Karl Preutz

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1932-04-04
Död: 2017-02-23
Klubb: Hässleholms BK
SM: -
Landskamper: 5 (3-2)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Poul Olsen Söborg IF, DEN W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1957-12-29
50 Lennart Risberg BK Örnen L KO 1 Helsingborg 1957-11-29
49 Lennart Risberg BK Örnen 0 - 3 Malmö 1956-11-01
48 Leif Johansson Redbergslids BK W 3 Göteborg 1956-09-28
47 X X FIN W Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
46 Lennart Risberg BK Örnen L Dsq 3 Stockholm 1956-01-27
45 Stig Johansson KK All Round 3 - 0 Eslöv 1956-01-22
44 Stig Johansson KK All Round 2 - 1 Göteborg 1956-01-13
43 Svend B Hansen Korsör ABK, DEN W TKO 2 Slagelse, DEN 1956-01-08
42 Horst Raspe [GDR] W TKO 3 Malmö 1955-12-05
41 Svend B Hansen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
40 Axel Preuss HBC Heros, FRG 3 - 0 Hässleholm 1955-11-13
39 John Horne AAU, USA 0 - 3 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
38 Lennart Risberg BK Örnen L 3 Göteborg 1955-10-21 Landslagsuttagning
37 Stig Johansson KK All Round 1 - 2 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
36 Kurt Thom Kalmar BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
35 Bjarne Lingaas NOR L 3 Köpenhamn 1955-02-12 NM 1955 1/2
34 Svend B Hansen DEN W Köpenhamn, DEN 1955-02-12 NM 1955 Bronsmatch
33 Bengt Hansson (mv) BK Primo W TKO 1 Landskrona 1955-02-06 Final Sydsvenska
32 Kurt Thom Kalmar BK W TKO 2 Malmö 1955-01-21
31 Stig Johansson KK All Round 0 - 3 Bjuv 1955-01-09
30 Richard Kool HOL W TKO 1 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
29 Lennart Risberg BK Örnen/ Stockholm 3 - 0 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
28 Pekka Kokkonen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
27 Thörner Åhsman Landala AK 3 - 0 Hässleholm 1954-10-24
26 Folke Lilja Upsala IF 1 - 2 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
25 John Boman BK Primo 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
24 Paddy Lyons [IRL] 2 - 1 Stockholm 1952-12-11
23 Hans Nielsen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
22 Folmer Hansen Glostrup IF, DEN W TKO 3 Lund 1952-10-30
21 Helge Ernström Redbergslids BK /Göteborg 3 - 0 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
20 Rolf Storm BK Akilles 0 - 3 Norrköping 1952-04-06
19 Andreas Nielsen DEN-B L Dsq 3 Köpenhamn, DEN 1952-03-16 SWE B-DEN B 3-7
18 Rolf Storm BK Akilles 0 - 3 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
17 Leif Johansson Redbergslids BK 2 - 1 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
16 Kurt Thom Kalmar BK W TKO 3 Eslöv 1952-02-17
15 John Boman BK Primo 2 - 1 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
14 Bertil Hansson GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
13 Hans Nielsen IF Sparta, DEN 1 - 2 Lund 1952-02-03
12 Bertil Hansson GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1952-02-01
11 Kåre Samuelsen NOR-jun 3 - 0 Karlstad 1952-01-27 SWE (j)-NOR (j) 6-4
10 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Halmstad 1952-01-06
9 Lars Andersson (lt) BK Älgen 2 - 1 Stockholm 1951-11-26. JSM-final
8 Stig Andersson (lt) BK 1925 3 - 0 Stockholm 1951-11-26 1/2 JSM
7 Einar Emanuelsson Värnamo BK KO 1 Stockholm 1951-11-26 1/4 JSM
6 Arthur Enggrön BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1951-11-25 1/8 JSM
5 Valter Sjödin Årsta BK KO 1 Eskilstuna 1951-04-24 Final Nybörjarnas
4 Agne Svensson Nacka BK W TKO 3 Eskilstuna 1951-04-23 1/2 Nybörjarnas
3 St Söderling Stockholms AIF W TKO 3 Eskilstuna 1951-04-22 1/4 Nybörjarnas
2 I Svensson Eslövs IK W TKO 2 Osby 1950-01-29
1 Peter Hasseldahl Kristianstads BK 1 - 2 Hässleholm 1948-11-28
Sammanfattande statistik

1951 Nybörjarmästare.
1951 Svensk juniormästare.
1952 Sydsvensk mästare.
1952-1953, 1955 SM-Silver.


Blev under 1953 avstängd på "livstid" av SBF efter det att han använt sig av boxningskunskaperna privat, men beslutet upphävdes redan året efter.