Nils Andersson

Vikt: Tungvikt
Född: 1917-11-16
Död: 1979-08-28
Klubb: Upsala IF (Uppsala), Flottans IF (Stockholm), BK Sparta (Stockholm), IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1942, 1944-1945 SM-Guld
Landskamper: 10 (8-0-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Debut 1946-03-01. Som proffs 20 (11-8-1, 6 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
66 Toivo Schildt FIN KO 2 Helsingfors, FIN 1946-01-16 Landskamper 1946 SWE-FIN 5-3
65 Toivo Schildt FIN KO 2 Stockholm 1945-12-09 Landskamper 1945 SWE-FIN 6-2
64 Ludvig Larsen [DEN] KO 1 Köpenhamn, DEN 1945-11-16 20 sek
63 Knut Nilsson (lt) Linköpings BK KO 1 Linköping 1945-11-11
62 Carl Nielsen Lindholm BK, DEN W 3 Göteborg 1945-11-02
61 Carl Nielsen DEN Draw Köpenhamn, DEN 1945-10-31 Landskamper 1945 SWE-DEN 10-6
60 Veikko Salmela [FIN] W TKO 2 Stockholm 1945-10-26
59 Rune Gällman BK Winter/Landsorten 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
58 Malte Håkansson Landskrona BK/Pressen W TKO 1 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
57 Leo Ojanen Turun Toverit, FIN W TKO 3 Stockholm 1945-03-19
56 Rune Ström Skuru IK KO 1 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
55 Rune Gällman BK Winter W TKO 3 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
54 Knut Nilsson (lt) IFK Linköping W TKO 2 Stockholm 1945-03-04 SM 1945 1/4
53 Arvo Salo FIN W 3 Helsingfors, FIN 1945-02-16 Landskamper 1945 SWE-FIN 3-5
52 Arvo Salo FIN W 3 Stockholm 1944-12-08 Landskamper 1944 SWE-FIN 6-2
51 Kurt Stehlin Huvudsta BK/Förstäderna 2 - 1 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
50 Kurt Stehlin Huvudsta BK W 3 Sundbyberg 1944-03-31
49 Kurt Stehlin Huvudsta BK/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
48 Nilsson (fif) Karlskronaflottan KO 1 Karlskrona 1944-03-11 Final Marina mästerskapet
47 Nicklasson (ka4) KA 4 KO 1 Karlskrona 1944-03-10 1/2 Marina mästerskapet
46 Thore "Månen" Johansson Hälsingsborgs BS W TKO 2 Stockholm 1944-03-07 SM 1944 SM-final
45 Nils Norström Hallstahammars BK KO 3 Stockholm 1944-03-06 SM 1944 1/2
44 "Svarte"-Per Andersson Solna BK W Dsq 3 Stockholm 1944-03-05 SM 1944 1/4
43 Holger Doshé Landala AK W TKO 2 Stockholm 1944-03-04 SM 1944 1/8
42 Gustav "Gugge" Andersson BK Kelly W TKO 3 Stockholm 1944-01-20
41 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
40 Hannes Koivunen FIN Draw Helsingfors, FIN 1943-12-15 Landskamper 1943 SWE-FIN 5.5-2,5 (11-5)
39 Sven Ling Skövde AIK/Västergötland W TKO 2 Skövde 1943-12-12 Västergötland-Stockholm 2-6
38 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK/Göteborg 3 - 0 Göteborg 1943-12-10 Göteborg-Stockholm 3-5
37 Gustav "Gugge" Andersson BK Kellly 2 - 1 Linköping 1943-11-28
36 Nils Norström Hallstahammars SK 3 - 0 Stockholm 1943-11-01
35 Nils Frisk Linköping/Landsorten B W TKO 2 Stockholm 1943-10-15 Stockholm B-Landsorten B 4-4
34 Henry Lehman DEN 2 - 1 Stockholm 1943-03-21 Landskamper 1943 SWE-DEN 6-2
33 Thore "Månen" Johansson Hälsingborgs BS 1 - 2 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
32 Harald Lundbäck Skövde AIK 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
31 Olle Trulsson Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
30 Nils Frisk IFK Linköping 3 - 0 Linköping 1942-11-15
29 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1942-11-13
28 Henry Lehman DEN W 3 Köpenhamn, DEN 1942-11-06 Landskamper 1942 SWE-DEN 3-5
27 Harald Lundbäck Skövde AIK W TKO 2 Skövde 1942-10-25
26 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK W 3 Göteborg 1942-10-23
25 Tage Lindström BK Örnen/ Stockholm Söder W TKO 2 Stockholm 1942-10-23 Stockholm Norr-Stockholm Söder 4-4
24 Nils Frisk IFK Linköping 3 - 0 Stockholm 1942-09-25
23 Enzo Pizzirani ITA B W 3 Pistoia, ITA 1942-05-19 SWE B-ITA B 5-9
22 Gino Latini ITA W 3 Milano, ITA 1942-05-17 Landskamper 1942 SWE-ITA 2,5-5,5 (5-11)
21 Fritz Gramstrup DEN 3 - 0 Stockholm 1942-03-15 Landskamper 1942 SWE-DEN 5-3
20 Nils Frisk IFK Linköping KO 2 Stockholm 1942-03-03 SM 1942 SM-final
19 Sune Olsson Eskilstuna BK 3 - 0 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
18 Tage Lindström BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1942-03-01 SM 1942 1/4
17 Gustaf Storm Upsala IF W TKO 2 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/8
16 Olof Tillman Solna BK W TKO 2 Stockholm 1942-02-05 Final DM
15 "Svarte"-Per Andersson Narva BK 3 - 0 Stockholm 1942-02-04 1/2 DM
14 Gustaf Storm Upsala IF W TKO 3 Stockholm 1942-01-16
13 "Svarte"-Per Andersson Narva BK/Östermalm 0 - 3 Stockholm 1941-10-17 Stockholm Norr-Östermalm 4-4
12 Lennart Pettersson BK Örnen/Söder KO 2 Stockholm 1941-10-03 Söder-Norr 6-2
11 Tex Edner IK Balder W TKO 3 Stockholm 1941-09-25
10 Kurt Phalén Narva BK 0 - 3 Stockholm 1940-12-13 Narva BK-BK Sparta 7-5
9 Yngve Tancred Solna BK 3 - 0 Vasalund 1940-11-15
8 Manne Zetterström Landala AK 1 - 2 Stockholm 1938-01-03 1/2 JSM
7 Alfons Olofsson Djurgårdens IF W TKO 1 Stockholm 1938-01-02 1/4 JSM
6 G Lantz BK Örnen W TKO 1 Stockholm 1937-12-30 1/8 JSM
5 Kurt Larsson (t) BK Sparta W TKO 1 Stockholm 1937-12-27 1/16 JSM
4 Onni Johansson Narva BK 1 - 2 Stockholm 1936-12-28 1/8 JSM
3 Kjell Aller Narva BK W 3 Uppsala 1936-03-13 Upsala IF-Narva BK 5-4
2 Zäta Lind BK Ringen 0 - 3 Stockholm 1935-12-29 1/8 JSM
1 Folke Aller Narva BK 2 - 1 Stockholm 1935-12-28 1/16 JSM
Sammanfattande statistik

Började boxas 1935 i Uppsala.
1942 Distriktsmästare.
1943 SM-Silver.
1944 Marinmästare (noterades som värnpliktig). 
Stor Grabb nr 36.


Tidigt ett stort tungviktshopp och Olle Tandbergs arvtagare.
Olle Tandbergs sparringpartner. Hårt matchad som proffs. Blev märkt av sporten och fick det socialt besvärligt.


Litteratur Franzén, Christer, RINGSIDE. Den professionella boxningens historia. Stockholm 2004. Där återfinns referat av alla Anderssons matcher i Sverige plus komplett matchlista. 


Fotot nedan är från Kalmar 1947. Nils Andersson är där inför en uppvisning med Olle Tandberg. Till höger hemmaklubbens Lars Meurling. Besöket återges i boken om Kalmar Boxningsklubb.