Giovanni Alvarez

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1980-01-17
Död: 2016-09-26
Klubb: BK Stora Stöten (Falun), Säters BK, NBK/Akilles (Norrköping), BK Falken (Gävle), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1997, 1999-2000 SM-Guld
Landskamper: 5 (4-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: 2 (1-1)
OS: -
Professionell: Debut 2000-12-01. Som proffs 18 (15-3, 9 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
40 Rudolf Kraj CZE 2 - 4 Halle, GER 2000-03-07 1/16 Chemie OS-kval
39 Marcus Fowler IF Linnéa W TKO 3 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
38 Said El-Tahan Lunds BS 13 - 4 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
37 Patrick Sjöstrand GAK Enighet W TKO 4 Göteborg 2000-02-17 SM 2000 1/4
36 Mamadou Diambang FRA 1 - 2 Stockholm 2000-01-24 Landskamper 2000 SWE-FRA 2-7
35 Hannu Savolainen FIN KO 2 Lahti, FIN 2000-01-08 Landskamper 2000 SWE-FIN 4-8
34 Courtney Fry ENG 3 - 4 Istanbul, TUR 1999-11-17* prel Ahmet Cömert /OS-kval
33 John Thompson Tensta BK 46 - 13 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
32 Gyorgy Hidvegi HUN 5 - +5 Houston, USA 1999-08-23 VM 1999 1/8 (33-25)
31 Andrew Lowe JAM 5 - 0 Houston, USA 1999-08-21 VM 1999 1/16
30 Alan Reynolds IRL 11 - 6 Dublin, IRL 1999-04-30 Landskamper 1999 SWE-IRL 7-3
29 Tino Gross SC Traktor, GDR 4 - 11 Halle, GER 1999-03-04 1/4 Chemie
28 Aldo Mamadou Colliander BK Dalen 12 - 3 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
27 Ronnie Nordman Skärgårdens IF 10 - 4 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
26 Kenneth Engblom Örnsköldsviks SK W TKO 2 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
25 John Thompson Tensta BK W TKO 4 Köping 1999-02-25 SM 1999 1/8
24 Hasan Kilic TUR 16 - 5 Stockholm 1999-01-18 Landskamper 1999 SWE-TUR 5-7
23 Ari Korhonen FIN W TKO 5 Uppsala 1998-12-07 Landskamper 1998 SWE-FIN 7-5
22 Hugo Hernan Geray ARG 15 - 24 Buenos Aires, ARG 1998-11-0x 1/2 VM (j)
21 Taras Bidenko UKR 5 - 0 Buenos Aires, ARG 1998-11-0x 1/4 VM (j)
20 Idelfonso Cadtillo Ramirez [CUB] 2 - 1 Göteborg 1998-10-25 SWE sel-CUB sel 4-4
19 Frode Steinsvik IF Örnulf, NOR 10 - 12 Gävle 1998-09-26 1/2 Gefle Dagblad
18 Nicolaus Wilhelmsson Narva BK W TKO 3 Gävle 1998-09-25 1/4 Gefle Dagblad
17 Tomas Carlsson Sundsvalls BK 2 - 23 Gävle 1997-09-21 Final Gefle Dagblad
16 Said El-Tahan Lunds BS 10 - 3 Gävle 1997-09-20 1/2 Gefle Dagblad
15 Tomas Carlsson Sundsvalls BK 4 - 3 Norrköping 1997-02-23 SM 1997 SM-final
14 Issam Karzoumi Angered BC KO 4 Norrköping 1997-02-22 SM 1997 1/2
13 Mikael Sörenson Höllvikens BK W TKO 1 Norrköping 1997-02-21 SM 1997 1/4
12 Michele Romano ITA 2 - 6 Aosta, ITA 1996-06-23 Final Ung-EM (inoff)
11 Marek Novak TCH W TKO 2 Aosta, ITA 1996-06-21* 1/2 Ung-EM (inoff)
10 Viile Tolonen FIN-ung KO 1 Åbo, FIN 1996-05-19 SWE (u)-FIN (u) 4-6
9 Atte Grönroos FIN-u 3 - 0 Somero, FIN 1996-03-03 FIN (u)-SWE (u) 5-7
8 Nicklas Heleander Höllvikens BK 1 - +1 Lidköping 1995-12-15 1/4 SUM
7 Khodor Omairat Angered BC 3 - 0 Göteborg 1995-11-05 Final Gbg Open (u)
6 Nico Armin Naseri Sentrum BK, NOR 3 - 0 Göteborg 1995-11-04 1/2 Gbg Open (u)
5 Mattias Griph Åtvidabergs BK 3 - 0 Gävle 1995-10-01 Final Gefle Dagblad (u)
4 Badou Nyang BK Örnen 2 - 1 Gävle 1995-09-30 1/2 Gefle Dagblad (u)
3 Dawan Kakaways BK Falken 5 - 0 Härnösand 1995-04-09 Final Mattias Minne (u)
2 Daniel Kifle Säters BK 5 - 0 Härnösand 1995-04-08 1/2 Mattias Minne (u)
1 Mark Liljeström Öbacka BK W TKO 3 Eskilstuna 1995-02-26 Final Gyllene Smeden (u)
Sammanfattande statistik

Yngre broder till Fredrik Alvarez. Avled i Italien endast 36 år gammal. 


Inget större nummer som proffs, men innehade under ett par månader 2004 EBU-EU (European Union)-bältet i lätt tungvikt. NB! Ej att förväxla med den riktiga Europatiteln.