Bengt Cederqvist

Vikt: Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1956-08-14
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1984, 1989 SM-Guld (ST)
Landskamper: 10 (5-5)
Nordisk: 1 (1-0); NM-Guld 1984 (ST)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
93 Göran Månsson Malmö BK KO 1 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
92 Mikael Gustavsson Säffle BK W TKO 1 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
91 Richard Allen USA 0 - 3 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
90 Andreas Schneiders [FRG] 0 - 5 Stockholm 1989-01-16 Final SBO
89 Peter Nyman Hisingens BK L KO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
88 Tommy Börzsei Upsala IF KO 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
87 Kevin Ford USA 1 - 2 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
86 Pekka Vippo Forssan Ny, FIN 0 - 5 Stockholm 1988-01-10 1/2 SBO
85 Georgi Harizanov [BUL] KO 1 Stockholm 1988-01-08 1/4 SBO
84 Sandy Hervieux [CAN] 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/2 Copenhagen cup
83 Esa Kyllönen FIN/Nordkalotten W Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
82 Frank Fühlendorff Aarhus ABK, DEN KO 2 Göteborg 1984-10-16
81 Olav Maier [AUT] 0 - 5 Athen, GRE 1984-06-12* Akropolis
80 Nigel James DEN W TKO 1 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
79 Ferenc Somodi [HUN] L TKO 2 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
78 Hernando Fonseca [CUB] W TKO 2 Venedig, ITA 1984-03-15 1/4 Trofeo Italia
77 Conny Åkesson Hammarby IF 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
76 Larry Cook USA W TKO 2 Kristianstad 1984-02-16
75 Friedrich Micek Dukla Prag, TCH W TKO 2 Malmö 1984-02-01
74 Tyrone Armstrong USA 2 - 1 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
73 Frank Fühlendorff Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Borås 1984-01-16
72 Lennox Lewis Ontario BA, CAN 0 - 5 Solna 1984-01-09 Final SBO
71 Olav Maier [AUT] W TKO 2 Solna 1984-01-07 1/2 SBO
70 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, FRG 2 - 1 Göteborg 1983-12-28
69 Olav Maier [AUT] 0 - 5 Tönsberg, NOR 1983-12-03 Final Norway BC
68 Håkan Brock Malmö BS 0 - 5 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
67 Conny Åkesson BK Killingen W TKO 1 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/2
66 Kimmuel Odom USA 2 - 1 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
65 Kimmuel Odom USA 2 - 1 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
64 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN 1 - 4 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
63 Gerard Selke Sokol Pila, POL W TKO 2 Göteborg 1982-12-28
62 Pekka Vippo FIN KO 1 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
61 Valerij Abadsjan [URS] L TKO 1 Tammerfors, FIN 1982-10-22 1/2 Tammer
60 Ladislav Laburda [TCH] W w.o Tammerfors, FIN 1982-10-21* 1/4 Tammer
59 Håkan Brock Malmö BS 1 - 2 Malmö 1982-10-11
58 Patrick Lumumba BK Killingen 0 - 3 Stockholm 1982-09-13 Utomhus
57 Frank Lambe [USA] 2 - 1 Göteborg 1982-04-06
56 Tyrell Biggs [USA] L TKO 1 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
55 Anders Eklund BK Falken 1 - 4 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
54 Anders Eklund BK Falken 1 - 2 Malmö 1982-01-18
53 Sanford Robinson [USA] 1 - 2 Göteborg 1981-12-28
52 Sanford Robinson Team New York, USA L TKO 2 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
51 Jorge Luis Gonzalez [CUB] 1 - 2 Malmö 1981-04-16 Kubagala
50 Steen Henningsen IK 99, DEN W TKO 1 Halmstad 1981-02-26
49 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN 0 - 3 Köpenhamn 1981-02-19
48 Ronald Turner USA 3 - 0 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
47 Anders Eklund BK Falken 0 - 5 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
46 Conny Åkesson BK Killingen 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 1/2 SBO
45 Anders Eklund BK Falken 1 - 4 Göteborg 1980-12-29
44 Tony Robitaille New York, USA KO 2 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
43 Harald Klehn HBC Heros, GER 3 - 0 Falköping 1980-11-16
42 Bruno Benzon DEN 1 - 2 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
41 Conny Åkesson BK Killingen 3 - 0 Motala 1980-10-19
40 Conny Åkesson BK Killingen 3 - 0 Stockholm 1980-10-13 Landslagstest
39 Roberto Taylor [CUB] 0 - 5 Berlin, GDR 1980-10-04* 1/4 TSC
38 Erik Hansen (t) BK Kelly, DEN 4 - 1 Göteborg 1980-03-18
37 Juhani Vepsäläinen BK Kelly 3 - 0 Linköping 1980-02-28
36 Jorge Perez BK Örnen L TKO 3 Eskilstuna 1979-11-09
35 Sebastiano Wandeera [KEN] 1 - 2 Oskarshamn 1979-10-26
34 Reiner Hartmann CSC Frankfurt, FRG 0 - 5 Athen, GRE 1979-06-20 Final Akropolis
33 Stanislaw Boboryka Stal-Stocznia, POL 0 - 5 Szczecin, POL 1979-05-30 1/2 Varvets dag
32 Anders Eklund BK Falken L TKO 3 Stockholm 1979-04-19
31 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
30 Jorge Perez BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
29 Conny Åkesson BK 1925 W TKO 3 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
28 Dedovic Qvinuy [UGA] L Dsq 1 Göteborg 1979-03-02
27 Jorge Perez BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1979-02-12
26 Frederick Sabat KEN L TKO 1 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
25 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
24 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, FRG 1 - 2 Göteborg 1978-03-13
23 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
22 Thomas Knutsson GAK Enighet W TKO 1 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
21 Jorge Perez IF Linnéa 3 - 2 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
20 Jorge Perez IF Linnéa 0 - 5 Göteborg 1978-02-20
19 Erik Hansen (t) BK Kelly, DEN 1 - 2 Malmö 1978-02-16
18 Peter Hussing FRG 0 - 3 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
17 Norm Heimster Team USA KO 1 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
16 Pekka Ruokola FIN 0 - 3 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
15 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1977-11-07 Landslagsuttagning
14 Dennis Pettersson Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1977-10-04
13 Steffen Tangstad TK, NOR 0 - 3 Moss, NOR 1977-09-30
12 Dennis Pettersson Redbergslids BK 0 - 5 Göteborg 1977-09-26
11 Fidel Caesar Oquendo [CUB] 0 - 5 Borås 1977-04-19 Kubagala
10 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
9 Dennis Pettersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1977-03-07
8 Robert Taule Bergen Sparta, NOR W TKO 1 Trondheim, NOR 1977-01-28
7 Jan Gillberg Olofströms BC W TKO 3 Göteborg 1977-01-13
6 Mikael Hansson Ekensbergs BK W TKO 1 Stockholm 1976-12-14 JSM-final
5 Tino Visco Huddinge BK 3 - 2 Stockholm 1976-12-13 1/2 JSM
4 Claes Hjörne Västra Frölunda 3 - 0 Trollhättan 1976-11-29
3 Jan Gillberg Olofströms BC W TKO 1 Alingsås 1976-11-28
2 Rikard Hylak IK Ymer W TKO 2 Borås 1976-11-17
1 Roger Nilsson BK Värend W TKO 2 Halmstad 1976-11-06 BC debut
Sammanfattande statistik

1976 JSM-Guld (T).
1978-1979, 1982-1983, 1988 SM-Silver.
Stor Grabb nr 109.
Tävlade i tyska bundesliga för Ringfrei Mulheim.