Herbert André

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1920-11-17
Död: 1999-08-18
Klubb: Oskarshamns BK, Kalmar BK, Kalmar-Polisens IF, BK Värend (Växjö)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
48 Erling Lautrup Värnamo BK 2 - 1 Växjö 1949-10-31
47 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1948-12-12
46 Sune Olsson IF Linnéa 2 - 1 Oskarshamn 1945-12-09
45 Carl-Erik Cederqvist BK Ringen 3 - 0 Kalmar 1945-11-25
44 Anders Lindell BK Ringen 2 - 1 Oskarshamn 1945-11-04
43 Olle Bengtsson Skoftebyns AIS/Västergötland 0 - 3 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
42 Gösta Sandberg Landskrona BS 1 - 2 Landskrona 1944-10-13 Dåtida lokalt publikrekord - 1118
41 Ridenfelt F 2 KO 1 Kalmar 1944-03-31
40 Sune Olsson IF Linnéa 1 - 2 Kalmar 1944-03-25
39 Sune Olsson IF Linnéa 0 - 3 Jönköping 1944-03-12
38 Yngve Månsson Kristianstads BK 2 - 1 Kalmar 1944-02-27
37 Yngve Månsson Kristianstads BK 3 - 0 Lund 1944-02-06
36 Olof Norrman IFK Linköping 3 - 0 Nybro 1944-01-30
35 Bror Svensson (lt) Hälsingborgs BS /Skåne KO 1 Nässjö 1944-01-23 Skåne-Småland 5-3
34 Olof Norrman IFK Linköping 2 - 1 Kalmar 1943-12-12 Kalmar BK-IFK Linköping 7-2
33 Sven Ling Skövde AIK/V-götland 2 - 1 Jönköping 1943-12-05 Småland-Västergötland 4-4
32 Knut Andersson BK Amatör KO 2 Kalmar 1943-11-21 Kalmar BK-BK Amatör 4-4
31 Knut Pettersson Flottans IF/Blekinge W TKO 2 Oskarshamn 1943-11-14 Småland-Blekinge 8-0
30 John Nilsson Malmö BK L Dsq 2 Malmö 1943-11-05
29 Arne Kant IK Ymer 3 - 0 Kalmar 1943-10-24
28 Göte Fridell Landala AK 3 - 0 Kalmar 1943-10-17
27 Allan Granelli BK Örnen 3 - 0 Oskarshamn 1942-12-06
26 Sven Ling Skövde AIK/Västergötland 2 - 1 Trollhättan 1942-11-15 Västergötland-Småland 4-4
25 Olle Lindkvist Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1942-11-13
24 John Nilsson GAK Enighet 3 - 0 Trelleborg 1942-11-01
23 Kurt Stehlin Huvudsta BK/Stockholm B 0 - 3 Stockholm 1942-10-09 Stockholm B-Landsorten B 6-2
22 Jörgen Råberg GAK Enighet/Skåne 2 - 1 Jönköping 1942-01-11 Småland-Skåne 5-3
21 Herbert Kleinwächter [GER] L TKO 3 Malmö 1941-12-16
20 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN 0 - 3 Jönköping 1941-11-09 BK Ringen 15 år
19 Tore Steen Nässjö BK KO 2 Jönköping 1941-11-08 BK Ringen 15 år
18 Per Eriksson IF Linnéa 0 - 3 Lund 1941-11-03
17 Tage Lindström BK Örnen/Stockholm B W TKO 2 Stockholm 1941-10-10 Landsorten B-Stockholm B 6-2
16 Knut Pettersson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Kalmar 1941-01-19
15 Yngve Månsson Kristianstads BK/Skåne Draw Landskrona 1941-01-12 Skåne-Småland 4,5-3,5
14 Erik Bengtsson Vaggeryds BK 3 - 0 Nässjö 1940-12-01
13 Helge Tärneborg Solna BK 1 - 2 Stockholm 1940-11-24 1/4 JSM
12 Stig Bohlin BK Sparta 3 - 0 Stockholm 1940-11-21 1/8 JSM
11 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 0 - 3 Oskarshamn 1940-03-10
10 Knut Nilsson (lt) Linköpings BK L Dsq Linköping 1940-02-18 Final Östsvenska
9 Alge Andersson BK 30 W TKO 3 Linköping 1940-02-17 1/2 Östsvenska
8 Svend Aage Christensen IF Sparta, DEN 0 - 3 Nässjö 1939-12-03
7 Birger Johansson IFK Linköping/Östergötland 0 - 3 Linköping 1939-11-05 Östergötland-Småland 4-4
6 Harry Bäckström Kalmar BK 2 - 1 Kalmar 1939-03-26
5 Harry Bäckström Kalmar BK 1 - 2 Kalmar 1939-01-15
4 Rune Tancred Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1938-12-27 1/16 JSM
3 Åke Karlsson Nybro BK L TKO 1 Motala 1938-02-13 1/2 Östsvenska
2 Leif Svensson Linköpings BK W TKO 2 Motala 1938-02-13 1/4 Östsvenska
1 Elis Berggren Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1935-12-22
Sammanfattande statistik

Började i lättvikt. 
1940 Silver Östsvenska mästerskapet. 


Litteratur Franzén, Christer, Kalmar Boxningsklubb 1929-2010. Nomen 2011.