Marcus Fowler

Vikt: 81, 91 kg
Född: 1980-10-02
Död:
Klubb: Starfights (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2004-11-25. Som proffs 1 (0-1, 0 KO). se kommentar nedan.
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
49 David Dolan [ENG] 0 - 3 Stockholm 2005-05-12
48 Babacar Kamara Stockholms AIF 13 - 26 Malmö 2005-04-24 SM 2005 SM-final
47 Ivan Brljevic GAK Enighet 29 - 10 Malmö 2005-04-23 SM 2005 1/2
46 Krister Palmen BK Puma 19 - 18 Malmö 2005-04-21 SM 2005 1/4
45 Peter Gram Esbjerg BBK, DEN L TKO Esbjerg, DEN 2005-03-??
44 Kenneth Egerup BK Ringen, DEN 14 - 24 Oslo, NOR 2005-01-23 Final Norway BC
43 Kevin Evans [WAL] 30 - 14 Oslo, NOR 2005-01-22 1/2 Norway BC
42 Krzysztof Głowacki [POL] 17 - +17 Give, DEN 2004-11-28 Final Give BC
41 Cobnut Dim [ROM] W Dsq Give, DEN 2004-11-27 1/2 Give BC
40 Babacar Kamara Stockholms AIF 1 - 2 Angered 2004-11-07 Final ABC
39 Jimmi Andersen [DEN] 3 - 0 Angered 2004-11-06 1/2 ABC
38 Joel Larsson Kristianstads BK 3 - 0 Angered 2004-11-05 1/4 ABC
37 Babacar Kamara Stockholms AIF L TKO 3 Haninge 2004-10-23
36 Kevin Evans [WAL] 15 - 16 Tammerfors, FIN 2004-10-16 1/2 Tammer
35 Torsti Parkkila Reisjärven Voima, FIN W TKO 2 Tammerfors, FIN 2004-10-15 1/4 Tammer
34 Andreas Gustafsson NBK/Akilles L TKO 3 Linköping 2004-03-14 SM 2004 SM-final
33 Krister Palmen BK Puma 3 - 0 Haninge 2004-02-15 Final Bronco Cup
32 Daniil Peretiatko Trym, NOR 2 - 1 Uppsala 2004-02-01 Final KP-Cup
31 Babacar Kamara Stockholms AIF L TKO 4 Haninge 2003-12-20
30 Henri Valtonen FIN 2 - 1 Tammerfors, FIN 2003-12-06 Landskamper 2003 SWE-FIN 5-5
29 Evgenij Makarenko RUS 0 - 3 Stockholm 2003-11-23 Landskamper 2003 SWE-RUS 4-3
28 Micha Tabagoua Järfälla BC 0 - 3 Gävle 2003-09-20 1/2 Falken Cup
27 Krister Palmen BK Puma 1 - 2 Nybro 2003-05-10
26 Andreas Gustafsson NBK/Akilles 12 - 34 Sundsvall 2003-04-27 SM 2003 SM-final
25 Krister Palmen BK Puma 22 - 21 Sundsvall 2003-04-25 SM 2003 1/2
24 Per Silfver Timrå BK 3 - 0 Skarpnäck 2003-02-23 Final Bronco Cup
23 Said El-Tahan BK Fox 9 - 6 Göteborg 2000-11-05 Final Gbg ABC
22 Robert Nordman Skärgårdens IF 3 - 2 Göteborg 2000-11-04 1/2 Göteborg ABC
21 Said El-Tahan BK Fox 5 - 1 Gävle 2000-10-01 Final Gefle Dagblad
20 Steven Musisi IFK Umeå 13 - 2 Gävle 2000-09-30 1/2 Gefle Dagblad
19 Ambrose Ongom Angered BC 10 - 6 Gävle 2000-09-29 1/4 Gefle Dagblad
18 Andrew Thomas London ABA, ENG 0 - 3 Stockholm 2000-04-27 IF Linnéa 90 år
17 Lasse Johanssen Skive AC, DEN 6 - 17 Skagen, DEN 2000-04-19 DEN (sel)-SWE (sel) 5-5
16 Wayne Clark SCO 3 - 0 Stockholm 2000-04-10 Landskamper 2000 SWE-SCO 8-1
15 Giovanni Alvarez IF Linnéa L TKO 3 Göteborg 2000-02-20 SM 2000 SM-final
14 Peter Tägt BK Masen W TKO 3 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
13 John Thompson Tensta BK 11 - 6 Göteborg 2000-02-17 SM 2000 1/4
12 John Thompson Tensta BK 2 - 1 Uppsala 2000-01-30 Final KP-cup
11 Alan Southwick London, ENG 1 - 2 London, ENG 1999-11-01 Stockholm-London 2-6
10 John Thompson Tensta BK 12 - 31 Gävle 1999-09-25 Gefle Dagblad BO
9 John Thompson Tensta BK 2 - 1 Stockholm 1999-04-25 Mellansvenska
8 Robert Nordman Skärgården 3 - 0 Skara 1999-04-09
7 Aldo Mamadou Colliander BK Dalen 3 - 8 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
6 Joachim Storm NBK/Akilles KO 4 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
5 Johnnie Granholm Njurunda BK KO 1 Lund 1998-12-13 JSM-final
4 Peter Tägt BK Masen W TKO 1 Karlstad 1998-11-21
3 Carl Friberg BK Kelly W TKO 1 Stockholm 1998-05-10
2 Aldo Mamadou Colliander BK Dalen 2 - 1 Stockholm 1998-03-22
1 Tobias Blom BK Vargen 3 - 0 Karlstad 1997-11-23
Sammanfattande statistik

1998 Juniormästare.  
2000, 2003-2004-2005 SM-Silver. 


Notabelt: Hade proffsdebuterat innan SM 2005 med en knockoutförlust i Serbien. 


Extraaktiviteter utanför ringen.