Arne Lundbäck

Vikt: Lätt tungvikt, Tungvikt
Mästerskap:
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Olle Bergström Degerfors BK 3 - 0 Karlskoga 1948-02-08 1/2 Västsvenska
50 Stig Johansson (bk25) BK 1925 2 - 1 Karlskoga 1948-02-08 Final Västsvenska
49 Olle Karlsson (lt) Vimmerby BK/Småland 3 - 0 Nässjö 1948-01-18 Småland-Västergötland 6-2
48 Bror Andersson Halmstads BS 0 - 3 Alingsås 1947-11-16
47 Kalevi Pekola LaKa, FIN 0 - 3 Västerås 1947-11-14
46 Uno Udén Majornas BK 2 - 1 ? 1947-10-19
45 Arne Sundin BK Örnen L KO 2 Stockholm 1947-03-01 SM 1947 1/4
44 Gösta Bengtsson (t) Olskrokens AK/Hisingens BK W TKO 2 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
43 John Larsen (t) Valby IK, DEN 3 - 0 Borås 1947-01-06
42 Willy Larsen Valby IK, DEN 2 - 1 Borås 1947-01-05
41 Göte Davidsson BK Corbett W TKO 1 Borås 1946-12-07 Final DM-Västergötland
40 Bengt Modigh Väsby IK 2 - 1 Eskilstuna 1946-11-21
39 Uno Udén Majornas BK 1 - 2 Skövde 1946-11-15
38 Göte Fridell Landala AK 0 - 3 Göteborg 1946-11-08
37 Arne Sundin BK Örnen 0 - 3 Skövde 1946-09-27
36 Rune Limberg Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1946-03-17
35 William Heineman Gladsaxe BK, DEN 2 - 1 Köpenhamn, DEN 1946-02-02
34 Paavo Mattsson Helsingin Tarmo, FIN 2 - 1 Örebro 1945-12-06
33 Gustav "Gugge" Andersson BK Kelly W TKO 2 Skövde 1945-11-18
32 Anders Lindell BK Ringen/Småland 2 - 1 Jönköping 1945-10-28 Småland-Västergötland 4-4
31 Bernt Westbom Åmåls SK 1 - 2 Göteborg 1945-03-16
30 Knut Nilsson (lt) Linköpings BK L TKO 2 Linköping 1945-03-10
29 Rune Gällman BK Winter 0 - 3 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/4
28 Bernt Westbom Åmåls SK L 3 Säffle 1945-02-25
27 Sven Jonsson Åmåls SK 2 - 1 Åmål 1945-02-19
26 Bernt Westbom Åmåls SK 2 - 1 Uddevalla 1945-02-04. Final Västsvenska
25 Sven Jonsson Åmåls SK 3 - 0 Uddevalla 1945-02-04 1/2 Västsvenska
24 Arne Kant IK Ymer 2 - 1 Vänersborg 1945-01-28 Final DM-Västergötland
23 Göte Davidsson BK Stjärnan W TKO 1 Vänersborg 1945-01-27 1/2 DM-Västergötland
22 Holger Doshé Landala AK 0 - 3 Skövde 1945-01-21
21 Sven Jonsson Åmåls SK 3 - 0 Trollhättan 1944-12-26
20 Thore "Månen" Johansson Hälsingborgs BS 0 - 3 Borås 1944-12-16
19 Anders Lindell BK Ringen 0 - 3 Stockholm 1944-11-28 1/2 JSM
18 Stig Nilsson (lt) Redbergslids BK KO 1 Stockholm 1944-11-27 1/4 JSM
17 Gösta Sjöberg Skuru IK 3 - 0 Stockholm 1944-11-26 1/8 JSM
16 Holger Doshé Landala AK 0 - 3 Borås 1944-11-12
15 Elis Berggren Oskarshamns BK /Småland W TKO 1 Skövde 1944-11-01 Västergötland-Småland 6-2
14 Holger Doshé Landala AK/Göteborg 0 - 3 Göteborg 1944-03-31 Göteborg-Västergötland 6-1
13 Arne Olsson BK Trim W TKO 2 Skövde 1944-03-25
12 Georg Bengtsson Olskrokens AK W TKO 2 Mölndal 1944-03-19
11 Oskar Sjöblom (lt) BK Ringen 3 - 0 Skövde 1944-02-25 Skövde AIK-BK Ringen 7-3
10 Lennart Johansson (m) KK All Round 1 - 2 Lidköping 1944-02-20
9 Lennart Redin IK Ymer 3 - 0 Trollhättan 1944-01-30 Final DM-Västergötland
8 Lennart Ström BK Ringen 0 - 3 Jönköping 1944-01-28 BK Ringen-Skövde AIK 8-2
7 Göte Fridell Landala AK 0 - 3 Stockholm 1943-11-28 1/4 JSM
6 Harry Leck BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1943-11-27 1/8 JSM
5 Sven Ling Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1943-03-19
4 Bror Johansson (m) BK Stjärnan L TKO 2 Kinna 1943-03-07
3 Evert Gustavsson Skövde AIK L 3 Skövde 1939-11-05
2 Per Larsson (l) Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1939-03-12 1/2 Klubbmästerskap
1 Tage Johansson (lv) Skövde AIK 3 - 0 Skövde 1938-11-13 AL debut
Sammanfattande statistik

Skövde AIK.
(1923-2005). 
Började i lättvikt.
1944 - 1946 Distriktsmästare Västergötland. 
1945 Västsvensk mästare.