Knut Henningsson

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1930-08-13
Död: 2001-12-25
Klubb: BK 1925 (Karlstad)
SM: 1959 SM-Guld (M)
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Achton Mikkelsen DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-7
38 Stig Algkvist Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1959-10-21
37 Jarl Granberg Djurgårdens IF 0 - 3 Stockholm 1959-10-02
36 Knud Poulsen DEN-B 1 - 2 Odense, DEN 1959-03-22 SWE B-DEN B 5-5
35 Gösta Johansson (lt) BK Masen W TKO Karlstad 1959-03-08
34 Rolf Johansson Redbergslids BK W Dsq 2 Stockholm 1959-02-23 SM 1959 SM-final
33 Gösta Johansson (lt) BK Masen L Dsq 3 Uppsala 1959-01-24 1/4 Mellansvenska
32 Lars-Olof Norling Stockholms AIF 0 - 3 Karlstad 1958-11-02
31 Hans Fredling Hisingens BK W TKO 2 Göteborg 1958-10-10
30 Daniel Freiman Upsala IF 0 - 3 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
29 Roine Harg Avesta AIK W TKO 2 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/8
28 Olle Andersson Stockholms AIF W TKO 1 Eskilstuna 1958-02-08 Final Mellansvenska
27 Daniel Freiman Upsala IF KO 2 Karlskoga 1958-01-26 BK Avance 15 år
26 W Richter [FRG] 0 - 3 Stockholm 1958-01-24
25 Heinz Stücki Eskilstuna BK L KO 2 Eskilstuna 1957-10-11
24 Bertil Larsson Nacka BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
23 Rune Lindström BK Akilles 2 - 1 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
22 Rolf Söderblom BK Falken 3 - 0 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
21 Tore Karlsson BK Akilles L TKO 2 Kristinehamn 1954-02-07
20 Rolf Aronsson Uddevalla BK 3 - 0 Uddevalla 1954-01-24
19 Egil Jacobsen Fredrikstad BK, NOR W Sarpsborg, NOR 1954-01-23
18 Lars Högdahl BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1953-11-30. JSM-final
17 Olle Westin BK Winter W Dsq 3 Stockholm 1953-11-30 1/2 JSM
16 Leif Bengtsson BK Defence W TKO 2 Stockholm 1953-11-29 1/4 JSM
15 Per Feldt Årsta BK KO 2 Stockholm 1953-11-28 1/8 JSM
14 Rolf Aronsson Uddevalla BK 0 - 3 Uddevalla 1953-02-15 Final Västsvenska
13 Antonio Vettorel Hisingens BK 0 - 3 Karlstad 1953-02-08
12 Nico Nevala Vålberg IF W Dsq Kristinehamn 1952-11-16
11 Yngve Pettersson Hisingens BK 3 - 0 Uddevalla 1952-11-09
10 Sven Thorstensson Hisingens BK W TKO 1 Karlstad 1952-10-19
9 Erik Wegeheim BK Trim 0 - 3 Kristinehamn 1952-02-17
8 Roy Qvist Mölndals BK 1 - 2 Lidköping 1952-01-27
7 Gösta Söderquist Årsta BK 1 - 2 Stockholm 1951-11-25 1/4 JSM
6 Tage Olsson BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1951-11-23 1/8 JSM
5 Einar Olsen Fagen 26, NOR KO 2 Karlstad 1951-11-04 BK 1925-Fagen 26 6-3
4 E Wad IK Semper, DEN 0 - 3 Borås 1949-11-20
3 Albert Johansson Landala AK KO 1 Trollhättan 1949-11-06
2 Gunnar "Kumla" Johansson Kumla BK 0 - 3 Karlstad 1949-10-30
1 Gunnar Grehn Hisingens BK 2 - 1 Karlstad 1949-03-04
Sammanfattande statistik

Började boxas 1949.
1949 Distriktsmästare (j).  
1953 Svensk juniormästare.
1954 SM-Silver (LM). 
1958 Mellansvensk mästare.