Aldo Mamadou Colliander

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1978-04-06
Död:
Klubb: Rinkeby International (Spånga). BK Dalen (Stockholm), Star Fight (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 2001-2002 SM-Guld
Landskamper: 3 (2-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 2002-09-13. Aktiv
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
47 Modo Sallah BK Dalen 31 - 11 Järfälla 2002-04-21 SM 2002 SM-final
46 Krister Palmen Angered BC 18 - 11 Järfälla 2002-04-20 SM 2002 1/2
45 Anders Holmberg BK Vargen W TKO 4 Järfälla 2002-04-19 SM 2002 1/4
44 Krister Palmen BK Puma 2 - 1 Stockholm 2002-03-17
43 Modo Sallah BK Dalen W Uppsala 2002-01-20 Final KP-Cup
42 Pavel Trofimov [EST] W TKO 1 Uppsala 2002-01-19 1/2 KP-Cup
41 Janne Katajisto FIN 2 - 1 Åbo, FIN 2001-12-08 Landskamper 2001 SWE-FIN 3-6
40 Modo Sallah BK Dalen 13 - 8 Tammerfors, FIN 2001-10-21 Final Tammer
39 Mikael Puurula Turun Jyry, FIN 11 - 5 Tammerfors, FIN 2001-10-20 1/2 Tammer
38 Robert Helenius PoWe, FIN 17 - 7 Tammerfors, FIN 2001-10-19 1/4 Tammer
37 Mikael Puurula Turun Jyry, FIN W TKO 1 Gävle 2001-09-30 Final Gefle Dagblad
36 Daniil Peretiatko Trym IL, NOR W TKO 2 Gävle 2001-09-29 1/2 Gefle Dagblad
35 Janne Katajisto Kankaanpään SL, FIN 3 - 0 Stockholm 2001-09-19
34 Michael Titov [RUS] 3 - 0 Oskarshamn 2001-09-07
33 Krister Palmen Angered BC 14 - 12 Uppsala 2001-02-18 SM 2001 SM-final
32 Per Silfver Timrå BK W TKO 4 Uppsala 2001-02-17 SM 2001 1/2
31 Krister Palmen Angered BC +5 - 5 Göteborg 2000-11-05 Gbg ABC (23-22)
30 Roar Sörum Gran BK, NOR 3 - 2 Angered 2000-11-04 1/2 Gbg ABC
29 Ugo Okoro Halmstads BS L Dsq 2 Göteborg 2000-02-19 SM 2000 1/2
28 Krister Palmen Angered BC 19 - 7 Göteborg 2000-02-18 SM 2000 1/4
27 Per Silfver Timrå BK 3 - 0 Stockholm 2000-01-30
26 Gilles Procope FRA 1 - 2 Stockholm 2000-01-24 Landskamper 2000 SWE-FRA 2-7
25 Aki Kalke FIN W TKO 3 Lahti, FIN 2000-01-08 Landskamper 2000 SWE-FIN 4-8
24 Primislav Dimovski [MCD] 2 - 7 Athen, GRE 1999-12-10* 1/8 Akropolis (OS-kval)
23 Ugo Okoro Halmstads BS 5 - 0 Stockholm 1999-11-20 SBF 80 år
22 Ivailo Boianov BUL 1 - 7 Bukarest, ROM 1999-11-02 1/8 Gyllene Bältet [OS-kval]
21 Lars-Olof Embretsen BK Falken KO 1 Gävle 1999-09-26 Final Gefle Dagblad BO
20 Bardou Boeke IF Linnéa 27 - 18 Gävle 1999-09-25 1/2 Gefle Dagblad BO
19 Issam Karzoumi Angered BC 0 - 3 Skara 1999-04-09
18 Karim Shabbazz Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1999-03-15 Bronco Cup
17 Magnus Ahlman IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1999-03-13 Bronco Cup
16 Giovanni Alvarez BK Falken 3 - 12 Köping 1999-02-28 SM 1999 SM-final
15 Marcus Fowler Star Fights ABC 8 - 3 Köping 1999-02-27 SM 1999 1/2
14 Karim Shabbazz Stockholms AIF 5 - 3 Köping 1999-02-26 SM 1999 1/4
13 John Thompson Tensta BK 1 - 2 Tensta 1999-01-23
12 Magnus Jensen Redbergslids BK 7 - 1 Göteborg 1998-11-01 Final Göteborg BO
11 Magnus Bohlin Iron Man BC 5 - 1 Göteborg 1998-10-30 1/2 Göteborg BO
10 Petr Munoz Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1998-10-25
9 Claes Andersson Star Fight W TKO 2 Gävle 1998-09-26 Final Gefle Dagblad
8 John Thompson Tensta BK 10 - 5 Gävle 1998-09-25 1/2 Gefle Dagblad
7 Martin Holm Stockholms AIF 1 - 2 Kista 1998-04-26 1/2 Mellansvenska
6 Daniel Roberts Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1998-03-28
5 Marcus Fowler IF Linnéa 1 - 2 Stockholm 1998-03-22
4 Peter Tägt BK Masen 0 - 3 Säter 1996-10-13 Final Dala Cup
3 Stefan Thorén Örnsköldsviks BK 3 - 0 Säter 1996-10-12 1/2 Dala Cup
2 Hratch Kalousidan BS Tor L TKO 2 Stockholm 1996-03-17 Final Bronco Cup
1 John Brikell BS Tor W TKO 1 Stockholm 1996-03-16 1/2 Bronco Cup
Sammanfattande statistik

Född i Senegal.
1999 SM-Silver.


En talang för proffslivet, men har haft ett synnerligen besvärligt civilt liv med diverse allvarliga extraaktiviteter. 
Comeback som proffs efter åtta år.