Roland Johansson

110 matcher

Vikt: Flugvikt
Född: 1930-07-19
Död: 2005-04-24
Klubb: Halmstads Boxningssällskap
SM: 1952-1953, 1955-1956 SM-Guld
Landskamper: 14 (7-7)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: 2 (1-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
85 Alf Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Helsingborg 1956-03-09
84 Alf Nordbeck Eslövs IK 2 - 1 Stockholm 1956-02-27 SM 1956 SM-final
83 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 3 - 0 Stockholm 1956-02-26 SM 1956 1/2
82 Risto Luukkonen FIN 0 - 3 Stockholm 1956-02-10 Landskamper 1956 SWE-FIN 8-2
81 Alf Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Halmstad 1956-02-05 1/2 Sydsvenska
80 Lennart Esbjörnsson Lunds BS 3 - 0 Halmstad 1956-02-05 Final Sydsvenska
79 John McGeogh Royal Air Force, ENG 2 - 1 Halmstad 1956-01-15
78 Ove Nilsson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1955-12-05
77 Alf Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Helsingborg 1955-12-02
76 Lennart Esbjörnsson Lunds BS W 3 Svedala 1955-11-26
75 Orla Dalby DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1955-11-25 Landskamper 1955 SWE-DEN 1-9
74 Hans Schultz HBC Heros, FRG 3 - 0 Hässleholm 1955-11-13
73 Heiji Shimabukuro AAU, USA 0 - 3 Stockholm 1955-11-07 Stockholm sel-AAU 4-6
72 Heiji Shimabukuro AAU, USA 1 - 2 Göteborg 1955-11-04 Göteborg sel-AAU 5-5
71 Orla Dalby AIK Kolding, DEN L 3 Göteborg 1955-10-21
70 Ilie Toma [ROM] L 3 Ploseti, ROM 1955-04-27
69 Mircea Dobrescu Steaua Bucureşti, ROM L TKO 3 Bukarest, ROM 1955-04-24
68 X X NOR W Eskilstuna 1955-04-01 Landskamper 1955 SWE-NOR 7-3
67 Erik Bech DEN 2 - 1 Stockholm 1955-03-27 Landskamper 1955 SWE-DEN 7-3
66 Werner Vasén Hisingens BK 2 - 1 Stockholm 1955-03-07 SM 1955 SM-final
65 Eduard Holub Lindås BK KO 2 Värnamo 1955-02-20
64 Alf Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Landskrona 1955-02-06. Final Sydsvenska
63 Orla Blankholm Nielsen BK Frederiksholm, DEN 3 - 0 Bjuv 1955-01-28
62 Mircea Dobrescu Steaua Bucureşti, ROM L 3 Stockholm 1955-01-27
61 Jan Nordbeck Eslövs IK 2 - 1 Landskrona 1955-01-14
60 József Nagy (f) Bp Vasas SK, HUN 0 - 3 Trollhättan 1954-12-06
59 József Nagy (f) Bp Vasas SK, HUN L 3 Göteborg 1954-12-03 SWE sel-HUN sel 2-9
58 Frans Zimmerman Köln, FRG W 3 Göteborg 1954-11-19 Göteborg-Köln 6-4
57 Jan Anielak [POL] 0 - 3 Stockholm 1954-11-12
56 Jan Anielak [POL] 0 - 3 Halmstad 1954-11-01
55 Werner Vasén Hisingens BK 0 - 3 Stockholm 1954-02-27 SM 1954 SM-final
54 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 3 - 0 Stockholm 1954-02-26 SM 1954 1/2
53 Thorleif Bryhn Oslo BK, NOR W TKO 1 Halmstad 1954-02-16
52 Lennart Esbjörnsson Lunds BS 3 - 0 Landskrona 1954-02-08
51 Torbjörn Clausen Aktiv atlet, NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1954-01-22
50 Orla Dalby DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1953-11-27 Landskamper 1953 SWE-DEN 5-5
49 Werner Vasén Hisingens BK/Göteborg 2 - 1 Göteborg 1953-11-20 Göteborg-Skåne 7-3
48 Orla Dalby DEN 3 - 0 Stockholm 1953-03-22 Landskamper 1953 SWE-DEN 8-2
47 Sven-Erik Karlsson Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1953-03-02 SM 1953 SM-final
46 Rune Gustafsson (f) Mölndals BK 3 - 0 Stockholm 1953-03-01 SM 1953 1/2
45 Rolf Viklund Nacka BK 3 - 0 Stockholm 1953-02-27 SM 1953 1/4
44 Werner Vasén Hisingens BK 3 - 0 Halmstad 1953-02-13
43 Ove Nilsson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1953-02-09 Final Sydsvenska
42 Roy Johnsen NOR 3 - 0 Stockholm 1953-01-30 Landskamper 1953 SWE-NOR 7-3
41 Torbjörn Clausen Aktiv Atlet, NOR W 3 Halmstad 1953-01-11
40 Risto Luukkonen FIN 0 - 3 Göteborg 1953-01-06 Landskamper 1953 SWE-FIN 4-6
39 Verner Jörgensen [DEN] W 3 Köpenhamn, DEN 1952-12-26
38 Orla Dalby DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1952-11-27 Landskamper 1952 SWE-DEN 4-6
37 Vagn Appelgren FAK, DEN 3 - 0 Malmö 1952-11-14
36 Mircea Dobrescu ROU 0 - 3 Helsingfors, FIN 1952-07-31 OS 1952 Helsingfors 1/8
35 Alberto Barenghi ARG 2 - 1 Helsingfors, FIN 1952-07-30 OS 1952 Helsingfors 1/16
34 Robert Pollazon FRA 3 - 0 Stockholm 1952-03-30 Landskamper 1952 SWE-FRA 3-7
33 Kjeld Steen DEN 3 - 0 Stockholm 1952-03-16 Landskamper 1952 SWE-DEN 6-4
32 Curt Andersson BK Älgen 3 - 0 Stockholm 1952-03-03 SM 1952 SM-final
31 Tage Andersson (f) BK Nordan 3 - 0 Stockholm 1952-03-01 SM 1952 1/2
30 Ove Nilsson GAK Enighet 3 - 0 Bjuv 1952-02-11 Final Sydsvenska
29 Jan Nordbeck Eslövs IK 3 - 0 Bjuv 1952-02-10 1/2 Sydsvenska
28 Kjeld Steen IK Vigerslev, DEN 3 - 0 Helsingborg 1952-02-01
27 Roy Johnsen NOR-jun 3 - 0 Karlstad 1952-01-27 SWE (j)-NOR (j) 6-4
26 Werner Vasén Hisingens BK 3 - 0 Helsingborg 1952-01-17
25 Sven-Erik Karlsson Hofors AIF 2 - 1 Stockholm 1951-11-26. JSM-final
24 Bertil Fahlberg BK Örnen W Stockholm 1951-11-26 1/2 JSM
23 Lennart Pettersson (f) Mölndals BK KO 3 Stockholm 1951-11-25 1/4 JSM
22 Sven Strålberg BK Winter KO 1 Stockholm 1951-11-24 1/8 JSM
21 Werner Vasén Hisingens BK 3 - 0 Falkenberg 1951-11-11
20 Edgar Basel FRG 0 - 3 Stockholm 1951-11-09 Landskamper 1951 SWE-FRG 4-6
19 Spartaco Ferili ITA 0 - 3 Göteborg 1951-10-26 Landskamper 1951 SWE-ITA 5-5
18 Arne Lie NOR 3 - 0 Oslo, NOR 1951-09-28 Landskamper 1951 SWE-NOR 7-3
17 Rudi Feil SV Polizei Hamburg, FRG 3 - 0 Malmö 1951-03-16
16 Heinz Jahn [FRG] 3 - 0 Åstorp 1951-02-20
15 Åke Dahlman GAK Enighet 3 - 0 Helsingborg 1951-02-12 Final Sydsvenska
14 Sven Hammarström BK Primo W TKO 3 Helsingborg 1951-02-11 1/2 Sydsvenska
13 Matti Kykkinen Halmstads AIS KO 1 Halmstad 1951-01-28
12 Günther Mangold VFL Wolfsburg, FRG W 3 Wolfsburg, FRG 1950-12-30 Göteborg sel-Wolfsburg 7-0
11 Hans Schultz HBC Heros, FRG 3 - 0 Hamburg, FRG 1950-12-29 Göteborg sel-Heros
10 Ove Nilsson GAK Enighet 0 - 3 Stockholm 1950-11-27 1/2 JSM
9 Lennart Pettersson (f) Mölndals BK 3 - 0 Stockholm 1950-11-25 1/4 JSM
8 Åke Dahlman GAK Enighet 3 - 0 Halmstad 1950-11-03
7 Ove Nilsson GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1950-10-27
6 Börje Olsson Malmö BK 0 - 3 Malmö 1950-02-12 1/2 Sydsvenska
5 Kjell Persson Furulunds IK W TKO 2 Halmstad 1950-01-08
4 Bernt Larsen AIK Roskilde, DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1949-12-26
3 Gunnar Svensson Landala AK 0 - 3 Stockholm 1949-11-24 1/4 JSM
2 Per-Olof Djerf IF SAAB 3 - 0 Stockholm 1949-11-22 1/8 JSM
1 Guy Carlsson Redbergslids BK 3 - 0 Varberg 1949-10-30
Sammanfattande statistik

"Sluggo".
Började boxas 1948. 

1951-1952-1953, 1955-1956 Sydsvensk mästare.
1951 Svensk juniormästare.
1954 SM-Silver.   


Stor Grabb nr 58.