Anders Eklund

79 (55-24)

Vikt: Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1957-12-22
Död: 2010-04-01
Klubb: BK Falken (Gävle)
SM: 1982 SM-Guld (ST)
Landskamper: 8 (7-1)
Nordisk: 2 (2-0); 1980* NM-Guld (ST), 1982 NM-Guld (ST)
EM: 1 (0-1)
VM: 1 (0-1)
OS: 1 (0-1)
Professionell: Debut 1982-10-07. Som proffs 25 (19-5-1, 10 KO).
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
80 Conny Åkesson BK Killingen W TKO 3 Gävle 1982-09-07
79 Peter Hussing FRG 1 - 4 München, FRG 1982-05-08 VM 1982 1/8
78 Aziz Salihu Radniki, YUG 2 - 1 Borlänge 1982-04-11
77 Gilbert Alexander [London], ENG W TKO 2 Göteborg 1982-04-06 GA 86 kg-AE 107 kg
76 Frank Fuhlendorff DEN KO 1 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
75 Bengt Cederqvist Majornas BK 4 - 1 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
74 Conny Åkesson BK Killingen W TKO 2 Tidaholm 1982-02-26 SM 1982 1/2
73 Dieter Müller [Leverkusen], FRG W TKO 2 Ystad 1982-02-14
72 Adrian Elliot ENG 0 - 3 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
71 Bengt Cederqvist Majornas BK 2 - 1 Malmö 1982-01-18
70 Conny Åkesson BK Killingen W TKO 2 Stockholm 1982-01-11 Final SBO
69 Kevin Sheeley Proctor, USA W TKO 3 Stockholm 1982-01-09 1/2 SBO
68 Peter Hussing Bayer Leverkusen, FRG 2 - 1 Göteborg 1981-12-28
67 Dragomir Vujkovic [YUG] W TKO 2 Göteborg 1981-12-15
66 Jorge Luis Gonzalez [CUB] W Dsq 3 Gävle 1981-04-05 Kubagala
65 Ulli Kaden Wismut Gera, DDR 2 - 3 Venedig, ITA 1981-03-05 1/2 Trofeo Italia
64 Joe Thomas [USA] 1 - 2 Göteborg 1981-01-30
63 Bengt Cederqvist Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
62 Dragan Vucic [YUG] 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 1/2 SBO
61 Bengt Cederqvist Majornas BK 4 - 1 Göteborg 1980-12-29
60 Georg Helm HBC Heros, FRG KO 1 Malmö 1980-12-07
59 Istvan Levai HUN 1 - 4 Moskva, URS 1980-07-29 OS 1980 Moskva 1/4
58 Roger Andersson IF Linnéa KO 3 Gävle 1980-04-20 OS-kval
57 Jimmy Clark USA 1 - 2 Biloxi, USA 1980-04-05 Norden-USA 1-8
56 Roger Andersson IF Linnéa 2 - 3 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
55 Steffen Tangstad NOR W Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
54 Mitchell Green Team USA 0 - 3 Göteborg 1980-02-11 SWE sel-Team USA 5-5
53 John Odhiambo [Flensburg], FRG 1 - 2 Katrineholm 1980-02-03
52 Antoni Kuskowski Stal-Stocznia, POL 3 - 0 Malmö 1980-01-30
51 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, FRG 3 - 0 Stockholm 1980-01-28
50 Budomir Razic [YUG] 5 - 0 Stockholm 1980-01-14 Final SBO
49 Pekka Ruokola FIN W TKO 2 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
48 Dragan Stamenkovic [YUG] 2 - 3 Svetozarevo, YUG 1979-11-27 "Guldhandsken"
47 James Burns SCO W TKO 3 Stockholm 1979-11-19 Landskamper 1979 SWE-SCO 9-1
46 Marian Klass Wybrzeze Gdansk, POL 1 - 4 Warszawa, POL 1979-11-10 1/2 Feliks Stamm
45 Alexander Jagubkin [URS] 3 - 2 Warszawa, POL 1979-11-09 1/4 Feliks Stamm
44 Czeslaw Dawiec Wybrzeze Gdansk, POL W TKO 2 Warszawa, POL 1979-11-08 1/8 Feliks Stamm
43 Roger Andersson IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1979-11-05
42 Peter Stojmenov BUL L TKO 3 Tammerfors, FIN 1979-10-21 Final Tammer
41 Gaston Berube CAN W TKO 2 Tammerfors, FIN 1979-10-20 1/2 Tammerturneringen
40 Peter Hussing Bayer Leverkusen, FRG 3 - 0 Gävle 1979-10-01
39 Werner Kohnert [GDR] 0 - 5 Ostrava, CZE 1979-09-13 1/2 Ostrava
38 Jaroslav Brozek [CZE] W TKO 1 Ostrava, CZE 1979-09-12 1/4 Ostrava
37 Jürgen Fanghänel GDR L Köln, FRG 1979-05-08 EM 1979 1/4
36 Bengt Cederqvist Majornas BK W TKO 3 Stockholm 1979-04-19
35 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
34 Zdzislaw Janczak Gwardia Lodz, POL 1 - 4 Lodz, POL 1979-02-24 "Gyllene Båten"
33 Jorge Perez BK Örnen 5 - 0 Eskilstuna 1979-02-18
32 Dragomir Vujkovic Partizan, YUG 0 - 3 Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
31 James Smith [USA] L TKO 3 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
30 Harald Klehn [GER] 3 - 0 Stockholm 1979-01-22 "Extramatch" vid lk
29 X X ISR W w.o Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
28 Pekka Ruokola FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
27 Sören B Thomsen DEN 3 - 0 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
26 Sten Henningsen IK 99, DEN 3 - 0 Malmö 1978-11-09
25 Roger Andersson IF Linnéa KO 3 Kalmar 1978-11-05
24 Jorge Perez BK Örnen 3 - 0 Norrköping 1978-11-02
23 Jorge Perez BK Örnen 3 - 0 Uppsala 1978-10-23
22 Slavolju Wuckovik [TCH] W TKO 2 Stockholm 1978-10-17
21 Pekka Ruokola FIN/SNL 0 - 5 Tammerfors, FIN 1978-10-15 Final Tammer
20 Tino Visco Huddinge BK W TKO 2 Borlänge 1978-09-29
19 Jouko Sarikoniemi [FIN] 3 - 0 Hallstahammar 1978-09-24
18 Markku Kultakuusi Tampereen Voimailuseura, FIN 0 - 3 Vasa, FIN 1978-04-23
17 Jorge Perez IF Linnéa 0 - 3 Sundsvall 1978-03-29
16 Björn Edgar Johansen NOR 2 - 1 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
15 Thomas Blidh Narva BK 0 - 5 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
14 Risto Grönroos FINjun 0 - 3 Kuusankoski, FIN 1978-01-15 SWE (j)-FIN (j) 1-9
13 Tino Visco Huddinge BK 5 - 0 Stockholm 1977-12-12 JSM-final (T) [TKO 3]
12 Steffen Tangstad Tönsberg Kameratene, NOR W TKO 3 Sandviken 1977-11-27
11 Jorge Perez BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1977-11-21
10 Tino Visco Huddinge BK 0 - 3 Stockholm 1977-11-07 Se not **)
9 Conny Åkesson BK 25 W TKO 3 Karlstad 1977-11-06
8 Seth Isaksson Iggesunds BK W TKO 1 Hallstahammar 1977-10-30
7 Tino Visco Huddinge BK 2 - 1 Uppsala 1977-10-28
6 Jouko Saukoniemi Forssan Alku, FIN 2 - 1 Gävle 1977-10-02
5 Göran Wrangbäck IK Balder W TKO 2 Skutskär 1977-03-20
4 Dan Sohlberg Degerfors BK 3 - 2 Stockholm 1977-03-08 SUM-final
3 Ove Rosell BS Tor W TKO 1 Stockholm 1977-03-07 1/2 SUM
2 Mikael Hansson Ekensbergs BK W TKO 2 Gävle 1977-02-15
1 Tommy Sjöberg Huddinge BK W TKO 1 Gävle 1976-11-30
Sammanfattande statistik

"Lillen". Ett smeknamn som Anders Eklund ogillade. 
Stor Grabb nr 98.
*) Blev som ende deltagare utsedd till Nordisk mästare 1980 utan match i Super tungvikt. I sanning ett märkligt beslut. Det borde ha krävts minst två deltagare i klassen! **) I flera tidningar anges Anders Eklund som segrare. 


Räckte aldrig till i de stora sammanhangen, varken som amatör eller proffs. Ett dystert öde han delar med nästan samtliga svenska boxare. Att vara bäst i Sverige är en sak... Några riktiga plattmatcher både som amatör och som proffs fläckar hans eftermäle, men han var bättre än sitt rykte. Hans fem matcher mot Roger Andersson tillhör den svenska boxningshistoriens klassiker. 


1976: 1 (1-0)
1977: 12 (11-1); Svensk Ungdomsmästare, Svensk Juniormästare
1978: 15 (10-5); 1 LK-junior, 3 LK
1979: 21 (12-9); 3 LK
1980: 12 (7-5); 1 LK, Guld Stockholm Box Open 
1981: 7 (5-2); Guld Stockholm Box Open
1982: 11 (9-2); 1 LK, Svensk mästare, Nordisk mästare, Guld Stockholm Box Open


Som proffs: Europamästare 1985 resp 1987 (men lyckades aldrig försvara titeln) WBA:s Amerikatitel 1989. BoxRec rankar honom som nummer 9 av samtliga svenska proffs genom tiderna kilo-för-kilo och nr 4 bland de svenska tungviktarna.