Lennart Risberg

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1935-04-16
Död: 2013-09-04
Klubb: BK Örnen (Stockholm)
SM: 1956, 1958 SM-Guld (LT)
Landskamper: 11 (11-0)
Nordisk: 1956 NM-Guld (T)
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 1958-07-13. Som proffs 32 (25-3-4, 9 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
75 X X DEN W w.o Stockholm 1958-03-23 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
74 Armin Zenk [FRG] KO 1 Västerås 1958-03-14
73 Armin Zenk [FRG] KO 2 Stockholm 1958-03-13
72 Lars-Olof Norling Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
71 Ronald Smith Royal Air Force, ENG KO 1 Halmstad 1958-02-16
70 Barthalan Toth [FRG] KO 2 Karlskrona 1958-02-14
69 Ferdi Peek Post SV, FRG W TKO 2 Stockholm 1958-01-24
68 Leif Andersson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1958-01-14 DM-final
67 A Tjatentjik Spartak, URS W Dsq 2 Göteborg 1958-01-03
66 Jens Andersen FAK Aarhus, DEN W TKO 2 Aarhus, DEN 1957-12-29
65 Esko Hentunen FIN KO 2 Stockholm 1957-12-06 Landskamper 1957 SWE-FIN 4-6
64 Mazer Wand [FRG] KO 2 Malmö 1957-12-02
63 Karl Preutz Hässleholms BK KO 1 Helsingborg 1957-11-29
62 X X DEN W Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
61 Jens Andersen Jylland, DEN W TKO 3 Stockholm 1957-11-17 Stockholm-Jylland 7-3
60 Georg Krenz [GER] 1 - 2 Örebro 1957-11-15 BK Kelly 25 år
59 Marian Taczata [POL] KO 1 Göteborg 1957-11-14
58 Richard Lee US Army/FRG 2 - 1 Stockholm 1957-10-29 Stockholm-US Army 4-6
57 Frederick Blades US Army/FRG KO 2 Helsingborg 1957-10-27 4500 åskådare!
56 Kjell Andersson GAK Enighet KO 1 Göteborg 1957-10-04
55 Hans Robak GDR 3 - 0 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
54 Ole Kajberg DEN W TKO 2 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
53 Thörner Åhsman Landala AK L TKO 1 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
52 Kjell Andersson GAK Enighet W TKO 3 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
51 Lars-Olof Norling Stockholms AIF W TKO 1 Stockholm 1957-01-11 Final DM-Stockholm
50 Hennie van der Velden NED 2 - 1 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
49 Andrzej Wojciechowski POL L TKO 3 Melbourne, AUS 1956-11-23 OS 1956 Melbourne 1/8
48 Georg Krenz [FRG] 2 - 1 Göteborg 1956-11-03
47 Karl Preutz Hässleholms BK 3 - 0 Malmö 1956-11-01
46 X X DEN W w.o Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
45 Ib Grinderslev Jylland, DEN KO 1 Stockholm 1956-10-12 Stockholm-Jylland 4-6
44 Georg Krenz [FRG] 1 - 2 Stockholm 1956-09-28
43 Fawzi Abdel Wahab [EGY] W TKO 2 Stockholm 1956-06-05 Sv-egyptisk gala
42 J Matthews [ENG] W TKO 1 Stockholm 1956-05-18
41 István Ráduly HUN 2 - 1 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
40 Torben Ibsen DEN KO 2 Stockholm 1956-03-25 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
39 Dieter Wemhöner Tennis Borussia, FRG 1 - 2 Landskrona 1956-03-16
38 Ryszard Manka [POL] KO 3 Göteborg 1956-03-09
37 Tadeusz Grzelak Sparta, POL W TKO 2 Stockholm 1956-03-06
36 Rolf Johansson Redbergslids BK KO 1 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
35 Keijo Laakso FIN KO 1 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
34 Karl Preutz Hässleholms BK W Dsq 3 Stockholm 1956-01-27
33 Poul Christiansen (lt) Jylland, DEN W TKO 1 Aarhus, DEN 1956-01-20 Jylland-Stockholm 7-3
32 Jan Ljung BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1956-01-13 Final DM-Stockholm
31 Gunnar Östengren NOR KO 3 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
30 Horst Raspe [GDR] KO 2 Stockholm 1955-12-02
29 John Stewart AAU, USA 2 - 1 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
28 Karl Preutz Hässleholms BK W 3 Göteborg 1955-10-21 Landslagsuttagning
27 Ole Nielsen Jylland, DEN W TKO 1 Stockholm 1955-10-14 Stockholm-Jylland 2-8
26 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1955-09-30
25 Július Torma TCH L 3 Västberlin, FRG 1955-05-31 EM 1955 1/4
24 Charles Müller LUX W TKO 2 Västberlin, FRG 1955-05-27 EM 1955 1/8
23 Kurt Thom Kalmar BK W TKO 2 Oskarshamn 1955-03-13
22 Heinz Odermatt Norrköpings BK KO 1 Norrköping 1955-03-11
21 Stig Johansson KK All Round 0 - 3 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
20 Poul Olsen DEN KO 2 Köpenhamn, DEN 1955-02-13 NM 1955 NM-final
19 Sulo Manninen FIN W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1955-02-12 NM 1955 1/2
18 Velicu Ghetu [ROM] W TKO 2 Stockholm 1955-01-27
17 William Lööf Djurgårdens IF KO 1 Stockholm 1955-01-20. Final DM-Stockholm
16 Jan Westling Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
15 Richard Kool [NED] W TKO 2 Norrköping 1954-12-12
14 Karl Preutz Hässleholms BK /Skåne 0 - 3 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
13 Folke Lilja Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1954-11-12
12 Erik Nielsen Jylland, DEN KO 2 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
11 Rolf Johansson Redbergslids BK W TKO 3 Stockholm 1953-11-30. JSM-final
10 Einar Emanuelsson Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1953-11-29 1/2 JSM
9 Rune Eriksson BK 1925 KO 2 Stockholm 1953-11-28 1/4 JSM
8 Marin Vuzem Lokomotiva Zagreb, YUG W TKO 3 Stockholm 1953-10-25
7 Leo Lautrup Jylland, DEN KO 3 Stockholm 1953-10-12 Stockholm-Jylland 4-6
6 Keijo Laakso Helsingin Ny, FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1953-10-08
5 Göte Eriksson (m) Nyköpings BS W TKO 3 Nyköping 1953-03-13
4 Wiswalds Folmanis Skövde AIK W TKO 2 Mariestad 1953-03-08
3 Sune Öhlund Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1953-01-16 Final DM-Stockholm
2 Arne Hettman IF Linnéa KO 1 Stockholm 1953-01-15 1/2 DM-Stockholm
1 Elvir Andersson BK Amatör 0 - 3 Stockholm 1952-12-28 1/4 JSM
Sammanfattande statistik

Började som backhoppare. Kom till boxningen i november 1952.
1953 Svensk juniormästare.
1953, 1955-1956-1957 Distriktsmästare Stockholm.
Stor Grabb nr 63.


En av Sveriges mest folkkära proffsboxare. BoxRec rankar honom som nr 6 av alla svenska boxare kilo-för-kilo. I sin klass lätt tungvikt placeras han som nr 2 efter John Andersson. Problem med sina sköra ögonbryn. 


Litteratur: Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Risbergs matcher i Sverige plus komplett matchlista.