Kurt Johansson

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Weltervikt, Lätt mellanvikt
Född: 1933-10-10
Död: 2010-05-19
Klubb: Lindås BK. Värnamo BK. Hälsingborgs Boxningssällskap. Lindholm BK (Danmark).
SM: 1956-1957 SM-Guld
Landskamper: 14 (5-9)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
138 Knud Sörensen Viborg AK, DEN W 3 ? 1960-10-09
137 Helge Lundin BK Masen 0 - 3 Stockholm 1958-03-02 SM 1958 1/2
136 Leif Sandgren Haga AK W Dsq 3 Stockholm 1958-02-28 SM 1958 1/4
135 Sten Öhman Kristianstads BK 3 - 0 Malmö 1958-02-04. Final Sydsvenska
134 Per-Erik Persson Lunds BS 3 - 0 Malmö 1958-02-04 1/2 Sydsvenska
133 Rolf Lundström BK Örnen 1 - 2 Landskrona 1958-01-17
132 Kaj Sörensen Själland, DEN L 3 Slagelse, DEN 1958-01-12 Själland-Skåne 6-4
131 Frank Sörensen [DEN] L 3 Köpenhamn, DEN 1957-12-29
130 Roy Askevold Sp. 09, NOR 1 - 2 Helsingborg 1957-12-16
129 Mauri Backman FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1957-04-28 NM 1957 1/2
128 Benny Nielsen DEN 1 - 2 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
127 Martti Huhtala FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
126 Alf Hansson Malmö BK W TKO 2 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
125 Bengt Persson Halmstads AIS W TKO 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/2
124 Vojtech Reisenau [TCH] 3 - 0 Värnamo 1957-02-10
123 Aulis Alho BK Akilles 2 - 1 Linköping 1957-02-02
122 Meinhardt [FRG] L TKO 2 Aalborg, DEN 1957-01-20
121 Helmuth Steiner Ekensbergs BK 3 - 0 Göteborg 1957-01-18
120 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Gislaved 1957-01-13 Final DM-Småland
119 Lex Janse NED 1 - 2 Stockholm 1956-12-07 Landskamper 1956 SWE-NED 6-4
118 Kurt Tholin Majornas BK /Skåne 3 - 0 Helsingborg 1956-11-18 Skåne-Småland 6-4
117 Finn Andersen Lyngby BK, DEN W 3 Växjö 1956-11-04
116 Hans Peter Ludwig Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1956-11-03
115 Leif Sandgren Olskrokens AK W 3 Göteborg 1956-09-28
114 Tohama Abdel Raouf [EGY] 2 - 1 Stockholm 1956-06-05 Sv-egyptisk gala
113 András Döri HUN 0 - 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
112 Horst Studemund [GDR] 0 - 3 Värnamo 1956-04-07
111 Benny Nielsen DEN 0 - 3 Stockholm 1956-03-25 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
110 Verner Bum [FRG] 2 - 1 Malmö 1956-03-16
109 Andrzej Lukomski Sparta, POL 3 - 0 Göteborg 1956-03-09
108 Andrzej Lukomski Sparta, POL 1 - 2 Stockholm 1956-03-06
107 Nils Olsson Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
106 Thure Bengtsson BK Primo W Dsq 3 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
105 Ove Ihrén BK Älgen KO 2 Stockholm 1956-02-24 SM 1956 1/4
104 Sven Larsson BK Primo/Skåne 3 - 0 Jönköping 1956-02-12 Skåne-Småland 6-4
103 Paavo Rapatti FIN 3 - 0 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
102 Lars Sandmark Hässleholms BK 3 - 0 Värnamo 1956-01-29
101 Karl Bergström Nacka BK W TKO 3 Stockholm 1956-01-27
100 Tony Woodward Royal Air Force, ENG 1 - 2 Halmstad 1956-01-15
99 Ragnar Bergström Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1956-01-13
98 Leif Hvalby NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
97 H Reinmann [GDR] 3 - 0 Malmö 1955-12-05
96 Arne Högsten Hälsingborgs BS W TKO 2 Helsingborg 1955-12-02
95 Sven Ahnelöv Malmö BK L 3 Svedala 1955-11-26
94 Fritz Oldenburg HBC Heros, FRG 0 - 3 Hässleholm 1955-11-13
93 Walter Sabbath AAU, USA L TKO 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
92 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 0 - 3 Trondheim, NOR 1955-09-18
91 Aage Brenna NOR KO 2 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
90 Helge Lundin BK Masen 2 - 1 Kalmar 1955-03-18
89 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 0 - 3 Kristiansand, NOR 1955-03-13
88 Helge Lundin BK Masen 0 - 3 Borlänge 1955-02-27
87 Kurt Hjelm Värnamo BK W TKO 2 Värnamo 1955-02-20
86 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Alvesta 1955-02-13 Final DM-Småland
85 Sigurd Eriksson BK Akilles/ Östergötland 3 - 0 Växjö 1955-02-06 Småland-Östergötland 4-2
84 Lennart Melin Bjuvs BS W TKO 2 Malmö 1955-01-21
83 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Lindås 1955-01-16 Lindås BK-Malmö BK 7-2
82 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1955-01-07
81 Gerhard Hansen DKB Sparta, FRG 3 - 0 Halmstad 1955-01-06
80 Benny Nielsen Valby IK, DEN 3 - 0 Nybro 1954-12-12
79 Werner Mortensen [DEN] 3 - 0 Oskarshamn 1954-12-05
78 Werner Mortensen [DEN] 2 - 1 Kalmar 1954-12-03
77 Sven Ahnelöv Malmö BK 3 - 0 Jönköping 1954-11-28
76 Harry Gunnarsson BK 1925 0 - 3 Örebro 1954-11-26
75 Harry Gunnarsson BK 25 0 - 3 Stockholm 1954-10-29
74 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Kalmar 1954-10-10
73 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Växjö 1954-03-25
72 Stig Möller Eslövs IK 3 - 0 Eslöv 1954-03-12
71 Gert Stråhle Bjuvs BS 2 - 1 Lindås 1954-03-07
70 Harry Gunnarsson BK 1925 1 - 2 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
69 Torsten Hallingström Sundsvalls BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
68 Sven Ahnelöv Malmö BK W TKO 3 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/4
67 Rune Larsson (w) BK 1925 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/8
66 Arne Roth Nybro BK 3 - 0 Nybro 1954-02-12
65 Arne Roth Nybro BK 3 - 0 Oskarshamn 1954-02-07. Final DM-Småland
64 Alex Pöhlö Mölndals BK 0 - 3 Halmstad 1954-01-31
63 Arne Gustafsson BK 1925 3 - 0 Sarpsborg, NOR 1954-01-23
62 Veino Mankki [FIN] 3 - 0 Oslo, NOR 1954-01-22
61 Leif "Baggis" Hansen Sp.09, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1954-01-21
60 Günther Heidemann Neuköllner SF, FRG 3 - 0 Malmö 1954-01-11
59 Leif "Baggis" Hansen Sp 09, NOR 2 - 1 Halmstad 1954-01-06
58 Erik Nielsen (w) Valby IK, DEN L 3 ? 1953-12-27
57 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Lindås 1953-12-20
56 Rune Lindström BK Akilles 3 - 0 Oskarshamn 1953-12-13
55 Erik Nielsen (w) Valby IK, DEN 3 - 0 Växjö 1953-12-06
54 Helmer Nielsen DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
53 Bent Jensen (w) [DEN] 3 - 0 Lindås 1953-11-15
52 Krummel [FRG] W 3 Bremerhafen, FRG 1953-11-01
51 Hans Werner Wohlers FRG 0 - 3 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
50 Åke Dahlberg IF Linnéa W TKO 3 Stockholm 1953-10-16
49 Sigurd Eriksson BK Örnen 3 - 0 Norrköping 1953-04-06
48 Erwin Christensen DEN W TKO 2 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
47 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF 1 - 2 Stockholms 1953-03-01 SM 1953 1/2
46 Rolf "Sotarn" Pettersson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1953-02-28 SM 1953 1/4
45 Erik Bergstrand Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1953-02-08 Final DM-Småland
44 Leif "Baggis" Hansen NOR 1 - 2 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
43 Terry Milligan Corinthian, IRL L TKO 3 Dublin, IRL 1953-01-19
42 William Reddy Corinthian, IRL W 3 Dublin, IRL 1953-01-16
41 Hilding Boström FIN 3 - 0 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
40 Arne Roth Nybro BK 3 - 0 Lindås 1952-12-18
39 Ingvar Larsson Flottans IF (K-a) 3 - 0 Lindås 1952-12-18
38 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Kalmar 1952-12-14
37 Leif Madsen (l) DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
36 Pekka Koivoinen Djurgårdens IF 3 - 0 Kalmar 1952-11-16
35 Rolf "Sotarn" Pettersson IF Linnéa W TKO 2 Lindås 1952-11-09
34 Herluf Nielsen Kolding IF, DEN W TKO Odense, DEN 1952-10-19
33 Kurt Hjelm Värnamo BK 3 - 0 Lindås 1952-03-09
32 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF L KO 2 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/4
31 Åke Svensson Karlskrona BK W TKO 2 Karlskrona 1952-02-22
30 Roland Merkel Lindås BK 3 - 0 Lindås 1952-02-10 Final DM-Småland
29 Åke Pihlström IK Balder 3 - 0 Kalmar 1952-02-01
28 Oddvar Kvam NOR-jun 3 - 0 Karlstad 1952-01-27 SWE (j)-NOR (j) 6-4
27 Verner Andersson Mölndals BK W TKO 3 Kalmar 1952-01-18
26 Åke Pihlström IK Balder 3 - 0 Jönköping 1952-01-13
25 Jan Pamp Malmö BK 3 - 0 Lindås 1951-12-16
24 Sigurd Eriksson BK Akilles W Dsq 3 Stockholm 1951-11-26. JSM-final
23 Birger Öhman Gällivare SK 3 - 0 Stockholm 1951-11-26 1/2 JSM
22 Åke Pihlström IK Balder 3 - 0 Stockholm 1951-11-24 1/4 JSM
21 Berndt Hedenström Årsta BK W TKO 3 Stockholm 1951-11-23 1/8 JSM
20 Gunnar Kristiansson Flottans IF (K-a) W TKO 2 Lindås 1951-11-18
19 Henry Scott Skene AK/ Västegötland 3 - 0 Borås 1951-11-11 (j) Småland-Västgötland 7-3
18 Ragnar Strömberg IFK Linköping /Östergötland KO 3 Växjö 1951-02-11 Småland-Östergötland 7-3
17 Folke Karlsson Kalmar BK 3 - 0 Lindås 1951-01-20
16 Henry Johansson (l) Nybro BK 3 - 0 Lindås 1951-01-20
15 Hjalmar Öhman BK Avance L TKO 2 Stockholm 1950-11-24 1/16 JSM
14 Arne Roth Nybro BK 3 - 0 Lindås 1950-11-19
13 Alf Rosendahl Flottans IF (K-a) 3 - 0 Karlskrona 1950-10-27
12 Nils Andersson (w) Katrineholms BK 1 - 2 Stockholm 1950-04-04 1/4 Nybörjarnas
11 Lennart Nyström Årsta BK KO 2 Stockholm 1950-04-03 1/8 Nybörjarnas
10 Bengt Eklöf SAAB/Östergötland 0 - 3 Vimmerby 1950-03-19 (j) Småland-Östergötland 4-4
9 Karl-Lennart Johansson Kalmar BK 3 - 0 Kalmar 1949-12-11
8 R Gustavsson (fif) Flottans IF (K-a) 0 - 3 Nybro 1949-11-27
7 Olle Blomkvist Nybro BK 3 - 0 Kalmar 1949-11-13
6 Olle Blomkvist Nybro BK 1 - 2 Nybro 1949-10-23
5 K Bergman BK Ringen 3 - 0 Nybro 1949-03-12. Final JM Småland
4 Sixten Fransson BK Värend KO 1 Nybro 1949-03-12 1/2 JM Småland
3 Karl-Lennart Johansson Kalmar BK 3 - 0 Lindås 1949-02-13
2 Karl-Lennart Johansson Kalmar BK 0 - 3 Kalmar 1949-02-03
1 Lennart Lindkvist BK Värend 2 - 1 Nybro 1949-01-23
Sammanfattande statistik

Stor Grabb nr 65.
1949 Småländsk juniormästare.
1951 JSM-Guld (LW).
1952, 1954-1955, 1957 Distriktsmästare Småland.
1954 SM-Silver.
1958 Sydsvensk mästare.


Erhöll tränaruppdrag för flera klubbar i Danmark mellan 1960-1980. Ordförande i danska boxningsförbundet elitkommitté 1980-1982. Kurt stannade kvar i Danmark och avled i Nörre Uttrup utanför Aalborg.