Manjie Conteh

Vikt: Lätt mellanvikt
Född: 1979-05-21
Död:
Klubb: Halmstads AIS, Tensta BK (Stockholm), Djurgårdens IF (Stockholm)
SM: -
Landskamper:
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2003-03-19. Som proffs 11 (5-6, 3 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Cliff Soukka NBK/Akilles 19 - 23 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
50 Per Lindström Narva BK 3 - 0 Stockholm 2002-03-24 Final Mellansvenska
49 Gibbe Cham Star Fight ABC 3 - 0 Stockholm 2002-03-23 Mellansvenska
48 Per Lindström Narva BK 0 - 3 Haninge 2002-02-24 Final Bronco Cup
47 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Haninge 2002-02-23 1/2 Bronco Cup
46 Andrej Barabanov [LAT] 1 - 2 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP-Cup
45 Youssef El-Awad Aarhus ABK 0 - 5 Viborg, DEN 2001-11-??
44 Roger Pettersson IF Linnéa 1 - 6 Gävle 2001-09-28 1/4 Gefle Dagblad
43 Stephen Ablorh IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 2001-03-11 Final Bronco Cup
42 Frode Rostad NBK/Akilles 3 - 0 Stockholm 2001-03-10 Bronco Cup
41 Milorad Macura Trym IL, NOR 4 - 6 Göteborg 2000-11-04 1/2 Gbg ABC
40 Gabriel Stam BK Masen 4 - 3 Göteborg 2000-11-03 1/4 Gbg ABC
39 Micha Tabagoua Järfälla BC 3 - 2 Sundsvall 2000-10-22 Final Draken Cup
38 Anders Hugger Nielsen A.Olympia, DEN 0 - 5 Hilleröd, DEN 2000-10-15 Final HSK BC
37 Milorad Macura Trym IL, NOR 7 - 3 Gävle 2000-10-01 Final Gefle Dagblad
36 Georg Hällstorp BK Elegance KO 4 Stockholm 2000-03-11 Bronco Cup
35 Usama Aziz Angered BC 6 - 13 Göteborg 2000-02-18 SM 2000 1/4
34 Stephen Ablorh IF Linnéa L TKO 1 Uppsala 2000-01-30 Final KP-cup
33 Clas Abrahamsson BK Falken 0 - 3 Borlänge 2000-01-23 Final Masen Cup
32 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Borlänge 2000-01-22 1/2 Masen Cup
31 Jani Rauhala FIN 0 - 3 Lahti, FIN 2000-01-08 Landskamper 2000 SWE-FIN 4-8
30 Boye Nörve Oslo, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1999-12-05 Oslo-Stockholm 1-4
29 Vasile Dragan Sport Bacau, ROM 3 - 0 Rinkeby 1999-10-24
28 Roger Pettersson IF LInnéa 16 - 27 Gävle 1999-09-24 1/4 Gefle Dagblad BO
27 Stephen Ablorh BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1999-04-25 Mellansvenska
26 Roger Pettersson IF Linnéa 0 - 4 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
25 Lorenzo Woldegihorgis Star Fights ABC 15 - 4 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
24 Milan Mirkovic Star Fights ABC 6 - 4 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
23 Kamran Kabinejad BK Kelly 1 - 2 Tensta 1999-01-23
22 Frode Rostad Trym IL, NOR 7 - 2 Göteborg 1998-11-01 Final Gbg BO
21 Stefan Nilsson Halmstad AIS W TKO 3 Göteborg 1998-10-31 1/2 Gbg BO
20 Jan Selin BK Örnen 1 - 3 Gävle 1998-09-25 1/4 Gefle dagblad
19 Georg Hällstorp BK Elegance 1 - 2 Stockholm 1998-03-15 Final Bronco Cup
18 Björn Johansson BK Ringen 1 - 2 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
17 Gabriel Stam BK Masen 3 - 0 Skuru 1998-01-24 1/2 Skuru BO
16 Mattias Nasser Ystads SK 0 - 3 Lund 1998-01-06
15 Andreas Gustafsson NBK/Akilles 2 - 22 Köping 1997-12-14 JSM-final
14 Mohammed Semmo (lm) Angered BC W TKO 4 Köping 1997-12-13 1/2 JSM
13 Jesper Gaardbo CIK, DEN 7 - 13 Hilleröd, DEN 1997-10-12 Final HSK BC
12 Björn Johansson BK Ringen 0 - 3 Malmö 1997-09-28 Enighet Cup
11 Björn Johansson BK Ringen 1 - 2 Stockholm 1997-03-16 Bronco Cup
10 Said El-Tahan Lunds BS 0 - 3 Katrineholm 1997-01-26 Gyllene Smeden (j)
9 Giovanni Alvarez Norrköpings BK 3 - 10 Sundsvall 1996-12-13 1/2 JSM
8 Siver Dicran Järfälla BC 0 - 3 Säter 1996-10-12 1/2 Dala Cup
7 John Brikell BS Tor 4 - 1 Gävle 1996-09-22 Final Gefle Dagblad
6 Fredrik Gynnestam BK Falken 2 - 1 Gävle 1996-09-21 1/2 Gefle Dagblad
5 Gibbe Cham Hammarby IF 0 - 3 Stockholm 1996-03-17 Final Bronco Cup
4 Harry Jansson (w) Djurgårdens IF W w.o Stockholm 1996-03-16 1/2 Bronco Cup
3 Mohamed Selim Yacoubi Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1996-02-18
2 Mohamed Selim Yacoubi Stockholms AIF 0 - 3 Stockholm 1996-01-21
1 Said El-Tahan Lunds BS L TKO 2 Lidköping 1995-12-17 SUM-final
Sammanfattande statistik
1995 SUM-Silver.
1997 JSM-Silver.
1999 SM-Silver.
Varför bli proffs då förutsättningar saknas?