Thörner Åhsman

88 (71-17, 49 KO)

Vikt: Tungvikt
Född: 1931-07-30
Död: 2016-10-30
Klubb: Haga Atletklubb (Göteborg), Landala Atletklubb (Göteborg)
SM: 1954-1955, 1957 SM-Guld
Landskamper: 15 (13-2)
Nordisk: -
EM: 2 (1-1)
VM: -
OS: 2 (1-1)
Professionell: Debut 1957-05-19. Som proffs 16 (11-3-2, 5 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
70 Heinz Preuss GDR 2 - 1 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
69 Werner Walloscheck [FRG] KO 2 Malmö 1957-03-15
68 Matti Aho FIN KO 1 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
67 Lennart Risberg BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
66 Ulf Andersson BK Örnen W TKO 3 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
65 Ebbe Strid Redbergslids BK KO 3 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
64 Stefan Foltyn [TCH] KO 2 Värnamo 1957-02-10
63 Gerhard Janssen [FRG] W TKO 3 Göteborg 1957-01-18
62 Lev Muskjin USSR L KO 1 Melbourne, AUS 1956-11-29 OS 1956 Melbourne 1/4
61 Patrick Sharkey IRL KO 3 Melbourne, AUS 1956-11-24 OS 1956 Melbourne 1/8
60 Willi Rösgen Aurora, FRG W TKO 1 Göteborg 1956-11-03
59 X X DEN W w.o Köpenhamn, DEN 1956-10-26 Landskamper 1956 SWE-DEN 3-7
58 Paul Reinhold [FRG] KO 1 Stockholm 1956-09-28
57 Ahmed Benebawy [EGY] 3 - 0 Stockholm 1956-06-05 Sv-egyptisk gala
56 László Szabó HUN W Dsq 3 Stockholm 1956-04-25 Landskamper 1956 SWE-HUN 2-8
55 Röhl Hannover, FRG W TKO 3 Göteborg 1956-01-27 Göteborg-Hannover
54 John Chapman Royal Air Force, ENG 2 - 1 Halmstad 1956-01-15
53 Wolfgang Pautz [FRG] 3 - 0 Göteborg 1956-01-13
52 Bjarne Olsen NOR KO 1 Oslo, NOR 1955-12-09 Landskamper 1955 SWE-NOR 6-4
51 Karl Preutz Hässleholms BK W 3 Göteborg 1955-12-02
50 Paul Olsen DEN L Dsq 1 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
49 Leif Johansson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1955-11-18
48 John Stewart AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
47 Horymir Netuka CZE L 3 Västberlin, FRG 1955-06-02 EM 1955 1/4
46 Bogdan Wegrzyniak POL KO 3 Västberlin, FRG 1955-05-31 EM 1955 1/8
45 Bjarne Olsen NOR 3 - 0 Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
44 Jörn Nielsen DEN KO 2 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
43 Bror Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
42 John Boman BK Primo KO 3 Stockholm 1955-03-06 SM 1955 1/2
41 Owe Wahlfeldt Djurgårdens IF KO 2 Stockholm 1955-03-04 SM 1955 1/4
40 Dumitru Ciobotaru [ROM] L TKO 1 Stockholm 1955-01-27
39 Horst Witterstein FRG 2 - 1 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
38 Bror Sandgren Hisingens BK 3 - 0 Norrköping 1954-12-12
37 Andre Hessing HOL KO 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
36 László Szabó Györi Vasas, HUN L 3 Göteborg 1954-12-03 SWE sel-HUN sel 2-9
35 Arvi Prinkkilä FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
34 Owe Wahlfeldt Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1954-10-29
33 Karl Preutz Hässleholms BK 0 - 3 Hässleholm 1954-10-24
32 Folke Strandberg Stockholms AIF 3 - 0 Stockholm 1954-10-15
31 Bror Sandgren Hisingens BK 2 - 1 Göteborg 1954-10-08
30 Bjarne Olsen NOR 2 - 1 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
29 Carl Emil Jensen DEN KO 1 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
28 Ebbe Strid Haga AK 3 - 0 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
27 Folke Sjöberg Enköpings BK KO 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
26 Leo Kroon Bjuvs BS 3 - 0 Stockholm 1954-02-24 SM 1954 1/4
25 Bror Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1954-01-08
24 Folmer Hansen DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
23 Gerhard Lindblom BK Örnen 3 - 0 Göteborg 1953-11-20 Landslagsuttagning
22 L Mills [ENG] KO 1 Göteeborg 1953-11-06
21 Sigfried Drust [FRG] W TKO 2 Göteborg 1953-10-09
20 Samuel Freiman Solna BK L TKO 2 Göteborg 1953-02-28 SM 1953 1/4
19 Uwe Janssen HBC Heros, FRG W 3 Göteborg 1952-11-14
18 Einar Dragsten BK Masen 3 - 0 Uddevalla 1952-11-09
17 Gert Schyllert BK Amatör/Skåne L TKO 2 Malmö 1952-10-24 Skåne-Göteborg 9-1
16 Gerhard Lindblom BK Örnen 1 - 2 Göteborg 1951-12-30
15 Arne Holm Malmö BK/Skåne W 3 Göteborg 1951-12-14 Göteborg-Skåne 7-3
14 Tore Sundin BK Kelly KO 1 Göteborg 1951-11-23
13 Ingemar Johansson Redbergslids BK L KO 1 Göteborg 1951-10-05
12 Ewert Johansen NOR 1 - 2 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
11 Stefan Stec Stal Poznan, POL W TKO 1 Poznan, POL 1951-04-10 Stal Poznan-SWE sel 8-2
10 Stanislaw Jaskóla Wlokniarz, POL Draw Lodz, POL 1951-04-08 Wlokniarsz-SWE sel 7,5-2,5
9 Antoni Goscianski CRZZ, POL L KO 2 Wroclaw, POL 1951-04-05 CRZZ-SWE sel 10-0
8 Ingemar Johansson Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1951-03-03 SM 1951 1/2
7 Leo Kroon Bjuvs BS L TKO 2 Landskrona 1951-01-28
6 Bror Sandgren Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1950-12-30. JSM-final
5 Gunnar Hammar Narva BK KO 3 Stockholm 1950-12-30 1/2 JSM
4 Bernt Karlsson (t) BK 25 KO 1 Stockholm 1950-12-29 1/4 JSM
3 Bernt Karlsson (t) BK 25 W 3 Göteborg 1950-10-29
2 Lars Erik Warg Arvika BS 3 - 0 Uddevalla 1949-11-06
1 Stig Åkerberg Alingsås BK KO 1 Göteborg 1949-10-28
Sammanfattande statistik

88 (71-17, 49 KO). Började träna 1946 i Haga Atletklubb (Göteborg).
1950 JSM-Silver.
Stor Grabb nr 61.


En av de bättre tungviktarna utan att riktigt lyckas i de större sammanhangen. Som proffs hamnade han i skuggan av Ingemar Johansson och Lennart Risberg. Märkligt matchad av Edwin Ahlqvist. Som bäst Europa # 5.


Litteratur


Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Åhsmans matcher i Sverige plus komplett matchlista.



 


Thörner tillsammans med en av sina adepter i Hisingens BK - Jan Rosén