Sune Borg

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
44 Ib Clausen [DEN] 2 - 1 Helsingborg 1957-03-15
43 Bent Madsen BK Kelly, DEN W TKO 2 Helsingborg 1957-02-15
42 Sander Bonde BK Hermod, DEN 0 - 3 Landskrona 1956-12-07
41 Sven Nilsson BK Primo 0 - 3 Malmö 1956-11-23 EXH Ingemar Johansson
40 Erik Salomonsson Värnamo BK /Småland 2 - 1 Helsingborg 1956-11-18 Skåne-Småland 6-4
39 Max Scott Alingsås BK 0 - 3 Helsingborg 1956-11-01
38 Ole Madsen Thor, DEN 2 - 1 Helsingborg 1956-01-21
37 Erik Salomonsson Gislaveds BK 0 - 3 Gislaved 1956-01-08
36 Per Gunnar Hallberg Halmstads AIS 1 - 2 Helsingborg 1955-12-02
35 Gunnar Andersson (Gerdsdorff) Alnö IF/Norrland 0 - 3 Sundsvall 1955-11-18 Norrland-Skåne 4-4
34 Lennart Persson Svedala BS L Dsq 2 Landskrona 1955-02-06 Final Sydsvenska
33 Leo Lundström [DEN] 0 - 3 Bjuv 1955-01-28
32 Lars Olsson Landskrona BK 1 - 2 Landskrona 1955-01-14
31 Lars Olsson Landskrona BK 2 - 1 Bjuv 1955-01-09
30 Bengt Persson Halmstads BS 0 - 3 Bjuv 1954-01-22
29 Rolf Larsson BK Nordan 3 - 0 Stockholm 1953-12-29. JSM-final
28 Rolf Svanberg BK Kelly 3 - 0 Stockholm 1953-12-29 1/2 JSM
27 Per-Olof Lundgren Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1953-12-28 1/4 JSM
26 Lars Gunnar Svensson BK Värend W TKO 3 Stockholm 1953-12-27 1/8 JSM
25 Jan Gustavsson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1953-02-08 1/4 Sydsvenska
24 Knut Frick Lunds BS L TKO 3 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
23 Eskil Holmberg Halmstads AIS 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
22 Stig Simonsson BK Amatör 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/4 Sydsvenska
21 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Skillingaryd 1952-02-03
20 Vagner Jensen IK Vigerslev, DEN 2 - 1 Helsingborg 1952-02-01
19 Arne Linde Hässleholms BK 3 - 0 Helsingborg 1952-01-17
18 Göte Pålsson Furulunds IK 3 - 0 Malmö 1951-02-23
17 Gerhard Grundtmann [FRG] 0 - 3 Åstorp 1951-02-20
16 Knut Frick Lunds BS 0 - 3 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
15 Ingemar Danielsson Hälsingborgs BS 3 - 0 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
14 Per Gunnar Hallberg Halmstads BS 2 - 1 Halmstad 1951-01-06
13 Stig Pettersson Värnamo BK 1 - 2 Falkenberg 1950-11-12
12 Olle Eek Värnamo BK 2 - 1 Osby 1950-04-02
11 Stig Pettersson Värnamo BK W TKO 3 Bjuv 1950-01-30
10 Tage Andersson (b) Harsprångets SK 0 - 3 Stockholm 1949-12-30 1/4 JSM
9 Sture Karlsson (b) BK Stjärnan 3 - 0 Stockholm 1949-12-29 1/8 JSM
8 Per Karlsson Redbergslids BK 2 - 1 Halmstad 1949-10-23
7 Bengt Persson Halmstads AIS 1 - 2 Osby 1949-02-20
6 Stig Pettersson Värnamo BK 0 - 3 Värnamo BK 1949-01-30
5 Olle Eek Värnamo BK 0 - 3 Halmstad 1949-01-06
4 Leif Larsen BK Falken, DEN 3 - 0 Helsingborg 1948-12-19
3 Olle Eek Värnamo BK/ Småland 0 - 3 Helsingborg 1948-12-05 Skåne-Småland 4-4
2 Knud Jacobsen [DEN] 0 - 3 Bjuv 1948-03-14
1 Stig Lindholm Furulunds IK 3 - 0 Bjuv 1948-02-15
Sammanfattande statistik

"Baksi".
Bjuv Boxningssällskap. BK Primo (Osby). Hälsingborgs Boxningssällskap. 
1952 Silver Sydsvenska mästerskapet. 
1953 Svensk juniormästare.