Werner Vasén

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1932-04-20
Död:
Klubb: Hisingens BK (Göteborg)
SM: 1954 SM-Guld (F), 1957 SM-Guld (B)
Landskamper: 10 (4-6)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1957-12-13. Som proffs 21 (15-6, 0 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
79 Juergen Nobis GDR 3 - 0 Stockholm 1957-04-12 Landskamper 1957 SWE-GDR 6-4
78 Orla Dalby DEN 1 - 2 Borås 1957-03-24 Landskamper 1957 SWE-DEN 5-5
77 Waldemar Stephani Sparta, FRG 3 - 0 Malmö 1957-03-15
76 Jorma Limmonen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1957-03-10 Landskamper 1957 SWE-FIN 3-7
75 Jan Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Stockholm 1957-03-04 SM 1957 SM-final
74 Sven Hammarström Gislaveds BK W TKO 2 Stockholm 1957-03-03 SM 1957 1/2
73 Torsten Andersson Nässjö BK W TKO 1 Stockholm 1957-03-01 SM 1957 1/4
72 Sten Olsson BK Defence 3 - 0 Mölndal 1957-02-08
71 Albert Niessvandt [FRG] 3 - 0 Göteborg 1957-01-18
70 Albert Niessvandt [FRG] 3 - 0 Halmstad 1957-01-16
69 Sven Strålberg BK Winter 1 - 2 Kiruna 1956-11-18
68 Nils Erik Lindblad BK Trim 3 - 0 Göteborg 1956-11-16
67 Manfred Hahner [Essen], FRG 1 - 2 Göteborg 1956-11-03
66 Orla Dalby AIK Kolding, DEN 0 - 3 Borås 1956-10-21
65 Jan Nordbeck Eslövs IK 0 - 3 Stockholm 1956-02-25 SM 1956 1/2
64 Eino Sivonen FIN 3 - 0 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
63 Gerhard Dietrich Hannover, FRG 2 - 1 Göteborg 1956-01-27 Göteborg-Hannover
62 Jan Nordbeck Eslövs IK 2 - 1 Helsingborg 1956-01-21
61 Owen O´Reilly Royal Air Force, ENG 2 - 1 Halmstad 1956-01-15
60 Willy Welc [FRG] KO 1 Göteborg 1956-01-13
59 Knud Gravesen Mölndals BK KO 1 Göteborg 1955-12-02
58 Stig Svensson Landala BK KO 2 Göteborg 1955-11-18
57 Charles Branch AAU, USA 1 - 2 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
56 John Cereghin AAU, USA 3 - 0 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
55 Per Sand Vimmerby BK 3 - 0 Värnamo 1955-10-30
54 Leif Bech [DEN] 3 - 0 Göteborg 1955-10-21
53 Bent Rasmussen IF Sparta, DEN 3 - 0 Köpenhamn, DEN 1955-10-14
52 Simon Alexandrov BUL L 3 Västberlin, FRG 1955-05-28 EM 1955 1/8
51 Victor Schiopu [ROM] L 3 Ploseti, ROM 1955-04-27
50 Constantin Toma [ROM] 0 - 3 Bukarest, ROM 1955-04-24
49 Roland Johansson Halmstads BS 1 - 2 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
48 Stig Svensson Landala AK 3 - 0 Göteborg 1955-02-18
47 Jorma Limmonen FIN L 3 Köpenhamn, DEN 1955-02-12 NM 1955 1/2
46 Eduard Holub Lindås BK W TKO 2 Uddevalla 1955-01-28
45 Rolf Marthinsen Oslo AK, NOR 2 - 1 Sarpsborg, NOR 1955-01-22
44 Edgar Basel FRG 0 - 3 Stockholm 1955-01-18 Landskamper 1955 SWE-FRG 5-5
43 Theo Wilbrink [NED] 2 - 1 Norrköping 1954-12-12
42 Geraert Berkhout HOL W TKO 2 Stockholm 1954-12-10 Landskamper 1954 SWE-HOL 6-4
41 Rolf Genelaus Köln, FRG W 3 Göteborg 1954-11-19 Göteborg-Köln 6-4
40 Jorma Limmonen FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1954-11-07 Landskamper 1954 SWE-FIN 5-5
39 Jan Anielak [POL] L 3 Göteborg 1954-10-29
38 Bernt Vagn Svendsen NOR L Sarpsborg, NOR 1954-03-28 Landskamper 1954 SWE-NOR 6-4
37 Orla Dalby DEN 3 - 0 Lund 1954-03-21 Landskamper 1954 SWE-DEN 7-3
36 Roland Johansson Halmstads BS 3 - 0 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
35 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 3 - 0 Mölndal 1954-02-05
34 Leif Uhrberg Halmstads AIS KO 1 Halmstad 1954-01-31
33 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 3 - 0 Uddevalla 1954-01-24
32 Torbjörn Clausen Aktiv Atlet, NOR W 3 Oslo, NOR 1954-01-10
31 Harry Schwer [Berlin], FRG L 3 Göteborg 1954-01-08
30 Roland Johansson Halmstads BS/Skåne 1 - 2 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
29 Arild Hannaas AIK Lund, NOR KO 2 Oslo, NOR 1953-11-14
28 Weiland [FRG] W 3 Bremerhafen, FRG 1953-11-01
27 Edgar Basel FRG 0 - 3 Kassel, FRG 1953-10-30 Landskamper 1953 SWE-FRG 1-9
26 C Frankewitz [FRG] 1 - 2 Göteborg 1953-10-09
25 Roland Johansson Halmstads BS 0 - 3 Halmstad 1953-02-13
24 Bengt Nilsson (rbk) Redbergslids BK KO 3 Göteborg 1953-01-23
23 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK W TKO 3 Mölndal 1952-11-21
22 Wolfgang Schwarz BC Heros, FRG 0 - 3 Göteborg 1952-11-14
21 Bruno Maslon BK Defence 3 - 0 Uddevalla 1952-11-09
20 Kjeld Steen IK Vigerslev, DEN 0 - 3 Odense, DEN 1952-10-19
19 Orla Dalby AIK Kolding, DEN 0 - 3 Odense, DEN 1952-10-17
18 Bruno Maslon BK Defence 3 - 0 Göteborg 1952-10-03
17 Karl Gustaf Andersson BK Avanche 3 - 0 Borås 1952-02-17
16 Torbjörn Clausen Aktiv Atlet, NOR 3 - 0 Göteborg 1952-02-12
15 Roland Johansson Halmstads BS 0 - 3 Helsingborg 1952-01-17
14 Curt Poulsen A.Olympia, DEN KO 1 Göteborg 1952-01-04
13 Åke Dahlman GAK Enighet/Skåne 3 - 0 Göteborg 1951-12-14 Göteborg-Skåne 7-3
12 Åke Dahlman GAK Enighet 3 - 0 Falkenberg 1951-12-02
11 Morgan Brundin Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1951-11-30
10 Gert Martengård BK Kelly 2 - 1 Göteborg 1951-11-23
9 Roland Johansson Halmstads BS 0 - 3 Falkenberg 1951-11-11
8 Orla Dalby AIK Kolding, DEN 0 - 3 Borås 1951-10-21
7 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 0 - 3 Mölndal 1951-02-02
6 Eino Saksa BK Stjärnan 3 - 0 Kinna 1950-12-10
5 Morgan Brundin Majornas BK 1 - 2 Göteborg 1950-11-24
4 Åke Dahlman GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1950-10-27
3 Jörgen Sörensen [DEN] 0 - 3 Borås 1950-09-24
2 Lennart Pettersson (f) Mölndals BK 1 - 2 Göteborg 1950-03-28 DM-Göteborg (j)
1 Lennart Pettersson (f) Mölndals BK 0 - 3 Mölndal 1950-01-22
Sammanfattande statistik

Född i Tyskland. Började boxas 1949.
1955 SM-Silver.
Stor Grabb nr 64


Habil förmatchboxare som proffs. 


Litteratur: Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Vaséns matcher i Sverige plus komplett matchlista.