Bror Sandgren

81 (48-33, 12 KO)

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Född: 1929-10-11
Död: 1970-02-01
Klubb: Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1953 SM-Guld
Landskamper: 2 (0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
81 Ole Kajberg DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1957-11-22 Landskamper 1957 SWE-DEN 2-8
80 Ulf Andersson BK Örnen 1 - 2 Göteborg 1957-11-14
79 Ulf Andersson BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1957-10-10
78 Ulf Andersson BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1957-10-04
77 Ebbe Strid Haga AK L Dsq 2 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
76 Sven-Jan Andersson Djurgårdens IF W TKO 3 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
75 John Johnson AAU, USA 0 - 3 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
74 Jüergen Dummer [FRG] KO 1 Eskilstuna 1955-11-01
73 Sven Johansson (lt) Malmbergets AIF 3 - 0 Malmberget 1955-10-30
72 Gottschalk Hansen [DEN] 1 - 2 Göteborg 1955-10-21
71 Bjarne Olsen IF Pors, NOR 3 - 0 Trondheim, NOR 1955-09-18
70 Åke Hernström BK Örnen KO 2 Stockholm 1955-09-18
69 Dumitru Ciobotaru [ROM] 0 - 3 Bukarest, ROM 1955-04-24
68 Bjarne Lingaas AIK Lund, NOR 0 - 3 Kristiansand, NOR 1955-03-13
67 Thörner Åhsman Landala AK 0 - 3 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
66 Hans Björkman Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
65 Sven-Jan Andersson BK Trim KO 1 Göteborg 1955-02-06 Final Västsvenska
64 Thörner Åhsman Landala AK 0 - 3 Norrköping 1954-12-12
63 László Szabó Györi Vasas, HUN 0 - 3 Trollhättan 1954-12-06
62 Gotthard Minvegen Köln, FRG 3 - 0 Göteborg 1954-11-19 Göteborg-Köln 6-4
61 Ebbe Strid Haga AK 3 - 0 Göteborg 1954-10-29
60 Thörner Åhsman Landala AK 1 - 2 Göteborg 1954-10-08
59 Stig Andersson (lt) BK 25 3 - 0 Trollhättan 1954-03-14
58 Samuel Freiman Solna BK 1 - 2 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
57 Folke Strandberg Stockholms AIF 1 - 2 Halmstad 1954-01-31
56 Einar Fransson Värnamo BK 3 - 0 Värnamo 1954-01-15
55 Bjarne Lingaas AIK Lund, NOR 0 - 3 Oslo, NOR 1954-01-10
54 Thörner Åhsman Landala AK 3 - 0 Göteborg 1954-01-08
53 Peter Bracker [FRG] KO 3 Nässjö 1953-11-29
52 Peter Bracker [FRG] 3 - 0 Malmö 1953-11-27
51 Kjell Andersson GAK Enighet/Skåne KO 1 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
50 Bjarne Lingaas AIK Lund, NOR 0 - 3 Sarpsborg, NOR 1953-11-15
49 Sven-Erik Nilsson IK Ymer 3 - 0 Borås 1953-10-31
48 Samuel Freiman Solna BK 2 - 1 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
47 Bengt Eriksson (tv) Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
46 Bert Bergqvist Nyköpings BS 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
45 Rune Gustavsson Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1953-02-13
44 Stig Andersson (lt) BK 25 3 - 0 Karlstad 1953-02-08
43 Eugene Walsh [IRL] W Dsq 2 Stockholm 1952-12-11
42 Folmer Hansen Glostrup IF, DEN KO 3 Växjö 1952-12-07
41 Ebbe Strid Haga AK 3 - 0 Göteborg 1952-11-28
40 Odd Gulli Oslo AK, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1952-11-07
39 Carl Emil Jensen [DEN] 3 - 0 Göteborg 1952-01-04
38 Hans Kalbfell FRG L KO 2 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
37 Jaques Navarre [FRA] L TKO 3 ?, FRA 1951-10-20
36 Odd Gulli NOR-jun 3 - 0 Oslo, NOR 1951-03-16 SWE (j)-NOR (j) 7-3
35 Ingemar Johansson Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-04 SM 1951 SM-final
34 Arne Holm Malmö BK 3 - 0 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
33 Sven Berg BK Sparta 3 - 0 Jönköping 1951-01-21
32 Thörner Åhsman Landala AK 3 - 0 Stockholm 1950-12-30. JSM-final
31 Owe Wahlfeldt Solna BK KO 3 Stockholm 1950-12-30 1/2 JSM
30 Sven Berg BK Sparta 2 - 1 Stockholm 1950-12-29 1/4 JSM
29 A Jonsson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1950-12-28 1/8 JSM
28 Leo Kroon Bjuv BS L TKO 1 Göteborg 1950-11-24
27 Bertil Bäckström Lunds BS 0 - 3 Lund 1950-11-19
26 Gert Schyllert BK Amatör 0 - 3 Malmö 1950-11-03
25 Bjarne Olsen IF Pors, NOR 1 - 2 Borås 1950-10-22
24 Lars Erik Warg Arvika BS 3 - 0 Göteborg 1950-10-06
23 Ofner Linz, AUT L KO 3 Linz, AUT 1949-07-06 Linz-Hisingens BK 11-5
22 Karl Ameisbischler Klagenfurt AC, AUT 0 - 3 Klagenfurt, AUT 1949-07-02 Klagenfurt AC-Hisingens BK 11-5
21 Lars Erik Warg Arvika BS 0 - 3 Vänersborg 1949-03-13
20 Bernt Karlsson (t) BK 25 KO 3 Karlstad 1949-03-04
19 Gert Schyllert BK Amatör L TKO 2 Trelleborg 1949-01-30
18 Olle Bergström BK Avanche 1 - 2 Karlskoga 1949-01-28
17 Einar Dragsten BK Höjden 0 - 3 Stockholm 1949-01-02 1/2 JSM
16 Stig Rönnerblad BK Höjden 3 - 0 Stockholm 1948-12-30 1/4 JSM
15 Gert Schyllert BK Amatör L TKO 2 Trelleborg 1948-11-30
14 Bertil Granström IF SAAB KO 1 Skara 1948-11-28
13 Egon Sehlan BK 25 0 - 3 Karlstad 1948-11-21
12 Carl-Erik Cederqvist BK Ringen 2 - 1 Jönköping 1948-11-21
11 Ingemar Andersson (t) BK Trim 3 - 0 Kristinehamn 1948-10-10
10 Arne Bohlin Haga AK 0 - 3 Kungsbacka 1948-03-29
9 Sven Norlin Vänersborgs BK 3 - 0 Vänersborg 1948-03-05
8 G Augustsson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1948-02-20 Final DM-Göteborg (j)
7 Bert Björk Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1948-02-19 1/2 DM-Göteborg (j)
6 Allan Theliander Haga AK 3 - 0 Göteborg 1948-02-18 1/4 DM-Göteborg (j)
5 Per Larsson Vänersborgs BK KO 1 Trollhättan 1947-12-26
4 L Sidgren Olskrokens AK 3 - 0 Göteborg 1947-12-12
3 Rune Limberg Redbergslids BK L KO 1 Göteborg 1947-01-22 DM-Göteborg (j)
2 Bernhard Ziggerström Haga AK 3 - 0 Göteborg 1947-01-21 DM-Göteborg (j)
1 KG Jonasson Haga AK KO 2 Lysekil 1946-12-15
Sammanfattande statistik

"Brollan".
1948 Juniormästare Göteborg. 

1950 Svensk juniormästare.
1951, 1955-1956 SM-Silver. 
1955 Västsvensk mästare.  

Även målvakt i Keillers BK.