Benjamin Kalinovic

109 (87-22)

Vikt: 57, 63.5, 69/71 kg
Född: 1982-04-24
Död:
Klubb: BK Rapid (Västerås)
SM: 2001-2002 SM-Guld
Landskamper: 10 (7-3)
Nordisk: -
EM: 1 (0-1)
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 2004-11-25. Som proffs 10 (9-0-0-1, 3 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
65 Aleksander Rubjuk EST 18 - 21 Göteborg 2004-04-22 OS-kval
64 Nikola Sjekloca SCG 31 - 26 Göteborg 2004-04-21 OS-kval
63 Mamadou Diambang FRA 36 - 18 Göteborg 2004-04-20 OS-kval
62 Miroslav Nowosada Hetman Bialystok, POL 13 - 29 Plovdiv, BUL 2004-03-30 1/16 Strandja
61 Oleg Saitov RUS 19 - 26 Pula, CRO 2004-02-21 EM 2004 1/16
60 Naim Terbunja IFK Linköping 1 - 2 Haninge 2003-12-20
59 Jari Fyhr FIN 3 - 0 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
58 Naim Terbunja IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 2003-11-23
57 James Moore [IRL] 19 - 15 Cork, IRL 2003-11-07 Int turn
56 Henry Coyle [IRL] 25 - 5 Cork, IRL 2003-11-05 Int turn
55 Pavel Pesterev [EST] 11 - 7 Tallin, EST 2003-09-28 Final Karl Lehmann
54 Sergei Melis [EST] 14 - 13 Tallin, EST 2003-09-27 1/2 Karl Lehmann
53 Mindaugas Spakauskas [LTU] 19 - 5 Tallin, EST 2003-09-26 1/4 Karl Lehmann
52 Naim Terbunja IFK Linköping 10 - 17 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
51 Jaffer Sayed Upsala IF 20 - 5 Sundsvall 2003-04-26 SM 2003 1/2
50 Arshed Jasim Malmö BK 29 - 10 Sundsvall 2003-04-24 SM 2003 1/4
49 Xavier Noel [FRA] 8 - 13 Warsawa, POL 2003-04-09 1/8 Feliks Stamm
48 Georgios Bilis GRE 3 - 0 Stockholm 2003-03-24 Landskamper 2003 SWE-GRE 5-5
47 Alexej Ribchev [BUL] 18 - 20 Halle, GER 2003-03-13 1/4 Chemie
46 Darren Baker London, ENG 3 - 0 Bromley, ENG 2003-02-21 Stockholm-London 4-2
45 Joaquin Molina-Rivera BK Viljan 3 - 0 Näsum 2003-01-25
44 Jari Fyhr FIN 3 - 0 Skärholmen 2002-12-16 Landskamper 2002 SWE-FIN 4-4
43 Andrej Jeremejev [EST] L Dsq 1 Tallin, EST 2002-09-27 1/4 Karl Lehmann
42 Geard Ajetovic YUG 7 - 16 Perm, RUS 2002-07-12 EM 2002 1/16
41 Dimitrij Basjkatov RUS 1 - 2 Stockholm 2002-04-29 Landskamper 2002 SWE-RUS 3-6
40 Clas Abrahamsson BK Falken 25 - 10 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
39 Roger Pettersson IF Linnéa 27 - 16 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
38 Aydin Amir Hashimi Star Fight ABC W TKO 3 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
37 Kay Tverberg Drammen BK, NOR L Rom, ITA 2002-03-21 Trofeo Italia
36 Kay Tverberg Drammen BK, NOR 1 - 2 Haninge 2002-02-24 Final Bronco Cup
35 Kay Tverberg Drammen BK, NOR 6 - 10 Oslo, NOR 2002-01-24 Norway BC
34 Jari Fyhr FIN 0 - 3 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
33 Giuseppe Langella ITA KO 3 Västerås 2001-12-03 Landskamper 2001 SWE-ITA 6-3
32 Roger Pettersson IF Linnéa 5 - 0 Angered 2001-11-04 Final ABC
31 Cliff Soukka NBK/Akilles 5 - 0 Angered 2001-11-03 1/2 ABC
30 Christoffer Ale Slagelse BK, DEN 5 - 0 Angered 2001-11-02 1/4 ABC
29 Alexander Bueno Ferrer BK Fox 0 - 3 Stockholm 2001-09-19
28 Sahib Bagirov AZE 2 - 7 Belfast, GBR 2001-06-03 VM 2001 1/32
27 Valeri Brazjnik [UKR] 3 - 4 Helsingfors, FIN 2001-04-06 1/4 GeeBee
26 Mohamed Farouk DEN 3 - 0 Stockholm 2001-04-02 Landskamper 2001 SWE-DEN 4-5
25 Viktor Poljakov [UKR] 3 - 5 Neapel, ITA 2001-03-23 1/4 Italia
24 Ishan Lahmar [FRA] 8 - 5 Neapel, ITA 2001-03-21 1/8 Italia
23 Cliff Soukka NBK/Akilles +20 - 20 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final (65-64)
22 Alexander Lindgren Star Fight ABC 24 - 6 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
21 Jaffer Sayed Upsala IF 11 - 5 Uppsala 2001-02-15 SM 2001 1/4
20 Xavier Noel FRA L TKO 4 Göteborg 2001-01-28 Landskamper 2001 SWE-FRA 5-7
19 Vesa Painilainen FIN 3 - 0 Västerås 2000-12-11 Landskamper 2000 SWE-FIN 7-4
18 Willy Blain INSEP, FRA 2 - 1 Sundsvall 2000-11-22 Sundsvalls BK 75 år
17 Gennadij Golovkin KZK 10 - 21 Budapest, HUN 2000-11-10 1/4 Jun-VM
16 Cormak O´Conaire IRL +4 - 4 Budapest, HUN 2000-11-0x 1/16 Jun-VM
15 Szabolcs Pintye HUN 28 - 5 Budapest, HUN 2000-11-0x 1/8 Jun-VM
14 John-Erik Käck Narva BK 5 - 0 Sundsvall 2000-10-22 Draken Cup
13 Mosa Sayed Upsala IF 8 - 13 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
12 Ahmed Semmo Angered BC 8 - 5 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
11 Hassan Al-Mandlawi Angered BC 15 - 3 Uppsala 1999-12-19 JSM-final
10 Miki Soelberg DEN-jun 2 - 1 Göteborg 1999-08-28 SWE (j)-DEN (j) 4-2
9 Gaetano Di Silvo ITA 15 - 13 Stockholm 1999-03-29 Landskamper 1999 (j/s) SWE-ITA 10-1 jun-match
8 Fabian Cubillos Visby BK 3 - 0 Stockhom 1999-03-14 Bronco Cup
7 Mohammed Al-Saed Lunds BS 10 - 11 Lund 1998-12-13 JSM-final
6 Ahmad Kaddour [DEN] 3 - +3 Göteborg 1998-11-01 Final Gbg BO (u)
5 Norman Yalda Frölunda BK 4 - 2 Göteborg 1998-10-31 1/2 Gbg BO (u)
4 Hassan Al-Mandlawi Angereds BC 22 - 6 Umeå 1998-04-19 SUM-final
3 Abaz Abazi Roslagsbjörnens BK 0 - 3 Stockholm 1998-03-28
2 Abaz Abazi Roslagsbjörnens BK 3 - 0 Stockholm 1998-02-07
1 Ahmed Semmo Angered BC 2 - 1 Skuru 1998-01-25 Final Skuru BO
Sammanfattande statistik
1998 Ungdomsmästare.
1998 JSM-Silver.
1999 JSM-Guld.
2000, 2003 SM-Silver.
Stor Grabb nr 134


Proffsförsök i två omgångar, men karriären lyfte aldrig. Att endast besegra enkla motståndare är inte särskilt meriterande.