Rikard Lundby

Vikt: Lätt flugvikt, Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1979-11-04
Död:
Klubb: BK Örnen (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Haninge BK (Stockholm)
SM: 1997, 2001 SM-Guld
Landskamper: 16 (6-10)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2007-01-27. Som proffs 11 (9-2, 1 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
99 Bashir Hassan Djurgårdens IF 22 - 31 Stockholm 2006-04-21 SM 2006 1/2
98 Derek Thorpe St Michael, IRL 25 - 7 Athy, IRL 2006-02-11 Stockholm-St Michael 4-3
97 Andreas Bengtsson Halmstads AIS 33 - 8 Uppsala 2006-01-22 Final KP-Cup
96 Krzysztof Cieslak [POL] 3 - 0 Haninge 2005-12-18
95 Jyri Naskali FIN 2 - 1 Kotka, FIN 2005-12-04 Landskamper 2005 SWE-FIN 6-3
94 Andreas Bengtsson Halmstads AIS 3 - 0 Angered 2005-11-06 Final ABC
93 Erfan Kakahani (Malai) Sundsvalls BK 3 - 0 Angered 2005-11-05 ABC
92 Tarik Charafi IF Göteborg Team Box W TKO 3 Gävle 2005-09-24 Gefle Dagblad BO
91 Steve Smith [ENG] 2 - 1 Stockholm 2005-05-12
90 Bashir Hassan Stockholms AIF 20 - 36 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
89 Andreas Bengtsson Halmstads AIS 38 - 15 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
88 Erfan Kakahani (Malai) Sundsvalla BK 3 - 0 Stockholm 2005-02-27 Bronco Cup
87 Andreas Evensen Upsala IF 3 - 0 Uppsala 2005-01-23 KP-Cup
86 Maxim Goussev [RUS] 5 - 0 Uppsala 2005-01-22 KP-Cup
85 Eric Donovan St Michael's Athy BC, IRL 1 - 2 Stockholm 2004-11-14 Stockholm-St Michael 5-3
84 Bashir Hassan Redbergslids BK L w.o Angered 2004-11-07 Final ABC
83 Serdar Demircan Eskilstuna BK 2 - 1 Angered 2004-11-06 1/2 ABC
82 Magnus Elfström Narva BK 3 - 0 Angered 2004-11-05 1/4 ABC
81 Afvan Phandontree BK Falken 5 - 0 Gävle 2004-09-25 1/2 Gefle Dagblad
80 Cyrus Farhadi Lunds BS 0 - 5 Gävle 2004-09-25 Final Gefle Dagblad
79 Bashir Hassan Malmö BK 43 - 45 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
78 Alexander Komarenko [RUS] L TKO 2 Helsingfors, FIN 2004-01-17 1/2 Gee-Bee
77 Oskari Hovi Heinolan Voimailijat, FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 2004-01-17 Gee-Bee
76 Jyri Naskali Tampereen VS, FIN 3 - 0 Haninge 2003-12-20
75 Jussi Koivula FIN 2 - 1 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
74 Ervis Masha Gilleleje BK, DEN 14 - 20 Hilleröd, DEN 2003-10-11 Final Hilleröd BC
73 Erik Roth BK Rapid 17 - 23 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
72 Robert Siebert [GER] 3 - 10 Halle, GER 2003-03-13 1/4 Chemie
71 Bashir Hassan Malmö BK 18 - 27 Uppsala 2003-01-12 Final Uppsala BO
70 Deniz Karabay Upsala IF 33 - 9 Uppsala 2003-01-11 Uppsala BO
69 Darren Edwards [ENG] 10 - 23 Roskilde, DEN 2002-11-30 1/2 Copenhagen Cup
68 Ludumo Galada [RSA] 24 - 14 Roskilde, DEN 2002-11-29 1/4 Copenhagen Cup
67 Boubacar Dangnoko FRA 16 - 22 Tulle, FRA 2002-11-01 Landskamper 2002 SWE-FRA 1-9
66 Afvan Phandontree BK Falken 34 - 10 Gävle 2002-09-29 Final Gefle Dagblad
65 Shadi Hamsho BK Fox 20 - 16 Gävle 2002-09-28 1/2 Gefle Dagblad
64 Magnus Elfström Narva BK 25 - 9 Gävle 2002-09-27 1/4 Gefle Dagblad
63 Semen Grivatsjev RUS 2 - 1 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
62 Majid Jelili Djurgårdens IF 12 - 30 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
61 Jussi Koivula Tampereen TN, FIN 12 - 19 Helsingfors, FIN 2002-04-05 Gee-Bee
60 Viorel Simion [ROM] 8 - 16 Rom, ITA 2002-03-22 Trofeo Italia
59 Fabrizio Trotta [ITA] 25 - 12 Rom, ITA 2002-03-19 Trofeo Italia
58 Pavel Pavlenkov [EST] 3 - 0 Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
57 Mikko Marttinen FIN 1 - 2 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
56 Oleg Jefimovitj [UKR] 9 - 13 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
55 Stephan Bell [ENG] 4 - 2 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
54 Akitoshi Nonoue [JPN] W TKO 3 Tammerfors, FIN 2001-10-19 1/4 Tammer
53 At-Hit Thiangtron Kerevan Nyrkk., FIN 3 - 0 Stockholm 2001-09-19
52 Juho Tolppola ViNy, FIN 0 - 3 Kirkkonummi, FIN 2001-05-19
51 Vadim Grisjin [RUS] 3 - 0 Stockholm 2001-05-17
50 Joonas Koivuranta Rovaniemen Reipas, FIN 11 - 5 Helsingfors, FIN 2001-04-08 Final GeeBee
49 Shahbaz Aslam DEN 3 - 0 Stockholm 2001-04-02 Landskamper 2001 SWE-DEN 4-5
48 Karl Larsson-Jones Hammarby IF 3 - 0 Stockholm 2001-03-10 Bronco Cup
47 Val Echegaray BK Dalen W TKO 2 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
46 Jesus Ruiz Rivera Ystads SK 19 - 6 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
45 Ali Hallab FRA 0 - 3 Göteborg 2001-01-28 Landskamper 2001 SWE-FIN 5-7
44 Antti Pelli BC Kupio, FIN 1 - 2 Lahti, FIN 2001-01-21 Final TUL Cup
43 Jyri Naskali TVS, FIN 2 - 1 Lahti, FIN 2001-01-20 1/2 TUL Cup
42 Juho Tolppola FIN 0 - 3 Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
41 Ali Hallab FRA 3 - 14 Chateau Thierry, FRA 2000-12-02 Landskamper 2000 SWE-FRA 1-9
40 Reidar Walstad Trym IL, NOR 3 - 8 Göteborg 2000-11-05 Final Gbg ABC
39 Jesus Ruiz Rivera Ystads SK 10 - 2 Göteborg 2000-11-04 1/2 Gbg ABC
38 Juho Tolppola Viipurin Ny, FIN 6 - 12 Gävle 2000-10-01 Final Gefle Dagblad
37 William Corcoran London ABA, ENG 2 - 1 Stockholm 2000-04-27 IF Linnéa 90 år
36 Lars Kristjansen Slagelse BK, DEN 24 - 21 Skagen, DEN 2000-04-19 DEN (sel)-SWE (sel) 5-5
35 Majid Jelili Tensta BK 9 - 12 Göteborg 2000-02-17 SM 2000 1/2
34 Mikko Marttinen FIN 0 - 3 Lahti, FIN 2000-01-08 Landskamper 2000 SWE-FIN 4-8
33 Tony Jowett London, ENG 2 - 1 London, ENG 1999-11-01 Stockholm-London 2-6
32 Majid Jelili Tensta BK 19 - 23 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
31 Majid Jelili Tensta BK 2 - 1 Stockholm 1999-04-25 Mellansvenska
30 Sergio Spatafora [ITA] 1 - 8 Neapel, ITA 1999-03-09 1/8 Trofeo Italia
29 Majid Jelili Tensta BK 7 - 11 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
28 Sanharib Staifou Frölunda BK W Dsq 3 Köping 1999-02-25 SM 1999 1/4
27 Halil Ibrahim Turan TUR 4 - 20 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
26 Joni Turunen FIN 0 - 3 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
25 Leon Jared London, ENG 3 - 0 Stockholm 1998-10-29 Stockholm-London 5-1
24 Stalinn Lopez Carbrera CUB sel L w.o Göteborg 1998-10-25 SWE sel-CUB sel 4-4
23 Igor Pusjkin [RUS] 16 - 3 Gävle 1998-09-27 Final Gefle Dagblad
22 Patrick Bogere Angered BC 14 - 5 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
21 Bernard Inom FRA 0 - 3 Hallstahammar 1998-04-25 Landskamper 1998 SWE-FRA 3-6
20 Frank Mtabingwa Timrå BK L w.o Stockholm 1998-03-01 SM 1998 SM-final
19 Kadri Salim Stockholms AIF +8 - 8 Stockholm 1998-02-28 SM 1998 1/2 (47-36)
18 Henok Alem Skuru IK 3 - 0 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
17 Juho Tolppola ViNy, FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1998-01-11
16 X X FIN W w.o Åbo, FIN 1997-12-06 Landskamper 1997 SWE-FIN 6-6
15 Henok Alem BK Kelly 13 - 3 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
14 Abdehakim Adaan Sundsvalls BK 23 - 10 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
13 Martian Hornak CZE 8 - 11 Prag, CZE 1997-02-01 Landskamper 1997 SWE-CZE 5-7
12 Kristian Roos BK Roslagsbjörnen 3 - 0 Katrineholm 1997-01-26 Gyllene Smeden (j)
11 X X FIN W w.o Stockholm 1996-12-09 Landskamper 1996 SWE-FIN 6-6
10 Abdehakim Adaan Sundsvalls BK W TKO 3 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad BO
9 Tomi Silvennoinen FIN-jun 19 - 12 Köping 1996-04-23 Final Nordiska (j)
8 Henok Alem BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1996-03-16 Final Bronco Cup
7 Timo Tavi FIN-u W TKO 2 Somero, FIN 1996-03-03 FIN (u)-SWE (u) 5-7
6 Stefan Ström BK Falken 2 - 13 Stockholm 1996-02-04 SM 1996 SM-final
5 Urban Börlin BK Rapp 5 - 2 Stockholm 1996-02-01 SM 1996 1/2
4 Henok Alem BK Kelly 10 - 0 Lidköping 1995-12-17 SUM-final
3 Rasmus Holmberg KK All Round 3 - 0 Falköping 1995-10-29
2 Timo Tavi FIN-u 3 - 0 Norrtälje 1995-05-01 SWE (u)-FIN (u) 7-3
1 Erik N'Doye Rinkeby Int 13 - 7 Timrå 1994-12-18 SUM-final
Sammanfattande statistik

1994-1995 Ungdomsmästare.
1996, 1998, 2002, 2004-2005 SM-Silver.


Stor Grabb nr 132.


Habil amatör, men alltför vek för proffsboxning.