Bengt Cederqvist

Vikt: Tungvikt, Super tungvikt
Född: 1956-08-14
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1984, 1989 SM-Guld (ST)
Landskamper: 10 (5-5)
Nordisk: 1 (1-0); NM-Guld 1984 (ST)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
80 Göran Månsson Malmö BK KO 1 Stockholm 1989-02-27 SM 1989 SM-final
79 Mikael Gustavsson Säffle BK W TKO 1 Stockholm 1989-02-26 SM 1989 1/2
78 Richard Allen USA 0 - 3 Göteborg 1989-02-01 Landskamper 1989 SWE-USA 5-7
77 Peter Nyman Hisingens BK L KO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
76 Tommy Börzsei Upsala IF KO 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
75 Kevin Ford USA 1 - 2 Göteborg 1988-02-02 Landskamper 1988 SWE-USA 3-7
74 Sandy Hervieux [CAN] 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1987-11-27 1/2 Copenhagen cup
73 Esa Kyllönen FIN/Nordkalotten W Boden 1984-12-12 SWE sel-Nordkalotten 8-2
72 Olav Maier [AUT] 0 - 5 Athen, GRE 1984-06-12* Akropolis
71 Nigel James DEN W TKO 1 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
70 Ferenc Somodi [HUN] L TKO 2 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
69 Hernando Fonseca [CUB] W TKO 2 Venedig, ITA 1984-03-15 1/4 Trofeo Italia
68 Conny Åkesson Hammarby IF 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
67 Tyrone Armstrong USA 2 - 1 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
66 Frank Fuhlendorff Aarhus ABK, DEN 3 - 0 Borås 1984-01-16
65 Lennox Lewis Ontario BA, CAN 0 - 5 Stockholm 1984-01-09 Final SBO
64 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, FRG 2 - 1 Göteborg 1983-12-28
63 Olav Maier [AUT] 0 - 5 Tönsberg, NOR 1983-12-03 Final Norway BC
62 Håkan Brock Malmö BS 0 - 5 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
61 Conny Åkesson BK Killingen W TKO 1 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/2
60 Kimmuel Odom USA 2 - 1 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
59 Kimmuel Odom USA 2 - 1 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
58 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN 1 - 4 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
57 Pekka Vippo FIN KO 1 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
56 Valerij Abadsjan [URS] L TKO 1 Tammerfors, FIN 1982-10-22 1/2 Tammer
55 Ladislav Laburda [TCH] W w.o Tammerfors, FIN 1982-10-21* 1/4 Tammer
54 Håkan Brock Malmö BS 1 - 2 Malmö 1982-10-11
53 Patrick Lumumba BK Killingen 0 - 3 Stockholm 1982-09-13 Utomhus
52 Frank Lambe [USA] 2 - 1 Göteborg 1982-04-06
51 Tyrell Biggs [USA] L TKO 1 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
50 Anders Eklund BK Falken 1 - 4 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
49 Anders Eklund BK Falken 1 - 2 Malmö 1982-01-18
48 Sanford Robinson [USA] 1 - 2 Göteborg 1981-12-28
47 Sanford Robinson Team New York, USA L TKO 2 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
46 Jorge Luis Gonzalez [CUB] 1 - 2 Malmö 1981-04-16 Kubagala
45 Sten Henningsen IK 99, DEN W TKO 1 Halmstad 1981-02-26
44 Sören B Thomsen Esbjerg BBK, DEN 0 - 3 Köpenhamn 1981-02-19
43 Ronald Turner USA 3 - 0 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
42 Anders Eklund BK Falken 0 - 5 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
41 Conny Åkesson BK Killingen 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 1/2 SBO
40 Anders Eklund BK Falken 1 - 4 Göteborg 1980-12-29
39 Tony Robitaille New York, USA KO 2 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
38 Harald Klehn [FRG] 3 - 0 Falköping 1980-11-16
37 Bruno Benzon DEN 1 - 2 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
36 Conny Åkesson BK Killingen 3 - 0 Motala 1980-10-19
35 Conny Åkesson BK Killingen 3 - 0 Stockholm 1980-10-13 Landslagstest
34 Roberto Taylor [CUB] 0 - 5 Berlin, GDR 1980-10-04* 1/4 TSC
33 Erik Hansen (t) BK Kelly, DEN 4 - 1 Göteborg 1980-03-18
32 Juhani Vepsäläinen BK Kelly 3 - 0 Linköping 1980-02-28
31 Jorge Perez BK Örnen L TKO 3 Eskilstuna 1979-11-09
30 Sebastiano Wandeera [KEN] 1 - 2 Oskarshamn 1979-10-26
29 Reiner Hartmann CSC Frankfurt, FRG 0 - 5 Athen, GRE 1979-06-20 Final Akropolis
28 Anders Eklund BK Falken L TKO 3 Stockholm 1979-04-19
27 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
26 Jorge Perez BK Örnen 3 - 2 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
25 Conny Åkesson BK 1925 W TKO 3 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
24 Jorge Perez BK Örnen 2 - 1 Stockholm 1979-02-13
23 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
22 Otto Schröder Stahl Henningsdorf, FRG 1 - 2 Göteborg 1978-03-13
21 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 SM-final
20 Thomas Knutsson GAK Enighet W TKO 1 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
19 Jorge Perez IF Linnéa 3 - 2 Eksjö 1978-03-03 SM 1978 1/4
18 Jorge Perez IF Linnéa 0 - 5 Göteborg 1978-02-20
17 Erik Hansen (t) BK Kelly, DEN 1 - 2 Malmö 1978-02-16
16 Peter Hussing FRG 0 - 3 Stockholm 1978-01-30 Landskamper 1978 SWE-FRG 2-8
15 Norm Heimster Team USA KO 1 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
14 Pekka Ruokola FIN 0 - 3 Göteborg 1977-11-14 Landskamper 1977 SWE-FIN 3-7
13 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 3 Stockholm 1977-11-07 Landslagsuttagning
12 Dennis Pettersson Redbergslids BK 3 - 2 Göteborg 1977-10-04
11 Dennis Pettersson Redbergslids BK 0 - 5 Göteborg 1977-09-26
10 Fidel Caesar Oquendo [CUB] 0 - 5 Borås 1977-04-19 Kubagala
9 Roger Andersson IF Linnéa 0 - 5 Stockholm 1977-04-03 SM 1977 1/4
8 Dennis Pettersson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1977-03-07
7 Jan Gillberg Olofströms BC W TKO 3 Göteborg 1977-01-13
6 Mikael Hansson Ekensbergs BK W TKO 1 Stockholm 1976-12-14 JSM-final
5 Tino Visco Huddinge BK 3 - 2 Stockholm 1976-12-13 1/2 JSM
4 Claes Hjörne Västra Frölunda 3 - 0 Trollhättan 1976-11-29
3 Jan Gillberg Olofströms BC W TKO 1 Alingsås 1976-11-28
2 Rikard Hylak IK Ymer W TKO 2 Borås 1976-11-17
1 Roger Nilsson BK Värend W TKO 2 Halmstad 1976-11-06 BC debut
Sammanfattande statistik
1976 JSM-Guld (T).
1978-1979, 1982-1983, 1988 SM-Silver.
Stor Grabb nr 109.
Tävlade i tyska bundesliga för Ringfrei Mulheim.