Tauno Lothander

Vikt: Bantamvikt, Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1948-10-14
Död:
Klubb: Värnamo BK, IF Linnéa (Stockholm), BK Örnen (Stockholm)
SM: 1984 SM-Guld
Landskamper: 17 (5-12) exkl. de för Finland
Nordisk: 5 (3-2); NM-Guld 1982
EM: -
VM: 1 (0-1)
OS: -
Professionell: Debut 1984-05-21. Som proffs 7 (2-4-1, 0 KO)
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
131 Pekka Lundahl IK Ymer 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
130 Kalevi Partanen Stockholms AIF 4 - 1 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
129 Joakim Johansson BK Winter 4 - 1 Malmö 1984-03-03 SM 1984 1/4
128 Al Wheeler USA 1 - 2 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
127 Todar Pavlov [BUL] 0 - 5 Solna 1984-01-06 1/4 SBO
126 Jurij Gladisjev [URS] L TKO 2 Helsingfors 1983-04-08* 1/4 GeeBee
125 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 0 - 3 Umeå 1983-03-28
124 John Samuels WAL L w.o Cardiff, WAL 1982-11-22 SWE-WAL 6-5
123 Viktor Demjanenko [URS] L KO 3 Tammerfors, FIN 1982-10-20 1/8 Tammer
122 Shadrach Odhiambo Redbergslids BK 0 - 3 Stockholm 1982-06-06
121 Carlo Russolillo ITA 0 - 5 München, FRG 1982-05-04 VM 1982 1/16
120 Finn Krogh DEN 4 - 1 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
119 Jose Tuominen FIN 3 - 2 Stockholm 1982-03-28 NM 1982 1/2
118 Stefan Sjöstrand Narva BK 2 - 3 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/4
117 Gerry Felvus ENG 2 - 1 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
116 Imrich Szlavik Dukla Prag, TCH 1 - 2 Helsingborg 1982-01-21
115 Jose Tuominen HNK, FIN 1 - 4 Stockholm 1982-01-08 1/4 SBO
114 Jose Tuominen FIN 2 - 1 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
113 Gerry Bully [ENG] 2 - 1 Kristianstad 1981-11-26
112 Michael Dominguez New York, USA 3 - 0 Stockholm 1981-11-17 Landskamper 1981 SWE-New York 5-5
111 Werner Schäfer FRG L KO 1 Gelsenkirchen, FRG 1981-09-19 Landskamper 1981 SWE-FRG 1-9
110 Bejaoui Faycal [TUN] 1 - 4 Toulon, FRA 1981-04-02* Int.turn
109 Antonio Martins [POR] 5 - 0 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
108 Odd Bengtsson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
107 Robert Kiremi Oskarshamns BK 3 - 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
106 Morten Skotnes NOR 2 - 1 Moss, NOR 1981-02-15 Landskamper 1981 SWE-NOR 3-8
105 George Kerr [Camperdown], SCO 2 - 1 Aberdeen, SCO 1981-02-11 Team SWE-SCO 4-6
104 Moss O´Brien [ENG] 1 - 4 Stockholm 1981-01-10 SBO
103 Rudolf Stojka Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1980-12-12
102 Gabor Takács [HUN] 1 - 4 Tammerfors, FIN 1980-11-10 Final Tammerfors
101 Herbert Brunnauer [AUT] KO 3 Tammerfors, FIN 1980-11-08 1/2 Tammerfors
100 Hannu Sahlberg Helsingfors, FIN W TKO Helsingfors, FIN 1980-10-20 Helsingfors-Stockholm 6-3
99 Per Olsson Oskarshamns BK 3 - 0 Oskarshamn 1980-10-17
98 Ali Athumani [KEN] 0 - 3 Linköping 1980-10-02
97 Anton Käsemann Sparta Flensburg, FRG W TKO 3 Flensburg, FRG 1980-09-21
96 Bronislaw Golinski Stal-Stocznia, POL 1 - 4 Szczecin, POL 1980-05-22 1/4 Varvets dag
95 Uwe Friedrich Wismut Gera, GDR 0 - 5 Duisburg, FRG 1980-05-13* 1/8 Inter Cup
94 Jesper Garnell DEN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
93 Per Olsson Oskarshamns BK 3 - 0 Västervik 1980-03-16
92 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 0 - 5 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
91 Lars-Uno Karlsson Olofströms BC 5 - 0 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
90 Kjell Ivar Thorbjörnsröd NOR 5 - 0 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
89 Martin Stary Loko Decin, TCH 3 - 0 Stockholm 1980-02-05
88 Roumald Krister [POL] 3 - 0 Kristianstad 1980-01-31
87 Sean Doyle IRL 0 - 3 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
86 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 4 - 1 Stockholm 1980-01-14 Final SBO
85 Rudolf Stojka Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
84 Muhammed Elfala [NED] 3 - 0 Stockholm 1979-12-03
83 J Scanlon London, ENG 3 - 0 London, ENG 1979-11-26 London-Stockholm 8-2
82 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 3 - 0 Stockholm 1979-11-05
81 Richard Nowakowski SC Traktor Schwerin, GDR L TKO 1 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
80 Paul Nyman Kristianstads BK L Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/8
79 John Nyamolo BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1979-03-02
78 Darko Vrataric [FRG] 2 - 1 Stockholm 1979-02-12
77 Miodrag Perunovic Partizan, YUG L w.o Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
76 Charles Owisio [KEN] 3 - 0 Stockholm 1978-11-27
75 Shadrach Odhiambo Majornas BK 0 - 3 Skellefteå 1978-10-21
74 Ryszard Frankiewicz POL 0 - 5 Tammerfors, FIN 1978-10-11 Tammerturneringen
73 Idimar Paisan [VEN] 1 - 2 Göteborg 1978-03-26 Venezuelagala
72 Öystein Wikstöl NOR 1 - 2 Norrköping 1978-03-19 Landskamper 1978 SWE-NOR 7-3
71 Shadrach Odhiambo Majornas BK L TKO 2 Eksjö 1978-03-05. SM 1978 SM-final
70 Reijo Sipilä BK Fighter W TKO 2 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
69 Kalervo Alanenpää Djurgårdens IF 4 - 1 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
68 Marco Millros Jordbro BK W Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/8
67 Harald Sixt FRG 1 - 2 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
66 Kevin Rooney Team USA 1 - 2 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
65 Lars-Olof Wendelstam Eskilstuna BK 5 - 0 Oxelösund 1977-12-15
64 Albert Dölken Weser/Ems, FRG 3 - 0 Stockholm 1977-09-26
63 Peter Harryson BK Akilles 2 - 3 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
62 Werner Ruzicka BGK Hildesheim, FRG 3 - 0 Hildesheim, FRG 1977-04-02
61 Torsten Ahlin Narva BK 1 - 2 Hallstahammar 1977-02-27
60 Ronnie Shields [USA] 0 - 3 Göteborg 1977-02-22
59 Ivan Ondrej TCH 1 - 2 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
58 Chiai Poon [THA] W TKO 3 Stockholm 1977-01-17
57 Chiai Poon [THA] 0 - 3 Göteborg 1977-01-13
56 Olav Scheel [FRG] 2 - 1 Stockholm 1976-11-22
55 Pekka Kantola VTN, FIN 1 - 4 Sundsvall 1975-11-23
54 Miroslaw Lesczynski Club Start, POL 4 - 1 Stockholm 1975-10-13
53 Asko Häkkilä Nivalan Urheilijat, FIN 1 - 4 Stockholm 1975-09-29
52 Ulf Carlsson Katrineholms BK 0 - 3 Haninge 1975-04-27
51 Christer Karlsson Katrineholms BK 0 - 5 Stockholm 1975-04-08 SM 1975 SM-final
50 Jan Öjerskog BK Fighter 3 - 2 Stockholm 1975-04-07 SM 1975 1/2
49 Raimo Saloma [FIN] 2 - 1 Helsingfors, FIN 1975-01-24
48 Heikki Vilander FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1974-12-09 Landskamper 1974 SWE-FIN 3-7
47 Mario Peterman BGK Hildesheim, FRG 3 - 0 Helsingborg 1974-11-30
46 Ulf Carlsson Katrineholms BK 0 - 3 Linköping 1974-11-01
45 Palle Larsen A.Olympia, DEN 3 - 0 Stockholm 1974-10-28
44 Heikki Vilander TVS, FIN 0 - 3 Stockholm 1974-10-14 IK Balder 50 år
43 Peter Weise BK Falken 5 - 0 Gävle 1974-10-07 Landslaget-Pressen 6-4
42 Markku Puranen Helsingin Jury, FIN W TKO 2 Stockholm 1974-09-30
41 Heikki Vilander FIN 0 - 5 Stockholm 1974-03-25 NM 1974 NM-final
40 Viggo Larsen DEN W Dsq 3 Stockholm 1974-03-24 NM 1974 1/2 NM
39 Imre Gymber Eskilstuna BK 3 - 2 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
38 Philippe Dumont FRA 0 - 3 Stockholm 1974-01-14 Landskamper 1974 SWE-FRA 4-6
37 Kole Talevski Redbergslids BK 3 - 0 Skövde 1973-12-07
36 Leo Dahl BK Pugilist, DEN W TKO 3 Värnamo 1973-12-02
35 Ove Lundby BK Örnen/ Stockholm 0 - 3 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
34 Jörgen Tovgaard Valby IK, DEN 1 - 2 Kalmar 1973-11-04 Kalmar BK 40 år
33 Risto Puikkonen BK Fighter/Pressen 1 - 4 Stockholm 1973-10-28 Landslaget-Pressen 6-4
32 Ove Lundby BK Örnen L 3 Malmö 1973-10-17
31 Max Viebke Hälsingborgs BK 3 - 0 Kristianstad 1973-10-13
30 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 5 Stockholm 1973-02-18 SM 1973 1/4
29 Carl Axel Palm Djurgårdens IF 0 - 3 Haninge 1972-12-10
28 Kalevi Marjamaa FIN 0 - 3 Stockholm 1972-12-08 Landskamper 1972 SWE-FIN 6-4
27 Claes-Göran Svensson GAK Enighet 1 - 2 Malmö 1972-11-30
26 Tomas Hajnal [DEN] 1 - 2 Säffle 1972-11-25
25 Djuro Sabascin YUG 1 - 2 Stockholm 1972-11-12 Landskamper 1972 SWE-YUG 3-7
24 Max Viebke Hälsingborgs BK /Skåne L w.o Värnamo 1972-10-29 Småland-Skåne 5-5 (TL övervikt)
23 Max Viebke Helsingborgs BK 3 - 0 Osby 1972-10-04.
22 Ulf Carlsson KBK/Landslaget 0 - 5 Katrineholm 1972-10-01 Landslaget-Pressen 6-4
21 Per Gunnar Johansson BK Värend 3 - 0 Eksjö 1972-03-12
20 Per Gunnar Johansson BK Värend 5 - 0 Nässjö 1972-01-30 Final Småland Open
19 John Christiansen Valby IK, DEN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1971-12-??
18 Leif Bladt Esbjerg BBK, DEN 1 - 2 Skaerbaek, DEN 1971-12-??
17 Ulf Carlsson Katrineholms BK W 3 Växjö 1971-11-28
16 Edmund de Vries Weser/Ems, FRG 2 - 1 Kristianstad 1971-11-26 Skåne-Weser/Ems 3-8
15 Risto Puikkonen BK Fighter L Dsq 3 Värnamo 1971-11-21
14 Kurt Andersson (hbk) Helsingborgs BK W TKO 2 Trelleborg 1971-11-07
13 Tommy Johansson BK Örnen 2 - 3 Stockholm 1971-04-05 SM 1971 1/2
12 Sven Lundstedt BK Älgen 3 - 2 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
11 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 3 Sibbhult 1971-02-14
10 Ronny Vendel BK Amatör 3 - 0 Värnamo 1971-01-22
9 Lars Erik Sandgren Hisingens BK 4 - 1 Mölndal 1970-12-10
8 Bo Ljung Kristianstads BK 0 - 3 Växjö 1970-11-29
7 Jan Nilsson (obk) Oskarshamns BK 2 - 1 Värnamo 1970-11-06
6 Terje Naess Sentrum BK, NOR L TKO 3 Skövde 1969-01-19
5 Lars-Olof Johansson Redbergslids BK 1 - 2 Trollhättan 1969-01-17
4 Claes Johansson Oskarshamns BK 2 - 1 Värnamo 1968-11-22 TL Sverigedebut
3 Dusan Kamenko BK Köping 5 - 0 Luleå 1967-11-19
2 Kjell Fredriksson BK Köping 0 - 3 Kemi, FIN 1967-04-30
1 Kjell Fredriksson Hornskrokens IF 1 - 2 Helsingfors, FIN 1967-04-24 Landskamper 1967 SWE-FIN 3-7
Sammanfattande statistik

Född i Rovaniemi, Finland. Tävlade för Rovaniemi Isku. Finsk landslagsman.
I Sverige 1975, 1978, 1980-1981 SM-Silver.
1972 Guld Småland Open. 
1974 NM-Silver.
1980 Guld (L) Stockholm Box Open.
Stor Grabb nr 103.


Det finns en uppgift att Lothander skulle ha gått 404 matcher. Den kan knappast vara sann. När han gjorde svenskdebut för Värnamo BK 1968-11-22 noterades han för 40 tidigare matcher i Finland. 


Meningslös proffssatsning. Debatt över hans hälsa.