Sören Danielsson

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1930-02-08
Död:
Klubb: IK Balder (Stockholm)
SM: 1953 SM-Guld (LM), 1955 SM-Guld (M), 1959 SM-Guld (T)
Landskamper: 8 (5-3)
Nordisk: 1 (1-0); 1957 NM-Guld (LT)
EM: -
VM: -
OS: 1 (0-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
61 Kjell Andersson GAK Enighet W Dsq 3 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
60 Ingemar Notini IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1959-02-22 SM 1959 1/2
59 Reino Kivekäs FIN W Dsq 3 Stockholm 1957-12-06 Landskamper 1957 SWE-FIN 4-6
58 Keijo Laakso FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1957-04-29 NM 1957 NM-final
57 Kjeld Jensen (lt) DEN-B W TKO 1 Köpenhamn, DEN 1957-03-24 SWE B-DEN B 4-6
56 Daniel Freiman Upsala IF 3 - 0 Uppsala 1957-01-18
55 Hubert Helfer [FRG] 3 - 0 Stockholm 1956-09-28
54 Galai Wasfi [EGY] W TKO 1 Stockholm 1956-06-05 Sv-egyptisk gala
53 László Papp HUN L TKO 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
52 Achton Mikkelsen DEN-B KO 2 Malmö 1956-03-23 SWE B-DEN B 7-3
51 Karl Holt [FRG] 3 - 0 Landskrona 1956-03-16
50 W Pietrzykowski Sparta, POL W TKO 2 Stockholm 1956-03-06
49 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
48 Yngve Pettersson Hisingens BK KO 3 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/2
47 Bruce Wells Royal Air Force, ENG 1 - 2 Halmstad 1956-01-15
46 Berndt Danielsson IK Balder 3 - 0 Stockholm 1956-01-13 Final DM-Stockholm
45 Olle Skogh BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1956-01-12 1/2 DM-Stockholm
44 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1955-12-02
43 John Horne AAU, USA 0 - 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
42 Jens Andersen Jylland, DEN 1 - 2 Stockholm 1955-10-14 Stockholm-Jylland 2-8
41 Vasile Tita Steaua Bucureşti, ROM 0 - 3 Ploseti, ROM 1955-04-27
40 Neacsu Serbu [ROM] 3 - 0 Bukarest, ROM 1955-04-24
39 Stig Sjölin Värnamo BK W TKO 3 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
38 Hans Wålme BK Akilles KO 2 Norrköping 1955-01-30
37 Bertil Larsson Nacka BK 2 - 1 Stockholm 1955-01-21 Final DM-Stockholm
36 Henny van Berkum HOL 2 - 1 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
35 Nils Vedberg Malmö BK/Skåne W TKO 2 Malmö 1954-12-03 Skåne-Stockholm 5-5
34 Kurt Thom Kalmar BK W TKO 2 Stockholm 1954-10-29
33 Stig Sjölin Värnamo BK 0 - 3 Stockholm 1954-10-15
32 Jens Andersen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
31 Vrublack [AUT] W Budapest, HUN 1954-04-07 Int. turnering
30 Petar Stankov Spasov [BUL] W 3 Budapest, HUN 1954-04-06 Int. turnering
29 J Suchy [CZE] 3 - 0 Budapest, HUN 1954-04-05 Int. turnering
28 István Ráduly BP Honved, HUN 1 - 2 Budapest, HUN 1954-04-04 Int. turnering
27 Stig Sjölin Värnamo BK 1 - 2 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
26 Ove Höglund BK Masen 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
25 Preutz Hamburg, FRG 3 - 0 Stockholm 1954-01-29 Stockholm-Hamburg 5-5
24 Tage Olsson BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1954-01-15 Final DM-Stockholm
23 Reimann [FRG] L TKO 2 Bremen, FRG 1953-11-01
22 Helmut Pfirrmann FRG 1 - 2 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
21 Rudolf Wiener [FRG] KO 2 Göteborg 1953-10-09
20 Orla Sörensen Jylland, DEN 3 - 0 Stockholm 1953-10-02 Stockholm-Jylland 6-4
19 Ebbe Kops DEN KO 2 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
18 Rolf Söderblom BK Falken KO 3 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
17 Gösta Söderquist Årsta BK KO 1 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/2
16 Hans Hansen NOR W Dsq 3 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
15 Joe O'Connor Corinthian, IRL W Ennis, IRL 1953-01-23
14 Loughran Corinthian, IRL L 3 Dublin, IRL 1953-01-19
13 Fergus Kilmartin Corinthian, IRL KO 3 Dublin, IRL 1953-01-16
12 Pentti Kontula FIN 3 - 0 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
11 Ebbe Kops DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
10 Stig Andersson (rbk) Redbergslids BK W TKO 2 Mölndal 1952-11-14
9 Günther Hanns SV Polizei Hamburg, FRG 2 - 1 Stockholm 1952-10-17
8 Pentti Kontula HTN, FIN 2 - 1 Stockholm 1952-09-19
7 Paolo Cavalheiro ARG L KO 3 Helsingfors, FIN 1952-07-29 OS 1952 Helsingfors 1/8
6 Carl Erik Thomsen DEN-B KO 1 Köpenhamn, DEN 1952-03-16 SWE B-DEN B 3-7
5 Göte Wiklander Nacka BK 0 - 3 Stockholm 1952-01-28 Final DM-Stockholm
4 Rune Svensson Vimmerby BK W TKO 3 Malmö 1952-01-25
3 Eisten Eriksson BK Älgen 1 - 2 Stockholm 1951-11-24 1/4 JSM
2 Olof Markusson BK Falken W 3 Eskilstuna 1951-04-24 Final Nybörjarnas
1 Gunnar Bergendahl BK Höjden 3 - 0 Eskilstuna 1951-04-23 1/2 Nybörjarnas
Sammanfattande statistik

"Dana". Började boxas 1950.
Stor Grabb nr 66. 
1951 Nybörjarmästare.
1954, 1956 SM-Silver (M).
1954-1955-1956 Distriktsmästare Stockholm. 


Sören Danielsson - autograf