Daniel Freiman

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1933-04-07
Död:
Klubb: Upsala IF (Uppsala)
SM: 1958 SM-Guld (M), 1961-1962 SM-Guld (LT)
Landskamper: 17 (13-4)
Nordisk: 3 (1-2)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
65 Bo Nyrell Värnamo BK 5 - 0 Stockholm 1962-03-06 SM 1962 SM-final
64 Lars Kanniainen Malmbergets AIF W TKO 2 Stockholm 1962-03-05 SM 1962 1/2
63 Kent Magnusson BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1962-03-04 SM 1962 1/4
62 Knud Jensen Valby IK, DEN 3 - 0 Norköping 1962-02-23
61 Kurt Schindler AUT L KO 3 Stockholm 1961-12-01 Landskamper 1961 SWE-AUT 3-7
60 Rudi Kairiis DEN 2 - 1 Aarhus, DEN 1961-11-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 4-6
59 Hans Forsén Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1961-11-10
58 Pekka Laurila FIN 2 - 1 Stockholm 1961-10-27 Landskamper 1961 SWE-FIN 6-4
57 Åke Thol BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1961-10-13
56 Rudi Kairiis DEN L TKO 2 Oslo, NOR 1961-04-14 NM 1961 NM-final
55 Rudi Kairiis DEN 3 - 0 Stockholm 1961-03-19 Landskamper 1961 SWE-DEN 5-5
54 Åke Reinholdsson BK Akilles 5 - 0 Stockholm 1961-03-06. SM 1961 SM-final
53 Leif Pettersson (lt) Nyköpings BS 5 - 0 Nyköping 1961-02-05 Final Mellansvenska
52 Nils Sivertsen NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1961-01-27 Landskamper 1961 SWE-NOR 7-3
51 Lars-Olof Norling Stockholms AIF 0 - 3 Uppsala 1961-01-19
50 Juhani Huuskonen FIN 3 - 0 Helsingfors, FIN 1961-01-16 Landskamper 1961 SWE-FIN 5-5
49 Johnny Romsaas Rollo, NOR L 3 Stockholm 1960-12-16
48 Svend B Hansen DEN W TKO 1 Köpenhamn, DEN 1960-11-18 Landskamper 1960 SWE-DEN 2-8
47 Lars-Olof Norling Stockholms AIF 1 - 2 Göteborg 1960-03-04 SM 1960 SM-final
46 Peter Frohm Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1960-03-02 SM 1960 1/2
45 Jacob Ross US Army/FRG 2 - 1 Malmö 1960-02-02
44 Jacob Ross US Army/FRG 1 - 2 Helsingborg 1960-01-31
43 Kjell Roger Svensson NOR W TKO 2 Uddevalla 1960-01-24 Landskamper 1960 SWE-NOR
42 Willy Pedersen [DEN] 3 - 0 Norrköping 1959-12-18
41 Matti Aho FIN 2 - 1 Stockholm 1959-12-06 Landskamper 1959 SWE-FIN 5-5
40 Villy Petersen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1959-11-20 Landskamper 1959 SWE-DEN 3-7
39 Lars-Olof Norling Stockholms AIF/Stockholm 1 - 2 Stockholm 1959-10-16 Stockholm-Landsorten 5-5
38 Achton Mikkelsen DEN 0 - 3 Stockholm 1959-04-16 NM 1959 1/2
37 Achton Mikkelsen DEN 1 - 2 Stockholm 1959-03-22 Landskamper 1959 SWE-DEN 4-6
36 Heinz Nagel SC Traktor, GDR L KO 2 Norrköping 1959-02-08
35 Roine Harg Avesta AIK W TKO 2 Uppsala 1959-01-25 Final Mellansvenska
34 Gösta Johansson (lt) BK Masen W TKO 2 Uppsala 1959-01-24 1/2 Mellansvenska
33 Teofil Pollex Djurgårdens IF 0 - 3 Uppsala 1958-12-12
32 Börje Grönroos FIN W Helsingfors, FIN 1958-12-07 Landskamper 1958 SWE-FIN 2-8
31 Benny Bechman DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1958-11-21 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
30 Martin Mack US Army Berlin 2 - 1 Helsingborg 1958-10-26
29 Jens Andersen DEN 0 - 3 Stockholm 1958-03-23 Landskamper 1958 SWE-DEN 3-7
28 Olle Andersson Stockholms AIF KO 2 Stockholm 1958-03-13
27 Rolf Söderblom BK Falken 3 - 0 Stockholm 1958-03-03 SM 1958 SM-final
26 Bertil Larsson IF Linnéa KO 2 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
25 Knut Henningsson BK 1925 3 - 0 Stockholm 1958-03-01 SM 1958 1/4
24 Sigfried Bernhard Djurgårdens IF 2 - 1 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/8
23 Knut Henningsson BK 1925 L KO 2 Karlskoga 1958-01-26 BK Avance 15 år
22 Veijo Alho BK Örnen W Dsq 3 Stockholm 1958-01-24
21 A Jakoblev Spartak, URS 0 - 3 Göteborg 1958-01-03
20 Pertti Rapatti FIN 2 - 1 Stockholm 1957-12-06 Landskamper 1957 SWE-FIN 4-6
19 Rolf Persson (lm) BK 1925 3 - 0 Västerås 1957-11-28
18 Jens Andersen DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
17 Sören Danielsson IK Balder 0 - 3 Uppsala 1957-01-18
16 Anton Pantekoek NED W Dsq 2 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
15 Georg Kristiansson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1955-12-29. JSM-final
14 Jan Westling Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1955-12-29 1/2 JSM
13 Matti Mujonen Halmstads AIS 3 - 0 Stockholm 1955-12-27 1/4 JSM
12 Alf Jonsson BK Rapid 1 - 2 Stockholm 1954-12-30 1/2 JSM
11 Sven Thorstensson Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1954-12-27 1/4 JSM
10 Bert Löfgren Enköpings BK 1 - 2 Uppsala 1952-11-07
9 Lennart Hjerm Eskilstuna BK 3 - 0 Sala 1952-02-03 Final Mellansvenska
8 Rune Lind Nacka BK 1 - 2 Västerås 1951-12-14
7 Sven Nilsson BK Primo 1 - 2 Stockholm 1951-11-26 1/2 JSM
6 Ingemar Jansson BK Trim 2 - 1 Stockholm 1951-11-24 1/4 JSM
5 Jerry Eriksson BK Örnen W Eskilstuna 1951-04-24 Final Nybörjarnas
4 Kjell Lundström Örnsköldsviks SK 3 - 0 Eskilstuna 1951-04-23 1/2 Nybörjarnas
3 Sven Kihlberg BK Sparta KO 1 Eskilstuna 1951-04-22 1/4 Nybörjarnas
2 Percy Haglund BK Höjden 1 - 2 Stockholm 1950-04-03 1/4 Nybörjarnas
1 E Berggren Metalllverkens IF 1 - 2 Västerås 1950-02-10
Sammanfattande statistik

"Danne". Född i Estland.
Började boxas 1949 i flugvikt.
1951 Nybörjarmästare (B).
1955 Svensk juniormästare (M).
1952, 1959, 1961 Mellansvensk mästare.
1960 SM-Silver.
1961 NM-Silver.


Stor Grabb nr 68