SM 1954

W, Sven Ahnelöv (Malmö BK) - Karl Söderkvist (Årsta BK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LM, Tore Karlsson (BK Akilles) - Leif Sandgren (Olskrokens AK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Folke Strandberg (Stockholms AIF) - Folke Lilja (Upsala IF) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
T, Ebbe Strid (Haga AK) - Einar Dragsten (BK Masen) 1954-02-24, Stockholm, Resultat W Dsq 2
Kommentar: 1/4
T, Samuel Freiman (Solna BK) - Bror Sandgren (Hisingens BK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
T, Thörner Åhsman (Landala AK) - Leo Kroon (Bjuvs BS) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
B, Per Gunnar Hallberg (Halmstads AIS) - Sven Hammarström (BK Primo) 1954-02-24, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/4
B, Roy Swedberg (Djurgårdens IF) - Rolf Viklund (Nacka BK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Roland Weissbrodt (Hisingens BK) - Sven Nilsson (BK Primo) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
L, Ove Sjöholm (Porjus-Harsprångets IK) - Holger Karlsson (Enköpings BK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
LW, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Sundsvalls BK) - Gunnar Westlund (Hofors AIF) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
LW, Ragnar Bergström (Redbergslids BK) - Nils Andersson (w) (Katrineholms BK) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Bengt Tholin (Majornas BK) - Rolf Forsling (BK Masen) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
W, Kurt Johansson (Lindås BK) - Rune Larsson (w) (BK 1925) 1954-02-24, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/8
B, Roy Swedberg (Djurgårdens IF) - Per Gunnar Hallberg (Halmstads AIS) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
B, Ove Nilsson (GAK Enighet) - Sven Lind (BK Sparta) 1954-02-25, Stockholm, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
LW, Evert Högberg (Hisingens BK) - J Ottosson (Skoftebyns AIS) 1954-02-25, Stockholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
LW, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Sundsvalls BK) - Ragnar Bergström (Redbergslids BK) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Gert Stråhle (Bjuvs BS) - Bengt Tholin (Majornas BK) 1954-02-25, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Harry Gunnarsson (BK 1925) - Ove Fredriksson (IK Balder) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
W, Torsten Hallingström (Sundsvalls BK) - R Andersson (BK Falken) 1954-02-25, Stockholm, Resultat W Dsq 3
Kommentar: 1/4
W, Kurt Johansson (Lindås BK) - Sven Ahnelöv (Malmö BK) 1954-02-25, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
LM, Rune Lindström (BK Akilles) - Sven Larsson (BK Primo) 1954-02-25, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/4
LM, Knut Henningsson (BK 1925) - Rolf Söderblom (BK Falken) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LM, Bertil Larsson (Nacka BK) - Arne Larsson (Sundsvalls BK) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LW, Rolf Edenstig (IF Linnéa) - Lennart Melin (Bjuvs BS) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
LW, Åke Dahlberg (IF Linnéa) - Karl Gustafsson (BK 1925) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/4
LT, Folke Strandberg (Stockholms AIF) - John Boman (BK Primo) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LT, Leif Johansson (Redbergslids BK) - Stig Andersson (lt) (BK 1925) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LM, Stig Johansson (KK All Round) - Tore Karlsson (BK Akilles) 1954-02-25, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/4
F, Roland Johansson (Halmstads BS) - Rune Gustafsson (f) (Mölndals BK) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
L, Roland Weissbrodt (Hisingens BK) - Ove Sjöholm (Porjus-Harsprångets IK) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
Fj, Åke Wärnström (Katrineholms BK) - Gunnar Andersson (sais) (Skoftebyns AIS) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LW, Evert Högberg (Hisingens BK) - Åke Dahlberg (IF Linnéa) 1954-02-26, Stockholm, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
W, Kurt Johansson (Lindås BK) - Torsten Hallingström (Sundsvalls BK) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
M, Harry Gunnarsson (BK 1925) - Gert Stråhle (Bjuvs BS) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
1954-02-26, Thörner Åhsman (Landala AK) - Folke Sjöberg (Enköpings BK) 1954-02-26, Stockholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/2
T, Ebbe Strid (Haga AK) - Samuel Freiman (Solna BK) 1954-02-26, Stockholm, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
L, Berndt "Mike" Johansson (IF Linnéa) - S Borg (Bjuvs BS) 1954-02-26, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
Fj, Bert Uhre (BK Örnen) - Sören Östlund (BK Kelly) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LW, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Sundsvalls BK) - Rolf Edenstig (IF Linnéa) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LM, Knut Henningsson (BK 1925) - Rune Lindström (BK Akilles) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: 1/2
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Tage Olsson (BK Örnen) 1954-02-26, Stockholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
M, Sören Danielsson (IK Balder) - Ove Höglund (BK Masen) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
LM, Bertil Larsson (Nacka BK) - Stig Johansson (KK All Round) 1954-02-26, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: 1/2
F, Werner Vasén (Hisingens BK) - Roland Johansson (Halmstads BS) 1954-02-27 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
B, Ove Nilsson (GAK Enighet) - Roy Swedberg (Djurgårdens IF) 1954-02-27 , Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
Fj, Åke Wärnström (Katrineholms BK) - Bert Uhre (BK Örnen) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
L, Roland Weissbrodt (Hisingens BK) - Berndt "Mike" Johansson (IF Linnéa) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
LW, Gunnar Andersson (Gerdsdorff) (Sundsvalls BK) - Evert Högberg (Hisingens BK) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
W, Harry Gunnarsson (BK 1925) - Kurt Johansson (Lindås BK) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
LM, Bertil Larsson (Nacka BK) - Knut Henningsson (BK 1925) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
M, Stig Sjölin (Värnamo BK) - Sören Danielsson (IK Balder) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 2 - 1
Kommentar: SM-final
LT, Leif Johansson (Redbergslids BK) - Folke Strandberg (Stockholms AIF) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
T, Thörner Åhsman (Landala AK) - Ebbe Strid (Haga AK) 1954-02-27, Stockholm, Resultat 3 - 0
Kommentar: SM-final
SM nr 35. Stockholm (Eriksdalshallen) 24-27 februari 1954. 65 deltagare. Tio viktklasser. Ingen direktfinal. Bästa klubb: Hisingens BK.