Robert Nordman

Vikt: Flugvikt - Mellanvikt
Född: 1972-01-31
Död:
Klubb: Angered BC (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg), Göteborg Sweets IF, Skärgårdens IF
SM: -
Landskamper: 2 (1-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2001-04-20. Som proffs 7 (3-3-1)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Marcus Fowler IF Linnéa 2 - 3 Göteborg 2000-11-04 1/2 Göteborg ABC
65 Issam Karzoumi Angered BC 0 - 3 Kungsbacka 2000-03-12
64 Steven Musisi IFK Umeå 3 - 14 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
63 Ambrose Ongom Angered BC 9 - 4 Göteborg 2000-02-18 SM 2000 1/4
62 Marcus Fowler Starfights 0 - 3 Skara 1999-04-09
61 Magnus Ahlman IF Linnéa 5 - 2 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
60 Issam Karzoumi Angered BC 1 - 9 Angered 1999-01-31
59 Frode Steinsvik IF Örnulf, NOR 7 - 9 Göteborg 1998-10-31 1/2 Göteborg BO
58 Tobias Qvist TiFa BC 0 - 3 Styrsö 1998-04-25
57 Marcus Lee London, ENG 3 - 0 Göteborg 1998-03-29 Göteborg-London 3-4
56 Ugo Okoro Halmstads BS 10 - 12 Stockholm 1998-02-27 SM 1998 1/4
55 Patrick Sjöstrand GAK Enighet +5 - 5 Stockholm 1998-02-26 SM 1998 1/8
54 Armand Krajnc Höllvikens BK 0 - 3 Malmö 1996-08-15
53 George Odour [KEN] 0 - 3 Göteborg 1996-04-27
52 Armand Krajnc Höllvikens BK 2 - 5 Landskrona 1996-03-06
51 Armand Krajnc Höllvikens BK 10 - 12 Stockholm 1996-02-02 SM 1996 1/4
50 Tobias Qvist TiFa BC 3 - 0 Varberg 1995-12-30
49 Tobias Qvist TiFa BC 3 - 0 Varberg 1995-11-30
48 Johan Thorbjörnsson Redbergslids BK 1 - 2 Göteborg 1995-04-11
47 Ismael Koné Tensta BK 7 - 16 Gävle 1995-03-05 SM 1995 1/2
46 Jerry Nordh Angered BC W Gävle 1995-03-04 SM 1995 1/4
45 Petr Munoz Djurgårdens IF 16 - 6 Gävle 1995-03-03 SM 1995 1/8
44 Toni Saarinen FIN 1 - 2 Hallstahammar 1994-12-11 Landskamper 1994 SWE-FIN 7-5
43 Anders Bettum Sentrum BK, NOR 3 - 0 Göteborg 1994-11-13 Final Göteborg BO
42 Jerry Nordh Angered BC 3 - 0 Göteborg 1994-11-12 1/2 Göteborg BO
41 Jan Olsson BK Falken 2 - 1 Göteborg 1994-11-11 1/4 Göteborg BO
40 Stefan Nylander BK Falken/Pressen 12 - 2 Göteborg 1994-10-04 Landslaget-Pressen 5-5
39 Erik Johansson (ösk) Örnsköldsviks BK 14 - 23 Sundsvall 1994-03-06 SM 1994 SM-final
38 Håkan Sindemark Narva BK 30 - 11 Sundsvall 1994-03-05 SM 1994 1/2
37 Salam Suberu (Stadig) IK Balder 20 - 14 Timrå 1994-03-04 SM 1994 1/4
36 Björn Knutsson Sundsvalls BK 24 - 6 Timrå 1994-03-03 SM 1994 1/8
35 Jon Stensby NOR 3 - 0 Stockholm 1994-01-31 Landskamper 1994 SWE-DEN/NOR 9-4
34 Magnus Östergren Höllvikens BK 3 - 0 Kristianstad 1994-01-20
33 Andreas Bredler Narva BK 0 - 5 Kungälv 1993-12-27
32 Kenneth Franklin Korsör ABK, DEN 4 - 1 Göteborg 1993-12-13
31 Jerry Nordh Angered BC 3 - 0 Karlshamn 1993-10-17 Final Winner Cup
30 Bo Lindwall Majornas BK 3 - 0 Karlshamn 1993-10-16 1/2 Winner Cup
29 Jerry Nordh Angered BC 2 - 1 Lilla Edet 1993-10-02 Fighter Cup
28 Magnus Östergren Höllvikens BK 0 - 3 Malmö 1993-09-18 1/2 Enighet Cup
27 Johan Ågren Oskarshamns BK 2 - 1 Värnamo 1993-03-12
26 Erik Bredler Narva BK 2 - 3 Västerås 1993-02-27 SM 1993 1/2
25 Armand Krajnc Landskrona BK 5 - 0 Hallstahammar 1993-02-25 SM 1993 1/4
24 Peter Claesson BK Kungälv 7 - 12 Stockholm 1992-01-11 1/4 SBO
23 Juha Honkala BK Rapid 16 - 12 Stockholm 1992-01-10 1/8 SBO
22 Peter Claesson BK Kungälv 1 - 2 Angered 1991-11-15 1/4 Göteborg/ABC
21 Peter Claesson BK Kungälv 0 - 3 Karlshamn 1991-10-12 1/2 Winner Cup
20 Göran Andersson Värnamo BK 1 - 2 Landskrona 1991-04-27 1/2 Landskrona BO
19 Miguel Maluenda Stockholms AIF W TKO 2 Stockholm 1991-03-18 Final Bronco Cup
18 Magnus Karlsson (w) BK Fighter/Västergötland W TKO 2 Göteborg 1991-03-03 Göteborg-Västergötland 4-0
17 Mikael Nilsson Puma IF 0 - 5 Stockholm 1991-02-24 SM 1991 1/2
16 Cem Önal Redbergslids BK 4 - 1 Stockholm 1991-02-23 SM 1991 1/4
15 Vesa Kuosku Angered BC 3 - 0 Karlshamn 1991-01-20 Final Sydsvenska
14 Jens Andersson BK Fox 3 - 0 Karlshamn 1991-01-19 1/2 Sydsvenska
13 Arto Kettula Tampereen TN, FIN 1 - 4 Uppsala 1991-01-11 1/8 SBO
12 Alexander Wennersten BK Rapid 4 - 1 Oskarshamn 1990-12-16 JSM-final
11 Tron Larsen Redbergslids BK 3 - 0 Angered 1990-12-03 Final Göteborg Open
10 Jens Andersson BK Fox 3 - 0 Angered 1990-12-02 1/2 Göteborg öppna
9 Dorian Butar Hälsingborgs BK 3 - 0 Halmstad 1990-11-14
8 Huseyin Kurtulmaz TUR 0 - 3 Lima, PER 1990-10-1x 1/8 VM (j)
7 Kai-Erik Kandelin FIN-jun 3 - 0 Helsingfors, FIN 1990-06-08 SWE (j)-FIN (j) 4-5
6 Slimane Ardjouni [FRA] 3 - 2 Aalestrup, DEN 1990-02-18* Knaberturneringen
5 Ronny Kennedy NOR-jun 3 - 0 Lerum 1990-02-11 SWE (j)-NOR (j) 4-5
4 Wasesa Sabuni Järfälla BC 1 - 4 Säffle 1989-12-16 JSM-final
3 Tron Larsen Redbergslids BK 1 - 4 Göteborg 1989-11-06
2 Teemu Kaski FIN/TUL-u 0 - 3 Åbo, FIN 1988-04-24 SWE (u/j)-FIN/TUL (u/j) 4-6
1 Stefan Ling Majornas BK 2 - 1 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup (j)
Sammanfattande statistik
1989 JSM-Silver (Fj).
1990 JSM-Guld (Fj).
1991 Sydsvensk mästare.
1994 SM-Silver.
Proffsmatcherna gick mot enkla nybörjare.