Folke Strandberg

Vikt: Lätt tungvikt (började i flugvikt)
Född: 1929-05-28
Död:
Klubb: Luleå Sportklubb, Lira Bollklubb (Karlsvik), Stockholms AIF
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Lars Hugg Hudiksvalls BK 3 - 0 Stockholm 1956-01-27
38 John Johnson AAU, USA L TKO 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
37 Herulf Hansen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1955-10-14 Stockholm-Jylland 2-8
36 Velicu Ghetu [ROM] 1 - 2 Ploseti, ROM 1955-04-27
35 Lennart Persson (t) Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1955-01-21 Final DM-Stockholm
34 Bo Johansson (tv) Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1955-01-20 1/2 DM-Stockholm
33 Owe Wahlfeldt Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1955-01-20 1/4 DM-Stockholm
32 Mátyás Plachy Budapest Dósza, HUN 0 - 3 Trollhättan 1954-12-06
31 C Franek [POL] 0 - 3 Stockholm 1954-11-12
30 Leif Johansson Redbergslids BK 1 - 2 Halmstad 1954-11-01
29 Thörner Åhsman Landala AK 0 - 3 Stockholm 1954-10-15
28 Herulf Hansen Jylland, DEN 2 - 1 Stockholm 1954-10-01 Stockholm-Jylland 6-4
27 Leif Johansson Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
26 John Boman BK Primo 3 - 0 Stockholm 1954-02-25 SM 1954 1/2
25 Folke Lilja Upsala IF 2 - 1 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
24 Bror Sandgren Hisingens BK 2 - 1 Halmstad 1954-01-31
23 Albert Westphal Hamburg, FRG 1 - 2 Stockholm 1954-01-29 Stockholm-Hamburg 5-5
22 Hans Björkman Årsta BK L Dsq 3 Stockholm 1954-01-14 1/2 DM-Stockholm
21 Kurt Thom Kalmar BK 1 - 2 Kalmar 1954-01-10
20 Dumitru Ciobotaru [ROM] L TKO 1 Stockholm 1953-10-16
19 Sven Johansson (lt) Malmbergets AIF 2 - 1 Malmberget 1952-10-18
18 Gert Schyllert BK Amatör 0 - 3 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
17 V Luohimo MeVa, FIN 3 - 0 Luleå 1951-07-07 Lira BK-Merikosken Vauhti 5-5
16 Bertil Hansson GAK Enighet L w.o Stockholm 1950-11-27 1/2 JSM
15 Lars Andersson (lt) Lindesbergs AK 3 - 0 Stockholm 1950-11-26 1/4 JSM
14 Ecke Holm Luleå SK 3 - 0 Boden 1950-02-19
13 Karl Erik Kjellin Hudiksvalls ABK L Dsq Östersund 1950-02-05 Final Norrländska
12 Sandorf Johansson BK Nordstjärnan W TKO 2 Luleå 1950-01-22 Final DM-Norrbotten
11 Niilo Jaatinen [FIN] 3 - 0 Kiruna 1950-01-15
10 Sven Johansson (lt) Malmbergets AIF 3 - 0 Korsträsk 1950-01-12
9 Kristen Bakkejord Narvik BK, NOR 3 - 0 Luleå 1949-12-18
8 Sven Leijon IFK Umeå 3 - 0 Luleå 1949-12-17
7 Mauri Viisainen Nordfinland, FIN 3 - 0 Boden 1949-12-11 Norrbotten-Nordfinland 6-2
6 Roland Tärnblom Enköpings BK 1 - 2 Stockholm 1949-11-22 1/16 JSM
5 Sture Dahlin Harsprångets SK 3 - 0 Kiruna 1949-11-02 Final DM-Norrbotten
4 Bertil Sehlin Motala BK 0 - 3 Stockholm 1948-12-30 1/4 JSM
3 Åke Näslund IF Älgarna 3 - 0 Stockholm 1948-12-29 1/8 JSM
2 Gösta Bengtsson Skoftebyns AIS 2 - 1 Stockholm 1948-12-27 1/16 JSM
1 Göte Bogren BK Örnen 1 - 2 Stockholm 1947-12-27 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Började som brottare.
1949-1950 Distriktsmästare Norrbotten. 
1950 Silver Norrländska mästerskapet. 
1952 Norrlandsmästare.
1954 SM-silver.
1955 Distriktsmästare Stockholm.