Wladimir Fedko

Vikt: Fjädervikt, Lättvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Torsten Reutervall BK Rapid 2 - 1 Västerås 1949-12-16
40 Emilio Marconi ITA 0 - 3 Stockholm 1949-11-04 SWE sel-ITA 1-7
39 Roger Delabassee [BEL] L 3 Stockholm 1949-10-14
38 Sven Hållberg Solna BK 2 - 1 Stockholm 1949-01-02. JSM-final
37 Bernt Holgersson Karlskrona BK 3 - 0 Stockholm 1949-01-02 1/2 JSM
36 Bertil "Garvis" Hansson GAK Enighet W TKO 3 Stockholm 1948-12-30 1/4 JSM
35 Gunnar Westlund Hofors AIF 3 - 0 Stockholm 1948-12-28 1/8 JSM
34 Lennart Claesén Värnamo BK 0 - 3 Jönköping 1948-02-22
33 Tauno Rinkinen HeTa, FIN L TKO Oslo, NOR 1948-02-01 Vika IF 30 år
32 Walter Hauge Larvik, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1948-01-31 Vika IF 30 år
31 Åke Dahlberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1948-01-16 Final DM-Stockholm
30 Erik Breitholtz BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1948-01-15 1/2 DM-Stockholm
29 Arne Lindholm Malmö BK 1 - 2 Stockholm 1947-12-27 1/16 JSM
28 Peter Maguire [IRL] 3 - 0 Stockholm 1947-10-17 Huvudsta BK 25 år
27 Gunnar Vetjalainen [FIN] 3 - 0 Stockholm 1947-10-03
26 Ahldorf Karlovy Vary, TCH W 3 Karlsbad, TCH 1947-04-08 Karlovy Vary-Stockholm 3,5-5,5
25 Kessler Prag, TCH W 3 Prag, TCH 1947-04-01 Prag-Stockholm 5-4
24 Mario Storti [ITA] 2 - 1 Stockholm 1947-02-17
23 Sixten Andersson KuNy, FIN 3 - 0 Örebro 1947-01-31
22 Vastie Williams US Army, FRG 1 - 2 Stockholm 1946-12-18 Stockholm-US Army 5-4
21 Sven Karlsson BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1946-12-06
20 Matti Tilikainen Helsingin NS, FIN 2 - 1 Örebro 1946-11-24
19 Sven Åhman BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1946-11-08
18 van Horneveldt [BEL] 3 - 0 Örebro 1946-10-20
17 Jan Pamp BK Björnen/ Landsorten 1 - 2 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
16 Elis Ask HeTa, FIN L TKO 2 Stockholm 1946-09-17
15 Frank Madsen BK Enighed, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1946-09-14
14 Niels Berthelsen IF Sparta, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1946-09-12
13 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen W 3 Stockholm 1946-01-18
12 Dwrozek [DEN] L 3 Stockholm 1945-11-16
11 Åke Olsson (sbk) Solna BK 3 - 0 Stockholm 1945-10-16
10 Sigurd Johannesson Stockholms AIF 2 - 1 Stockholm 1945-09-21
9 Berndt Palmqvist BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1945-04-13. Final Nybörjarnas
8 Ragnar Johansson (fj) Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1945-04-13 1/2 Nybörjarnas
7 Erik Eriksson (bkr) Surahammars IF 3 - 0 Stockholm 1945-04-12 1/4 Nybörjarnas
6 Anders Andersson (ifl) F 11 3 - 0 Stockholm 1945-04-10 1/8 Nybörjarnas
5 Åke Sandholm BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1945-03-16
4 Arne "Lill-Arne" Andersson BK Masen 0 - 3 Stockholm 1945-01-22
3 Hans Hultman BK Örnen/Söder L 3 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
2 Nils Jönsson Stockholms AIF W 3 Stockholm 1944-03-31
1 Olof Hillborg IK Balder 0 - 3 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
Sammanfattande statistik

Född i Turkiet. (1925-2001).
Huvudsta BK.
Erhöll svenskt medborgarskap lagom till matchen mot irländaren Maguire 1947.  
1945 Nybörjarmästare.
1948 Distriktsmästare Stockholm.
1948 Juniormästare.