Gunnar Andersson (sais)

Vikt: Flugvikt - Fjädervikt
Född: 1929-06-23
Död: 2000-12-30
Klubb: Skoftebyns AIS (Trollhättan)
SM: -
Landskamper: 6 (1-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
37 Frede Petersen DEN 0 - 3 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
36 Astor Andersson BK Älgen 1 - 2 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
35 Olle Eek Värnamo BK 2 - 1 Stockholm 1955-03-05 SM 1955 1/4
34 Tage Pettersson Skene AK 3 - 0 Uddevalla 1955-01-28
33 Konrad Rudhoff FRG L TKO 2 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
32 Jan van der Zee HOL 1 - 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
31 Pentti Hämäläinen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
30 Arne Benjaminsen NOR 2 - 1 Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
29 Poul Presler Hansen DEN 0 - 3 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
28 Åke Wärnström Katrineholms BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
27 Sven Johansson Skene AK W TKO 3 Skövde 1953-12-06 Final DM-Västergötland
26 Torsten Persson Halmstads BS 3 - 0 Borås 1953-10-31
25 Bert Uhre BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
24 Rune Grönlund Skoftebyns AIS 3 - 0 Uddevalla 1953-02-15 Final Västsvenska
23 Leif Karlin Uddevalla BK 3 - 0 Uddevalla 1953-02-14 1/2 Västsvenska
22 Hans Palm Årsta BK 3 - 0 Stockholm 1952-12-01 JSM-final
21 Dag Karlsson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1952-11-30 1/2 JSM
20 J Eriksson BK Sparta W TKO 3 Stockholm 1952-11-29 1/4 JSM
19 Teo Rhoda BK Masen 0 - 3 Uddevalla 1952-11-09
18 Hugo Adamsson Uddevalla BK 1 - 2 Vänersborg 1952-02-01
17 Jussi Paakonen Värnamo BK 3 - 0 Uddevalla 1952-01-27
16 Bert Uhre BK Örnen 3 - 0 Trollhättan 1951-12-30
15 Olle Eek Värnamo BK 1 - 2 Göteborg 1951-11-23
14 Sture Karlsson BK Akilles 3 - 0 Trollhättan 1951-11-18
13 Leif Karlin Uddevalla BK 3 - 0 Uddevalla 1951-10-14
12 Bengt Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Stockholm 1949-12-28 1/8 JSM
11 Sören Östlund Hisingens BK 2 - 1 Trollhättan 1949-10-07
10 Kurt Magnusson Hisingens BK 3 - 0 Mölndal 1949-02-13
9 John Nilsson (maif) Malmbergets AIF 0 - 3 Stockholm 1949-01-02 1/2 JSM
8 Torsten Almqvist IK Balder 2 - 1 Stockholm 1948-12-30 1/4 JSM
7 Kurt Lundvall BK 1925 3 - 0 Uddevalla 1948-11-07
6 Axel Persson (b) Hisingens BK 3 - 0 Vänersborg 1948-03-05
5 Stig Pettersson Värnamo BK/Småland 0 - 3 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
4 Bruno Wennberg Redbergslids BK 3 - 0 Trollhättan 1947-12-26
3 Kjell Engström Majornas BK 2 - 1 Uddevalla 1947-11-30
2 Sven Jacobsson Hisingens BK 0 - 3 Göteborg 1946-11-29
1 Bengt Högström Skövde AIK 3 - 0 Trollhättan 1946-11-10
Sammanfattande statistik

"Jocke". Började boxas 1945.
1952 Svensk juniormästare.
1953 Västsvensk mästare.
1955 SM-Silver.  
Flertal DM-Guld (1953). 


Far till Elisabeth "Bettan" Andersson, tidigare aktiv boxare och f.d. ordförande i Svenska Boxningsförbundet.