Sören Blomqvist

Vikt: Lätt flugvikt - Weltervikt
Född: 1961-09-01
Död:
Klubb: Säffle BK, IF Linnéa (Stockholm)
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
51 Lumumba Nokrach Majornas BK 1 - 2 Säffle 1982-11-19
50 Andrzej Kobryn Gwardia Wroclaw, POL 1 - 2 Uddevalla 1982-11-14
49 Vesa Koskela Olofströms BK 1 - 4 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
48 Danilo Manojlovic Norsborgs AIK 5 - 0 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
47 Chris Pyatt ENG 0 - 3 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
46 Lumumba Nokrach Majornas BK 1 - 2 Kil 1981-12-29
45 Jens Petri Hansen Randers AC, DEN 0 - 3 Aalborg, DEN 1981-10-04
44 Shadrach Odhiambo Västra Frölunda BK L TKO 1 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
43 Billy Damberg BK 1925 5 - 0 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
42 André Bergsholm NOR-jun 2 - 1 Fredrikstad, NOR 1981-02-14 SWE (j)-NOR (j) 5-6
41 Aimo Henriksson FIN-jun 2 - 1 Oxelösund 1981-01-18 SWE (j)-FIN (j) 6-5
40 Tommy Snare Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1980-12-08 JSM-final
39 Kalevi Partanen Stockholms AIF 5 - 0 Stockholm 1980-12-07 1/2 JSM
38 Olli-Pekka Vandell Porin NMKY, FIN 3 - 0 Åbo, FIN 1980-11-16
37 Gert Bo Jacobsen DEN-jun 0 - 3 Ballerup, DEN 1980-10-25 (j) SWE-DEN 5-5
36 Per Olsson Oskarshamns BK 3 - 0 Motala 1980-10-19
35 Thomas Hasselström IF Linnéa 4 - 1 Eskilstuna 1980-10-12 Final Gyllene Smeden
34 Joppe Kulmala Norsborgs AIK W TKO Eskilstuna 1980-10-11 1/2 Gyllene Smeden
33 Bengt Öqvist IK Ymer 5 - 0 Lilla Edet 1980-10-05 Final Fighter Cup
32 Olavi Käränen Skoftebyns AIS W TKO 2 Lilla Edet 1980-10-04 1/2 Fighter Cup
31 Urpo Lattu IK Balder 5 - 0 Stockholm 1980-04-15 SUM-final
30 Marcel Yman Huddinge BK 5 - 0 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
29 Torbjörn Andreasson IK Dynamik 3 - 2 Stockholm 1980-04-13 1/4 SUM
28 Finn Krogh Lindholm BK, DEN L 3 Aalborg, DEN 1980-03-??
27 Jesus Correa Redbergslids BK 3 - 0 Lidköping 1980-02-24
26 Tommy Snare Hisingens BK 5 - 0 Göteborg 1980-01-21
25 Bjarne Andersen IK Orion, DEN W TKO 2 Uddevalla 1979-12-15
24 Rauno Mikkola BK Masen 3 - 0 Karlskoga 1979-12-02
23 Roland Ericsson Hisingens BK 2 - 1 Arvika 1979-10-21
22 Roland Ericsson Hisingens BK 3 - 2 Göteborg 1979-04-09
21 Jesus Correa Redbergslids BK 2 - 1 Trollhättan 1979-03-12
20 Håkan Sindemark IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
19 Jan-Erik Olovsson Brunflo BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-04 1/4 SUM
18 Anders Bergström Redbergslids BK 2 - 1 Säffle 1979-01-28
17 Tommy Snare Hisingens BK 3 - 0 Uddevalla 1978-12-07
16 Jesus Correa Redbergslids BK 3 - 0 Säffle 1978-12-04
15 Tommy Snare Hisingens BK 0 - 5 Göteborg 1978-11-25 1/2 Göteborg Open (j)
14 Rauno Mikkola BK Masen 0 - 3 Borlänge 1978-11-12.
13 Carino Malmros Redbergslids BK 5 - 0 Trollhättan 1978-11-09
12 Tommy Snare Hisingens BK 1 - 2 Säffle 1978-02-05
11 Mats Frank Majornas BK 1 - 2 Trollhättan 1978-01-23
10 Bent Mortensen BK Nordsalling, DEN 2 - 1 Nordsalling, DEN 1977-12-27
9 Tommy Snare Hisingens BK 1 - 2 Säffle 1977-12-18
8 Roland Ericsson Hisingens BK 0 - 3 Arvika 1977-11-20
7 Esko Paasanen BK Kelly 3 - 0 Degerfors 1977-11-13.
6 Ulf Sjöström Oskarshamns BK 2 - 1 Motala 1977-10-30
5 Mats Frank Majornas BK 0 - 5 Göteborg 1977-09-26
4 Elek Madacki Halmstads AIS 0 - 5 Stockholm 1977-03-07 1/2 SUM
3 Esko Paasanen BK Kelly 3 - 0 Degerfors 1977-02-13
2 André Bergsholm TK, NOR 3 - 0 Säffle 1977-01-30
1 Mats Frank Majornas BK 3 - 0 Åmål 1976-11-21
Sammanfattande statistik

1980 Ungdomsmästare. 
1980 Svensk juniormästare.
1982 SM-Silver. 


Äldre bror till Gert Ove Blomkvist (Säffle BK).