SM 1982

B, Jarmo Ekman (BK Dacke) - Mats Frank (Majornas BK) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 4 - 1
Kommentar: 1/2
B, Rifat Ahmetovic (IK Ymer) - Jorma Rovapalo (Älmhults BK) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 3 - 2
Kommentar: 1/2
Fj, Jesus Correa (Majornas BK) - Ari Vanhamäki (BK 73) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 3 - 2
Kommentar: 1/4
L, Stefan Sjöstrand (Narva BK) - Tauno Lothander (IF Linnéa) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 3 - 2
Kommentar: 1/4
L, Peter Johansson (BK Winter) - Rauno Mikkola (BK Masen) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
L, Zoli Djerdi (Halmstads AIS) - Kalevi Partanen (Stockholms AIF) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 3 - 2
Kommentar: 1/4
L, Cuban Businge (Redbergslids BK) - Jouni Anttonen (BK Fighter) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
LW, Alper Güngör (BK Kelly) - Rolf Högström (BK Falken) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
W, Tommy Pramås (Hisingens BK) - Frej Andersen (BK Masen) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 4 - 1
Kommentar: 1/4
LM, Rick Gustavsson (Majornas BK) - Per Söderlind (BK Falken) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/8
M, Per-Ove Olsson (Uddevalla BK) - Thomas Andersson (BK Örnen) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/8
LT, Christer Corpi (IF Linnéa) - Mikael Biberg (BK Pugilist) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
LT, Bo Persson (Malmö BK) - Roger Carlberg (Åtvidabergs BK) 1982-02-25, Alingsås, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
F, Conny Andersson (Timrå BK) - Per Olofsson (Häljarps AIS) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
F, Ari Alanenpää (IK Ymer) - Keijo Erkheikki (Guldstadens BK) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
LM, Stefan Bengtsson (GAK Enighet) - Herbert Olofsson (Nässjö BK) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
LM, Johnie Inkiraine (Majornas BK) - Thomas Knutsson (Flottans IF, Karlskrona) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/4
LM, Rolf Johansson (lm) (Hisingens BK) - Tapani Surakka (BK Dacke) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 3 - 2
Kommentar: 1/4
LM, Håkan Sindemark (Narva BK) - Rick Gustavsson (Majornas BK) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat KO 3
Kommentar: 1/4
M, Mikael Ungesson (Majornas BK) - Lars-Göran Olovsson (Brunflo BK) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
M, Stefan Hallberg (IF Linnéa) - Fredrik Hesselman (Älmhults BK) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/4
M, Åke Hålén (Timrå BK) - Lars Westman (m) (Stockholms AIF) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat 4 - 1
Kommentar: 1/4
M, Per-Ove Olsson (Uddevalla BK) - Anders Markström (BK Winter) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/4
ST, Anders Eklund (BK Falken) - Conny Åkesson (BK Killingen) 1982-02-26, Tidaholm, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
Fj, Jan-Erik Olovsson (Brunflo BK) - Arto Lamberg (Guldstadens BK) 1982-02-27, Skene, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
Fj, Joakim Johansson (BK Winter) - Jesus Correa (Majornas BK) 1982-02-27, Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
L, Stefan Sjöstrand (Narva BK) - Peter Johansson (BK Winter) 1982-02-27, Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
L, Cuban Businge (Redbergslids BK) - Zoli Djerdi (Halmstads AIS) 1982-02-27, Skene, Resultat 4 - 1
Kommentar: 1/2
W, Sören Blomkvist (Säffle BK) - Danilo Manojlovic (Norsborgs AIK) 1982-02-27, Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
W, Vesa Koskela (Olofströms BC) - Tommy Pramås (Hisingens BK) 1982-02-27, Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
LM, Johnie Inkiraine (Majornas BK) - Stefan Bengtsson (GAK Enighet) 1982-02-27, Skene, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
LM, Håkan Sindemark (Narva BK) - Rolf Johansson (lm) (Hisingens BK) 1982-02-27, Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
M, Mikael Ungesson (Majornas BK) - Stefan Hallberg (IF Linnéa) 1982-02-27 , Skene, Resultat W TKO 3
Kommentar: 1/2
M, Per-Ove Olsson (Uddevalla BK) - Åke Hålén (Timrå BK) 1982-02-27 , Skene, Resultat W TKO 2
Kommentar: 1/2
LT, Roger Olsson (Hammarby BK) - Jukka Itkonen (BK Fighter) 1982-02-27 , Skene, Resultat W TKO 1
Kommentar: 1/2
LT, Bo Persson (Malmö BK) - Christer Corpi (IF Linnéa) 1982-02-27 , Skene, Resultat KO 2
Kommentar: 1/2
T, Nasser Hassanzadeh (IF Linnéa) - Kader Diop (BK Örnen) 1982-02-27 , Skene, Resultat 5 - 0
Kommentar: 1/2
T, Roger Andersson (IF Linnéa) - Anders Solander (Hisingens BK) 1982-02-27 , Skene, Resultat KO 1
Kommentar: 1/2
F, Ari Alanenpää (IK Ymer) - Conny Andersson (Timrå BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 4 - 1
Kommentar: SM-final
B, Jarmo Ekman (BK Dacke) - Rifat Ahmetovic (IK Ymer) 1982-02-28, Borås, Resultat 3 - 2
Kommentar: SM-final
Fj, Joakim Johansson (BK Winter) - Jan-Erik Olovsson (Brunflo BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 5 - 0
Kommentar: SM-final
L, Stefan Sjöstrand (Narva BK) - Cuban Businge (Redbergslids BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 4 - 1
Kommentar: SM-final
LW, Shadrach Odhiambo (Redbergslids BK) - Alper Güngör (BK Kelly) 1982-02-28, Borås, Resultat W TKO 1
Kommentar: SM-final
W, Vesa Koskela (Olofströms BK) - Sören Blomkvist (Säffle BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 4 - 1
Kommentar: SM-final
LM, Johnie Inkiraine (Majornas BK) - Håkan Sindemark (Narva BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 5 - 0
Kommentar: SM-final
M, Per-Ove Olsson (Uddevalla BK) - Mikael Ungesson (Majornas BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 5 - 0
Kommentar: SM-final
LT, Bo Persson (Malmö BK) - Roger Olsson (Hammarby IF) 1982-02-28, Borås, Resultat 5 - 0
Kommentar: SM-final
T, Roger Andersson (IF Linnéa) - Nasser Hassanzadeh (IF Linnea) 1982-02-28, Borås, Resultat 5 - 0
Kommentar: SM-final
ST, Anders Eklund (BK Falken) - Bengt Cederqvist (Majornas BK) 1982-02-28, Borås, Resultat 4 - 1
Kommentar: SM-final
SM nr 63. 25-28 februari 1982. Delat på fyra (!) orter i datumordning; Alingsås, Tidaholm, Skene och Borås. 60 deltagare. Tio viktklasser. Ingen direktfinal. Bästa klubb: Majornas BK. Bästa boxare: Per-Ove Olsson, Uddevalla BK. Mest omtalat: Bo Perssons knock på Christer Corpi.