Roger Andersson

Vikt: Tungvikt
Född: 1958-09-20
Död: 2002-09-20
Klubb: Ekensbergs BK ( Stockholm), IF Linnéa (Stockholm), Hammarby IF (Stockholm)
SM: 1978-1979-1980-1981-1982-1983 SM-Guld
Landskamper: 6 (2-4)
Nordisk: 2 (1-1); 1982 NM-Guld
EM: 3 (1-2); 1979 EM-Brons
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
78 Jack Johnsén Hisingens BK KO 1 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
77 Tommy Börzsei Upsala IF 5 - 0 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
76 Greg Ellesbee [USA] W TKO 2 Stockholm 1983-02-08
75 Virgilio Frias DOM 2 - 3 München, FRG 1982-05-08 VM 1982 1/8
74 Novak Radanovic [YUG] 3 - 0 Borlänge 1982-04-11
73 Paul Kennedy [London], ENG 3 - 0 Göteborg 1982-04-06
72 Nigel James DEN 4 - 1 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
71 Norris Grimes [USA] L TKO 2 Venedig, ITA 1982-03-10* 1/4 Trofeo Italia
70 Nasser Hassanzadeh IF Linnea 5 - 0 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
69 Anders Solander Hisingens BK KO 1 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
68 Istvan Levai Ujpesti Dozsa, HUN 0 - 3 Stockholm 1982-02-08
67 Harold Hylton ENG L Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
66 Kurt Seiler [FRG] 1 - 2 Göteborg 1981-12-28
65 X X FIN W Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
64 David Cross Bridlington ABC, ENG W TKO 2 Kristianstad 1981-11-26
63 Adrian Elliot London, ENG 2 - 1 Göteborg 1981-11-10 Göteborg-London 5-5
62 Jürgen Fanghänel GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-03 EM 1981 1/8
61 Roger Nilsson Stockholms AIF 5 - 0 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
60 Risto Grönroos FIN L TKO 2 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
59 Joey Traitz USA KO 1 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
58 Tony Rodgers WAL KO 1 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
57 Dragomir Vujkovic Partizan, YUG 0 - 5 Stockholm 1981-01-10 1/2 SBO
56 Carl Williams New York, USA 0 - 3 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
55 Risto Grönroos R-K-K, FIN W w.o Tammerfors, FIN 1980-11-10 Final Tammerfors
54 Georgy Lakov [BUL] KO 1 Tammerfors, FIN 1980-11-08 1/2 Tammerfors
53 Finn Nielsen (t) DEN L w.o Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
52 Muhamed Kent [KEN] 3 - 0 Stockholm 1980-10-13
51 Anders Eklund BK Falken L KO 3 Gävle 1980-04-20 OS-kval
50 Jorge Perez BK Örnen 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
49 Anders Eklund BK Falken 3 - 2 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
48 Bohumil Kudelka Loko Decin, TCH 2 - 1 Uppsala 1980-02-07
47 Bohumil Kudelka Loko Decin, TCH 2 - 1 Stockholm 1980-02-05
46 Ivan Protivniak Dukla Prag, TCH L TKO 1 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
45 Risto Grönroos R-K-K, FIN KO 3 Stockholm 1979-12-03
44 Harry Hurley London, ENG KO 3 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
43 Anders Eklund BK Falken 0 - 3 Stockholm 1979-11-05
42 Werner Kohnert GDR L TKO 1 Köln, FRG 1979-05-10 EM 1979 1/2
41 Reiner Hartmann FRG 5 - 0 Köln, FRG 1979-05-08 EM 1979 1/4
40 Bengt Cederqvist Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
39 Anders Eklund BK Falken 5 - 0 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
38 Pekka Ruokola Tampereen VS, FIN 4 - 1 Eskilstuna 1979-02-18
37 Dragomir Vujkovic Partizan, YUG 1 - 2 Stockholm 1979-02-02
36 Anders Eklund BK Falken L KO 3 Kalmar 1978-11-05
35 Istvan Levai Ujpesti Dozsa, HUN 3 - 0 Oskarshamn 1978-10-27
34 Jiri Masin Loko Decin, TCH 3 - 0 Stockholm 1978-10-17
33 Sören B Thomsen DEN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1978-04-03 NM 1978 1/2
32 Bengt Cederqvist Majornas BK 5 - 0 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
31 Thomas Blidh Narva BK W TKO 1 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
30 Roger Sjögren BK Fighter W TKO 2 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
29 Pekka Ruokola TVS, FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1978-02-26
28 Harald Klehn [Hamburg], FRG 1 - 2 Kristianstad 1978-02-11
27 Reijo Tuominen R-K-K, FIN 3 - 0 Stockholm 1977-11-21
26 Bengt Cederqvist Majornas BK 3 - 0 Stockholm 1977-11-07 Landslagsuttagning
25 Jiri Plecer [TCH] 3 - 0 Stockholm 1977-10-17
24 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN W 3 Malmö 1977-10-13
23 Frans Hofbauer [FRG] L KO 1 Aten, GRE 1977-09-09 Final Akropolis
22 Stefanos Potanidis [GRE] W TKO 2 Aten, GRE 1977-09-07* 1/2 Akropolis
21 Thomas Blidh Narva BK 0 - 5 Stockholm 1977-04-05 SM 1977 SM-final
20 Dennis Pettersson Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
19 Bengt Cederqvist Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
18 Steffen Tangstad NOR-jun 3 - 0 Motala 1977-03-27 Final Nordiskt JM
17 Markku Kultakuusi TVS, FIN 1 - 4 Katrineholm 1977-03-20
16 Reijo Tuominen R-K-K, FIN 1 - 2 Stockholm 1977-03-12
15 Risto Markkanen FIN-jun 3 - 0 Trelleborg 1977-01-16 SWE (j)-FIN (j) 3-7
14 Andrzei Owsiak Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1977-01-06 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
13 Heinz Sebastian [FRG] KO 3 Stockholm 1976-11-22
12 Tadeusz Bulczak [POL] KO 1 Stockholm 1976-11-08
11 Sandjon Thime [FRG] 0 - 5 Göteborg 1976-09-15
10 Henning Larsen [DEN] W TKO 3 Göteborg 1976-03-17
9 Bruno Benzon Lindholm BK, DEN W TKO 1 Oxelösund 1976-02-01
8 Risto Markkanen FIN-jun 2 - 1 Helsingfors, FIN 1976-01-25 SWE (j)-FIN (j) 5-5
7 Henning Schram [DEN] W TKO 2 Stockholm 1976-01-19 Ekensberg 20 år
6 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN 3 - 0 Malmö 1976-01-14
5 Carl Åke Ekström Djurgårdens IF 5 - 0 Stockholm 1975-12-16 JSM-final
4 Sören B Thomsen DEN-jun 1 - 2 Fredriksund, DEN 1975-11-15 SWE (j)-DEN (j) 2-8
3 Bruno Benzon Lindholm BK, DEN W TKO 1 Stockholm 1975-11-10
2 Bruno Benzon Lindholm BK, DEN 5 - 0 Stockholm 1975-10-13
1 Risto Markkanen Kuopion Riento, FIN 5 - 0 Stockholm 1975-09-29 RA debut
Sammanfattande statistik

1975 Svensk juniormästare.  
1977 Nordisk juniormästare.
1977 SM-Silver.


Stor Grabb nr 104.
En fin representant för sporten. Hans fem matcher mot Anders Eklund tillhör den svenska boxningshistoriens klassiker.