Andreas Gustafsson

Vikt: 71 - 91 kg
Född: 1980-03-25
Död:
Klubb: Norrköpings BK, NBK/Akilles (Norrköping)
SM: 1998, 2000, 2002-2003-2004 SM-Guld
Landskamper:
Nordisk:
EM: 3 (2-1); Brons
VM: 3 (1-2)
OS: -
Professionell: Debut 2009-02-27. Som proffs 6 (6-0, 3 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
88 Kubrat Pulev BUL 25 - 34 Göteborg 2004-04-25 OS-kval
87 Alan Reynolds IRL W TKO 3 Göteborg 2004-04-23 OS-kval
86 Costas Filippou CYP 45 - 27 Göteborg 2004-04-22 OS-kval
85 Spiridion Kladouhas [GRE] L TKO 3 Warsawa, POL 2004-04-02 1/4 Feliks Stamm (OS-kval)
84 Mateusz Malujda Gwardia Wroclaw, POL W TKO 4 Warsawa, POL 2004-04-01 1/8 Feliks Stamm (OS-kval)
83 Marcus Fowler IF Linnéa W TKO 3 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
82 Krister Palmen BK Puma W TKO 3 Linköping 2004-03-13 SM 2004 1/2
81 Viktor Zujev BLR 29 - 46 Pula, CRO 2004-02-21 EM 2004 1/16
80 Francisco Palacios [USA] 21 - 6 Cork, IRL 2003-11-07 Int turn
79 Jason Douglas [CAN] 27 - 9 Cork, IRL 2003-11-06 Int turn
78 Christophe Dettinger [FRA] 15 - 9 Tallin, EST 2003-09-28 Final Karl Lehmann
77 Aleksejs Kosobokovs [LAT] 17 - 15 Tallin, EST 2003-09-27 1/2 Karl Lehmann
76 Daniel Kais [EST] W TKO 1 Tallin, EST 2003-09-26 1/4 Karl Lehmann
75 Vitalijus Subacius LTU 24 - 29 Strasbourg, FRA 2003-06-14 Final EU-mästerskap
74 Spiridion Kladouhas GRE 26 - 17 Strasbourg, FRA 2003-06-13 1/2 EU-mästerskap
73 David Dolan ENG 30 - 17 Strasbourg, FRA 2003-06-11 1/4 EU-mästerskap
72 Marcus Fowler IF Linnéa 34 - 12 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
71 Ronnie Clair Höllvikens BK 21 - 4 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/2
70 Viktor Zujev [BLR] 17 - 32 Warsawa, POL 2003-04-10 1/4 Feliks Stamm
69 Athanasios Panagiotou GRE W TKO 3 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
68 Odlanier Solis [CUB] 7 - 14 Usti, CZE 2003-03-08 1/2 Usti Nad Laben
67 Ivica Bacurin [CRO] 23 - 10 Usti, CZE 2003-03-07 1/4 Usti Nad Laben
66 Ugo Okoro Halmstads BS W TKO 4 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
65 Bilal Harmoushe Stockholms AIF W Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
64 Ronnie Clair Höllvikens BK W TKO 3 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
63 Vjatjeslav Uzjelkov [UKR] 11 - 10 Brisbane, AUS 2001-09-08 Bronsmatch Goodwill Games
62 Odlanier Solis [CUB] L TKO 3 Brisbane, AUS 2001-09-06 1/2 Goodwill Games
61 Vjatjeslav Uzjelkov UKR 26 - 30 Belfast, GBR 2001-06-07 VM 2001 1/4
60 Peter Jacura SVK 27 - 17 Belfast, GBR 2001-06-06 VM 2001 1/8
59 X X FIN W w.o Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
58 Vladislav Stankevicius [LTU] 12 - 2 Warszawa, POL 2000-10-28 Final Feliks Stamm
57 Vladimir Krutous [RUS] 5 - 4 Warszawa, POL 2000-10-27 1/2 Feliks Stamm
56 David Haye Lions ABC, ENG 18 - 4 Warszawa, POL 2000-10-26* 1/4 Feliks Stamm
55 Johnny Olsen Oslo BK, NOR W TKO 3 Gävle 2000-10-01 Final Gefle Dagblad
54 Robert Mukiibi BK Masen W TKO 3 Norrköping 2000-09-10
53 Sultan Ibragimov RUS 3 - 10 Tammerfors, FIN 2000-05-18 EM 2000 1/2
52 Esmir Kukic BIH 13 - 10 Tammerfors, FIN 2000-05-16 EM 2000 1/4
51 Kevin Evans WAL 6 - 3 Tammerfors, FIN 2000-05-14 EM 2000 1/8
50 Said El-Tahan Lunds BS 1 - 2 Nyköping 2000-04-01
49 Roberto Camarelle ITA L TKO 2 Halle, GER 2000-03-11 1/2 Chemie (EM-kval)
48 Jaroslav Jaksto LTU 5 - 4 Halle, GER 2000-03-10 1/4 Chemie (EM-kval)
47 Vladimir Tjanturia GEO 5 - 4 Halle, GER 2000-03-08 1/8 Chemie (EM-kval)
46 Ugo Okoro Halmstads BS W Dsq 3 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
45 Bardou Boeke IF Linnéa 20 - 3 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
44 Stefan Kszak Upsala IF W TKO 3 Göteborg 2000-02-18 SM 2000 1/4
43 Stefan Kszak Upsala IF L w.o Uppsala 2000-01-30 Final KP-Cup
42 Bardou Boeke IF Linnéa 3 - 0 Uppsala 2000-01-29 1/2 KP Cup
41 Rodney Blizzard Tensta BK W TKO 2 Borlänge 2000-01-23
40 Salvatore Munno ITA 8 - 9 Bukarest, ROM 1999-11-02 1/8 Gyllene Bältet [OS-kval]
39 Josef Baboski Sport Bacau, ROM KO 3 Rinkeby 1999-10-24
38 Tomas Carlsson IF Linnéa 26 - 11 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
37 Boye Nörve Oslo BK, NOR 26 - 4 Gävle 1999-09-25 1/2 Gefle Dagblad BO
36 D Glousjankov [RUS] W TKO 3 Gävle 1999-09-24 1/4 Gefle Dagblad BO
35 Antonios Giannoulas GRE 2 - 6 Houston, USA 1999-08-20 VM 1999 1/16
34 Issam Karzoumi Angered BC 2 - 1 Norrköping 1999-02-07
33 Firat Karagöllü TUR 5 - 8 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
32 Petri Männikkö FIN 1 - 2 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
31 Mathias Kempe GER 5 - 10 Buenos Aires, ARG 1998-11-0x 1/8 VM (j)
30 Boye Nörve Oslo BK, NOR W Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad
29 Tomas Carlsson IF Linnéa 10 - 3 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
28 Patrik Svensson Häljarps AIS 3 - 0 Norrköping 1998-04-10
27 Youssef El-Awad DEN-jun 12 - 5 Tönsberg, NOR 1998-03-29 Final NM (j)
26 John Atmé Winning BC W TKO 3 Stockholm 1998-03-01 SM 1998 SM-final
25 Alexander Zinnert Winning BC KO 4 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2
24 Clas Abrahamsson BK Falken 9 - 5 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
23 Espen Offerdahl NOR-jun W TKO 2 Norrköping 1998-02-14 SWE (j)-NOR (j) 7-3
22 Milan Mirkovic IF Linnéa 3 - 0 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
21 Clas Abrahamsson BK Falken 3 - 0 Skuru 1998-01-24 1/2 Skuru BO
20 Manjie Conteh Tensta BK 22 - 2 Köping 1997-12-14 JSM-final
19 Björn Johansson BK Ringen 23 - 13 Köping 1997-12-13 1/2 JSM
18 Reda Zam Zam DEN-jun 8 - 16 Köpenhamn, DEN 1997-11-22 SWE (j)-DEN (j) 2-5
17 Danyel Güngör BK Kelly 2 - 1 Örebro 1997-11-16
16 Said El-Tahan Lunds BS 6 - 9 Angered 1997-11-02 Final ABC (j)
15 Björn Johansson BK Ringen 6 - 3 Angered 1997-11-01 1/2 ABC (j)
14 Robert Slåke Dröbak BK, NOR 13 - 7 Angered 1997-10-31 1/4 ABC (j)
13 Tonton Semakala Tensta BK 2 - 12 Gävle 1997-09-19 1/4 Gefle Dagblad
12 Badou Nyang BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1997-03-15 Bronco Cup
11 Jari Fyhr ViNy, FIN 2 - 1 Angered 1996-11-02 Final Göteborg Open (u)
10 Jonny Suna TVS, FIN 3 - 0 Göteborg 1996-11-01 1/2 Göteborg Open (u)
9 Gio Garcia Gottsunda BK 2 - 1 Stockholm 1996-10-06
8 Jarno Rosberg TVS, FIN W TKO 2 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
7 Jari Fyhr FIN-ung 3 - 0 Åbo, FIN 1996-05-19 SWE (u)-FIN (u) 4-6
6 Mohammed Al-Saed Lunds BS 0 - 3 Lund 1996-04-05
5 Emin Sabotic Sundsvalls BK 3 - 2 Timrå 1996-03-30 Mattias Minne (u)
4 Francisco Barril BK Roslagsbjörnen 2 - 1 Stockholm 1996-01-21
3 Mohammed Al-Saed Lunds BS 0 - 3 Malmö 1995-09-17 Final Enighet Cup (u)
2 Leo Frimark Slagelse BK, DEN 3 - 0 Malmö 1995-09-16 1/2 Enighet Cup (u)
1 Toni Salonen FIN-u 3 - 0 Norrtälje 1995-05-01 SWE (u)-FIN (u) 7-3
Sammanfattande statistik

Började i 54 kg.
1997 Svensk juniormästare.
1998 Nordisk juniormästare.
2000 EM-Brons.
2000 Guld Feliks Stamm (Polen).
2003 Silver EU-mästerskapet.


Stor Grabb nr 130