Lars-Göran Olovsson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1955-04-23
Död:
Klubb: BK Älgen (Östersund), Säffle BK, Brunflo BK
SM: -
Landskamper: 1 (0-1)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
87 Nathan Hauser [USA] L TKO 3 Östersund 1982-11-14
86 Leif Lindman Sundsvalls BK 3 - 0 Sundsvall 1982-11-07
85 Per Jacobsson Sundsvalls BK L TKO 1 Borlänge 1982-10-11
84 Leif Altonen BK Örnen L TKO 3 Stockholm 1982-06-06
83 Nusret Redzepi Pristina, YUG L TKO 2 Borlänge 1982-04-11
82 Mikael Ungesson Majornas BK L TKO 2 Tidaholm 1982-02-26 SM 1982 1/4
81 Stefan Hallberg IF Linnéa 3 - 2 Nyköping 1982-02-15
80 Tarmo Uusivirta TUL/FIN L KO 1 Stockholm 1982-01-10 1/2 SBO
79 Morten Johansen Sp.09, NOR 3 - 2 Stockholm 1982-01-07 1/4 SBO
78 Rabieb Sangnual [THA] 2 - 1 Östersund 1981-11-01
77 Lotfi Ayed Upsala IF 0 - 3 Uppsala 1981-10-19
76 Markku Kärkkäinen KoVo, FIN 3 - 0 Östersund 1981-09-27
75 Bo Persson Malmö BK L KO 1 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
74 Nasser Hassanzadeh Upsala IF 4 - 1 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/8
73 Albert Langenbach Upsala IF W TKO 2 Avesta 1981-03-15
72 Bertil Österberg BK 25 L TKO 3 Borlänge 1981-03-09
71 Roger Olsson Hammarby IF L TKO 2 Brunflo 1981-03-01
70 Conny Åkesson BK 1925 L TKO 2 Karlstad 1979-04-13
69 Jorge Perez BK Örnen 0 - 3 Östersund 1979-02-23
68 Tino Visco Huddinge BK W TKO 3 Östersund 1977-10-16
67 Steffen Tangstad TK, NOR 0 - 5 Trondheim, NOR 1977-10-09*
66 Tapio Partanen Stockholms AIF L Dsq 2 Stockholm 1977-04-04 SM 1977 1/2
65 Horst Roffkar BGK Hildesheim, FRG 3 - 0 Hildesheim, FRG 1977-04-02
64 Lars Ottosson Eksjö ABK L TKO 3 Eksjö 1977-03-20
63 Tapio Partanen Stockholms AIF 1 - 2 Norrköping 1977-03-17
62 Jouko Kopola [FIN] 3 - 0 Östersund 1977-02-18
61 Heimo Sandvinsk Turun Teräs, FIN 5 - 0 Eskilstuna 1977-02-06
60 Pavel Kovacs TCH 0 - 3 Stockholm 1977-01-31 Landskamper 1977 SWE-TCH 2-8
59 Per Bunaes BK Pugilist, NOR W TKO 2 Säffle 1977-01-30
58 Sangob Vichiensen [THA] 3 - 0 Göteborg 1977-01-13
57 Åke Eriksson BK Masen 0 - 3 Borlänge 1976-12-02
56 Henk van der Reek [NOR] 2 - 1 Östersund 1976-11-28
55 Kenneth Andersson Narva BK 3 - 0 Åmål 1976-11-21
54 Aremu Adewusi [NGR] L TKO 3 Göteborg 1976-10-19
53 Heikki Markkanen JTN, FIN W TKO 3 Eskilstuna 1976-10-02
52 Hans Bång BK Örnen 0 - 5 Göteborg 1976-03-09 SM 1976 SM-final
51 Åke Eriksson BK Masen 3 - 2 Göteborg 1976-03-08 SM 1976 1/2
50 Kari Pärsinen Redbergslids BK 5 - 0 Göteborg 1976-03-07 SM 1976 1/4
49 Christer Bergkvist Eskilstuna BK 5 - 0 Nyköping 1976-02-27
48 Frithjof Andersen NOR-jun 2 - 1 Uddevalla 1976-02-22 (j) SWE-NOR 6-3
47 Åke Eriksson BK Masen 0 - 5 Säffle 1976-02-20
46 John Christensen AK Jyden, DEN 3 - 0 Linköping 1976-02-09
45 Kari Koskinen TVS, FIN 5 - 0 Helsingfors, FIN 1976-01-30
44 Risto Markku Madetoja FIN-jun 3 - 0 Helsingfors, FIN 1976-01-25 (j) SWE-FIN 5-5
43 Ulf Limberg Redbergslids BK 3 - 0 Säffle 1976-01-18 [KO 2]
42 Åke Johansson BK Falken 0 - 3 Eksjö 1975-12-29
41 Urban Kramer BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1975-12-16 JSM-final
40 Glenn Zaugg IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1975-12-15 1/2 JSM
39 Sten Ove Andersson Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1975-12-14 1/4 JSM
38 Christer Bergkvist Eskilstuna BK 3 - 0 Linköping 1975-11-27
37 Claes Olsson Säffle BK 1 - 2 Säffle 1975-11-23
36 Per Dahl (lt) DEN-jun 0 - 3 Frederikssund, DEN 1975-11-15 (j) SWE-DEN 2-8
35 Józef Pietrzak Gwardia Wroclaw, POL L TKO 1 Uddevalla 1975-11-09
34 Ezio Grubiza Redbergslids BK 3 - 0 Säffle 1975-10-15
33 Finn Nielsen (m) DEN-jun L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1975-03-23 Final Nordiska (j)
32 Frithjof Andersen NOR-jun 1 - 2 Oslo, NOR 1975-02-16 (j) SWE-NOR 4-6
31 Åke Eriksson BK Masen 1 - 4 Säffle 1975-02-12
30 Niels Jörgen Andersen BK Pugilist, DEN 3 - 0 Lidköping 1975-02-08
29 Kenneth Hagman Eskilstuna BK 4 - 1 Nyköping 1975-01-31
28 Jari Miettilä FIN-jun 3 - 0 Trollhättan 1975-01-19 (j) SWE-FIN 3-7
27 Leif Weidman Sundsvalls BK 4 - 1 Stockholm 1974-12-17 JSM-final [TKO 3]
26 Kai Hoxmark BK 72 5 - 0 Stockholm 1974-12-16 1/2 JSM [TKO 2]
25 Kenth Stålfors Kalmar BK 5 - 0 Stockholm 1974-12-15 1/4 JSM
24 Arild Hagen Sentrum BK, NOR 3 - 0 Säffle 1974-12-08
23 Christer Bergkvist Eskilstuna BK 3 - 0 Örebro 1974-11-15
22 Kenneth Hagman Eskilstuna BK 3 - 0 Borlänge 1974-11-07
21 Anders Braf Eskilstuna BK 1 - 2 Säffle 1974-10-30
20 Niels D Andersen BK Pugilist, DEN 3 - 0 Uddevalla 1974-10-26
19 Frithjof Andersen IF Örnulf, NOR 2 - 1 Vänersborg 1974-10-25
18 Ezio Grubiza Skoftebyns AIS 3 - 0 Lilla Edet 1974-10-13
17 Åke Johansson (saik) Skövde AIK 2 - 1 Lilla Edet 1974-10-13
16 Anders Braf Eskilstuna BK 0 - 5 Stockholm 1973-12-26 1/2 JSM
15 S Niemi Österbotten, FIN W w.o Vasa, FIN 1973-04-28 Österbotten-Nordsverige 4-3
14 Geir Tommesen NOR-jun 2 - 1 Säffle 1973-02-24 (j) SWE-NOR 7-3
13 Ulf Thunell BK 73 3 - 0 Uppsala 1973-01-26
12 Reijo Tuominen FIN-jun 2 - 1 Gävle 1973-01-13 (j) SWE-FIN 6-4
11 Henrik Danes BK Örnen 1 - 4 Stockholm 1972-12-29 JSM-final
10 Ulf Thunell BK 73 5 - 0 Stockholm 1972-12-27 1/2 JSM
9 Arne Amstrup Lindholm BK, DEN L TKO 3 Östersund 1972-12-10
8 Pekka Hyttinen [FIN] 3 - 0 Östersund 1972-11-10
7 Jens Brix Andersen IK Sparta, DEN L KO 1 ? 1972-10-06
6 Anders Braf Eskilstuna BK 2 - 1 Östersund 1972-09-29
5 Thomas Blidh IK Balder L KO 1 Uppsala 1972-02-25 1/2 Mellansvenska
4 Göthe Davidsson Halmstads AIS 0 - 5 Stockholm 1971-12-27 JSM-final
3 Peter Sörensen [DEN] 2 - 1 Östersund 1971-12-10
2 Per Olof Bergman Sundsvalls BK 3 - 0 Östersund 1971-11-19
1 Henrik Danes BK Örnen 3 - 0 Östersund 1971-10-24 L-GO debut
Sammanfattande statistik

"Galento". Heter numera Lars-Göran Linde. Smeknamnet efter den amerikanske tungviktaren Tony "Two Ton" Galento.
1971-1972 JSM-Silver (T).
1974-1975 Svensk juniormästare.
1976 SM-Silver. 


Storebror till Jan-Erik Olovsson, Brunflo BK.