Sune Olsson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1919-11-29
Död: 2003-10-28
Klubb: Eskilstuna BK, IF Linnéa (Stockholm)
SM: 1946 SM-Guld
Landskamper: 3 (1-2)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
75 O'Whelan [IRL] 0 - 3 Stockholm 1947-10-17 Huvudsta BK 25 år
74 Paul Andersson [FIN] 3 - 0 Stockholm 1947-10-03
73 William Heineman Söborg IF, DEN 3 - 0 Stockholm 1947-09-26
72 Olle Haglund Djurgårdens IF W TKO 2 Stockholm 1947-09-13
71 Franciszek Szymura Poznan, POL L TKO 2 Poznan, POL 1947-06-03 Poznan-Stockholm 5-3
70 Edward Drabkowski Warszawa, POL W 3 Warszawa, POL 1947-06-01 Warszawa-Stockholm 4-4
69 Göte Fridell Landala AK 0 - 3 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
68 Olov Schönkvist BK Höjden W TKO 2 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
67 Åke Rahm IF Linnéa KO 1 Stockholm 1947-01-21 Final DM-Stockholm
66 Rune Tancred Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1947-01-20 1/2 DM-Stockholm
65 Jens Björn [DEN] 3 - 0 Göteborg 1947-01-17
64 Kalevi Pekola FIN 3 - 0 Stockholm 1947-01-10 Landskamper 1947 SWE-FIN 5-3
63 Lee Baldwin US Army, FRG 2 - 1 Stockholm 1946-12-18 Stockholm-US Army 5-4
62 Leif Petersen Köpenhamn, DEN W TKO 2 Köpenhamn, DEN 1946-12-13 Köpenhamn-Stockholm 4-4
61 William Heineman Gladsaxe BK, DEN 3 - 0 Stockholm 1946-12-06
60 Erik Jensen FAK, DEN 3 - 0 Stockholm 1946-11-15
59 Joseph Blanpain [BEL] 0 - 3 Örebro 1946-10-20
58 Olle Bengtsson Skoftebyns AIS 0 - 3 Stockholm 1946-10-11 Stockholm-Landsorten 3-5
57 Heinrich Quentemeyer NED 0 - 3 Örebro 1946-10-06 Landskamper 1946 SWE-NED 5-3
56 Sulo Gustafsson HeNy, FIN 3 - 0 Stockholm 1946-09-27
55 Erik Jensen DEN 1 - 2 Stockholm 1946-03-17 Landskamper 1946 SWE-DEN 4-4
54 Göte Fridell Landala AK 3 - 0 Stockholm 1946-03-04 SM 1946 SM-final
53 Erik Roslund BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1946-03-03 SM 1946 1/2
52 Arne Johansson (lt) IF SAAB KO 1 Stockholm 1946-03-02 SM 1946 1/4
51 Aage Mörk BK Pugilist, NOR W TKO 2 Stockholm 1946-02-11
50 Harry Wretling BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1946-02-07 BK Örnen-IF Linnéa 5-3
49 Sture Fröberg Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1946-01-25 Final DM-Stockholm
48 Christian Christensen AK Falken, DEN 3 - 0 Stockholm 1946-01-18
47 Herbert André Kalmar BK 1 - 2 Oskarshamn 1945-12-09 OBK 25 år
46 Erik Jensen FAK, DEN 1 - 2 Aarhus, DEN 1945-11-30
45 Bror Andersson IF SAAB 3 - 0 Norrköping 1945-11-25
44 Sulo Gustafsson HeNy, FIN 0 - 3 Stockholm 1945-10-26
43 Bror Andersson Laholms BS/Landsorten B 3 - 0 Stockholm 1945-10-12 Stockholm B-Landsorten B 3-5
42 Lennart Andersson Redbergslids BK/Landsorten 1 - 2 Stockholm 1945-10-12 Stockholm-Landsorten 4-4
41 Kurt Stehlin Huvudsta BK /Förbundet 2 - 1 Stockholm 1945-04-02 Förbundet-Pressen 4-4
40 Eino Vaelma Turun Toverit, FIN 3 - 0 Stockholm 1945-03-19
39 Kurt Stehlin Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1945-03-06 SM 1945 SM-final
38 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 3 - 0 Stockholm 1945-03-05 SM 1945 1/2
37 Egon Sehlan Huvudsta BK W TKO 2 Stockholm 1945-03-03 SM 1945 1/4
36 Nils Hansson BK Amatör W TKO 1 Trelleborg 1945-01-21
35 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK/Göteborg W Dsq 1 Stockholm 1945-01-12 Stockholm-Göteborg 6-2
34 Martin Norberg IF Linnéa W 3 Stockholm 1944-12-15
33 Olof Norrman IFK Linköping 3 - 0 Motala 1944-12-03 BK 30 Motala 15 år
32 Gösta Sandberg Landskrona BK 1 - 2 Landskrona 1944-11-20
31 Kurt Stehlin Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1944-11-10
30 Egon Sehlan Huvudsta BK/Förstäderna W TKO 3 Stockholm 1944-10-27 Söder-Förstäderna 7-1
29 Göte Fridell Landala AK 3 - 0 Göteborg 1944-10-20
28 Bror Andersson Laholms BS/Landsorten W 3 Stockholm 1944-10-13 Stockholm-Landsorten 4-4
27 Ture Ågren Narva BK/Östermalm W 3 Alvik 1944-10-06 Söder-Östermalm 6-2
26 Bengt Modigh BK Rapid 3 - 0 Stockholm 1944-09-15
25 Gustav "Gugge" Andersson BK Kelly 2 - 1 Örebro 1944-03-30
24 Herbert André Kalmar BK 2 - 1 Kalmar 1944-03-25
23 Kurt Stehlin Huvudsta BK 2 - 1 Eskilstuna 1944-03-24
22 John Nilsson Malmö BK/Förbundet 3 - 0 Stockholm 1944-03-19 Förbundet-Pressen 2-6
21 Herbert André Kalmar BK 3 - 0 Jönköping 1944-03-12
20 Kurt Stehlin Huvudsta BK 0 - 3 Stockholm 1944-03-03 SM 1944 1/4
19 Kurt Stehlin Huvudsta BK 3 - 0 Stockholm 1944-02-01 IK Balder 20 år
18 Göte Fridell Landala AK/Göteborg 2 - 1 Stockholm 1944-01-07 Stockholm-Göteborg 7-1
17 Lennart Österberg BK Stål L KO 2 Stockholm 1943-12-10
16 Carl-Erik Cederqvist IFK Bofors L Dsq 2 Stockholm 1943-11-12
15 Nils Frisk IFK Linköping 0 - 3 Stockholm 1943-03-02 SM 1943 SM-final
14 Arvid Claesson Majornas BK 3 - 0 Stockholm 1943-03-01 SM 1943 1/2
13 Lennart Österberg BK Stål 2 - 1 Stockholm 1943-02-28 SM 1943 1/4
12 John Nilsson Malmö BK 2 - 1 Stockholm 1943-02-26 SM 1943 1/8
11 Carl-Erik Sjöblom Hisingens BK 2 - 1 Eskilstuna 1943-02-12
10 Arvid Claesson Majornas BK 1 - 2 Eskilstuna 1942-12-13
9 Nils Andersson BK Sparta 0 - 3 Stockholm 1942-03-02 SM 1942 1/2
8 Harald Lundbäck Skövde AIK 2 - 1 Stockholm 1942-02-28 SM 1942 1/4
7 Arne Söderberg BK Fram 3 - 0 Stockholm 1941-08-21
6 Einar Lorentsson BK Örnen 0 - 3 Stockholm 1939-11-27 1/2 JSM
5 Sture Eriksson Halmstads BS 2 - 1 Stockholm 1939-11-26 1/4 JSM
4 William Andersson Solna BK 2 - 1 Stockholm 1939-11-25 1/8 JSM
3 Bo Below Djurgårdens IF L 3 Eskilstuna 1939-02-10
2 Helge Tärneborg Solna BK 0 - 3 Stockholm 1938-11-25 1/8 JSM
1 Olle Johansson (lt) BK Rapid L 3 Eskilstuna 1938-10-14 SO debut
Sammanfattande statistik

"Sumpan". Avled som Sune Dohlon
1943, 1945, 1947 SM-Silver.
1946-1947 Distriktsmästare Stockholm.