willy Blain FRA L TKO 4 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
48 Albert Starikov [EST] 9 - 24 Tallin, EST 2002-09-29 Final Karl Lehmann
47 Dmitrij Samkov [UKR] 17 - 9 Tallin, EST 2002-09-28 1/2 Karl Lehmann
46 Evgenij Kotjurov [UKR] 10 - 6 Tallin, EST 2002-09-27 1/4 Karl Lehmann
45 Dimitar Panajotov BUL 6 - 16 Perm, RUS 2002-07-15 EM 2002 1/8
44 Jamie Garcia Villaraco ESP W TKO 3 Perm, RUS 2002-07-13 EM 2002 1/16
43 Vladimir Feko [CZE] 2 - 1 Göteborg 2002-04-25
42 Naim Terbunja IFK Linköping 17 - 22 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
41 Thomas Ljungberg IFK Umeå 27 - 8 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
40 Alexander Lindgren IF Linnéa W TKO 3 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
39 Boris Georgiev [BUL] 2 - 18 Halle, GER 2002-03-06 1/4 Chemie
38 Mohamed Massoudy Oslo BK, NOR 18 - 21 Oslo, NOR 2002-01-25 Norway BC
37 Willy Blain FRA 3 - 0 Norrköping 2002-01-13 Landskamper 2002 SWE-FRA 6-4
36 Askar Sarsenbajev FIN 0 - 3 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
35 Carmine Cirallo ITA 3 - 0 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
34 Mauro Montesano Aalborg BK, DEN 3 - 0 Göteborg 2001-11-09
33 Cyrus Farhadi Lunds BS 8 - 7 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad
32 Mohamed Saberi BK Ringen W TKO 4 Gävle 2001-09-29 1/2 Gefle Dagblad
31 John-Erik Käck Narva BK W TKO 4 Gävle 2001-09-28 1/4 Gefle Dagblad
30 Mario Kindelan CUB L TKO 2 Belfast, GBR 2001-06-07 VM 2001 1/4
29 Octavian Tsicu MLD 25 - 8 Belfast, GBR 2001-06-06 VM 2001 1/8
28 Sergei Melis EST 20 - 13 Belfast, GBR 2001-06-05 VM 2001 1/16
27 Robert Maczik [HUN] L TKO 3 Helsingfors, FIN 2001-04-06 1/4 GeeBee
26 Martin Kristjansen DEN 1 - 2 Stockholm 2001-04-02 Landskamper 2001 SWE-DEN 4-5
25 Ramazan Paliani [TUR] 32 - 44 Neapel, ITA 2001-03-20 1/8 Italia
24 Frank Sommander IFK Linköping W TKO 4 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
23 Maximo Vidal Barria BK Örnen W TKO 3 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
22 Cyrus Farhadi Lunds BS 19 - 13 Uppsala 2001-02-16 SM 2001 1/4
21 Mohamad Boulakras FRA 3 - 0 Göteborg 2001-01-28 Landskamper 2001 SWE-FRA 5-7
20 X X FIN W Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
19 Martin Kristjansen Slagelse BK, DEN 9 - 5 Göteborg 2000-11-05 Final Gbg ABC
18 Rune Stöa Raufoss BK, NOR 10 - 5 Göteborg 2000-11-04 1/2 Gbg ABC
17 Cyrus Farhadi Lund BS 7 - 6 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
16 Shadi Hamsho BK Fox 11 - 6 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
15 Jaffer Sayed Upsala IF 10 - 11 Uppsala 1999-12-18 1/2 JSM
14 Mohammed Al-Saed Lunds BS 27 - 16 Gävle 1999-09-26 1/2 Gefle Dagblad BO
13 Cyrus Farhadi Lunds BS 21 - 27 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
12 Gianluca Saccoia ITA 20 - 7 Stockholm 1999-03-29 Landskamper 1999 (j/s) SWE-ITA 10-1
11 Majid Jelili Tensta BK 7 - 10 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
10 Rodrigo Pastor Malmö BK 9 - 6 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
9 Jaffer Sayed Upsala IF 3 - 2 Angered 1999-01-31
8 Bekzat Sattarchanov KZK 1 - 13 Buenos Aires, ARG 1998-11-09* 1/8 VM (j)
7 Andres Ledesma COL 9 - 7 Buenos Aires, ARG 1998-11-07* 1/16 VM (j)
6 Rikard Lundby BK Örnen 5 - 14 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
5 Ken Smith Lion ABC, ENG W TKO 2 London, ENG 1998-02-26 SWE sel-Lions 4-2
4 Henok Alem Skuru IK 36 - 14 Köping 1997-12-14 JSM-final
3 Ahmad Kaddour DEN-jun 3 - 11 Köpenhamn, DEN 1997-11-22 SWE (j)-DEN (j) 2-5
2 Sanharib Staifou Frölunda BK 2 - 1 Stockholm 1997-03-16 Bronco Cup
1 Samuli Leppiaho FIN-ung 0 - 3 Åbo, FIN 1996-05-19 SWE (u)-FIN (u) 4-6
Sammanfattande statistik

Född i Uganda. Son till Jackson Bogere.
1997 JSM-Guld.
1999, 2002 SM-Silver.


Stor Grabb nr 135.


Ett flertal grava extraaktiviteter utanför ringen.


En proffssatsning som aldrig lyfte. Tekniskt skicklig men i avsaknad av punch. Praktknockad i sin sista match (på Frida Wallberggalan).