Mats Frank

Vikt: Flugvikt, Bantamvikt
Född: 1961-11-11
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1981 SM-Guld (B), 1983 SM-Guld (F)
Landskamper: 10 (1-9)
Nordisk: 1 (0-1)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
72 Per Olofsson Häljarps AIS 5 - 0 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
71 Stephen Nolan ENG 1 - 2 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
70 Ronny Hedberg Karlskrona BK 3 - 0 Ronneby 1983-02-06 Final Sydsvenska
69 Racheed Lawal FAK, DEN 0 - 3 Aarhus, DEN 1983-02-?? osäker datering
68 Terry Branch USA 0 - 3 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
67 Antti Juntumaa TUL/FIN 0 - 5 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
66 Wojciech Komasa Olimpia Poznan, POL 1 - 2 Göteborg 1982-12-28
65 Veli-Matti Välimäki FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
64 Jan Urbaniak Czarni Slupsk, POL 2 - 3 Oslo, NOR 1982-12-04 X-tra match Norway BC
63 Per Carlenius IF Pors, NOR 0 - 3 Moss 1982-12-03 1/2 Norway BC
62 Keith Ward WAL 0 - 3 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
61 Lars Olofsson Häljarps AIS 3 - 0 Göteborg 1982-10-26
60 Jurij Alexandrov [URS] L TKO 1 Tammerfors, FIN 1982-10-20 1/8 Tammer
59 Seo Hee Jong KOR 0 - 3 Stockholm 1982-10-18 Landskamper 1982 SWE-KOR 3-8
58 Markku Sarasto FIN 0 - 5 Stockholm 1982-03-28 NM 1982 1/2
57 Jarmo Ekman BK Dacke 1 - 4 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/2
56 John Farrell ENG 0 - 3 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
55 Zoltan Lipodi [HUN] 2 - 1 Göteborg 1981-12-28 Majornas BK 40 år
54 Kari Kolehmainen FIN 2 - 1 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
53 Darryl Loving Team New York, USA 0 - 3 Göteborg 1981-11-23 SWE sel-New York 2-8
52 Alan Coveley London, ENG 1 - 2 Göteborg 1981-11-10 Göteborg-London 5-5
51 Danny Flynn SCO 0 - 3 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
50 Roy Webb IRL L TKO 2 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
49 Harald Körper FRG 1 - 2 Gelsenkirchen, FRG 1981-09-19 Landskamper 1981 SWE-FRG 1-9
48 Jorma Rovapalo Ronneby BS 4 - 1 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
47 Jan-Erik Olovsson Brunflo BK W TKO 1 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
46 Jon Paulsen NOR-jun W TKO 1 Fredrikstad, NOR 1981-02-14 (j) SWE-NOR 5-6
45 Cuban Businge Redbergslids BK 0 - 5 Göteborg 1981-02-07 1/2 Göteborg BC
44 Markku Sarasto FIN-jun 0 - 3 Oxelösund 1981-01-18 (j) SWE-FIN 6-5
43 Per Nilsson Botkyrka BK 4 - 1 Göteborg 1980-12-29
42 Johnny Madsen Ronneby BS 5 - 0 Stockholm 1980-12-08 JSM-final [TKO 1]
41 Elek Madacki Halmstads AIS 5 - 0 Göteborg 1980-10-27
40 Steen Petersen DEN-jun W TKO 3 Ballerup, DEN 1980-10-25 (j) SWE-DEN 5-5
39 Jan Hoffmann [GDR] 0 - 5 Schwerin, GDR 1980-04-23* Schwerin (j)
38 Ole Hosbond Aalestrup BK, DEN 5 - 0 Göteborg 1980-03-18
37 Harald Torgersen NOR-jun W TKO 1 Borås 1980-02-17 (j) SWE-NOR 6-4
36 Lennart Carlsson IFK Linköping 5 - 0 Göteborg 1980-01-14
35 Jari Halttu FIN-jun 0 - 3 Parkano, FIN 1980-01-13 (j) SWE-FIN 2-8
34 Stefan Sjöstrand IF Linnéa 1 - 4 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
33 Lennart Carlsson IFK Linköping 2 - 3 Katrineholm 1979-11-29
32 Lennart Carlsson IFK Linköping 1 - 2 Malmö 1979-11-22
31 Stefan Sjöstrand IF Linnéa 0 - 3 Eskilstuna 1979-11-09
30 Leif Lödeng Moss BK, NOR W TKO 2 Moss, MOR 1979-11-02
29 Terry Laitala Kristianstads BK 0 - 3 Malmö 1979-10-16
28 Joakim Johansson BK Winter 0 - 3 Umeå 1979-10-04
27 Leif Lödeng Moss BK, NOR 4 - 1 Göteborg 1979-09-17
26 Ryszard Zenker [POL] 1 - 4 Slupsk, POL 1979-08-30 Silverhandsken (j)
25 Leif Lödeng NOR-jun 1 - 4 Oslo, NOR 1979-03-31 Final NM (j)
24 Frank Uller BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1979-03-06 SUM-final
23 Roger Johansson (ifl) IF Linnéa 3 - 2 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
22 Conny Andersson Timrå KSC 5 - 0 Stockholm 1979-03-03 1/4 SUM
21 Javid Aslam NOR-jun 0 - 3 Hönefoss, NOR 1979-01-28 (j) SWE-NOR 3-7
20 Jouko Haarala IK Ymer 3 - 0 Borås 1978-12-04
19 Elek Madacki Halmstads AIS 2 - 1 Halmstad 1978-12-01
18 Armando Velasques IK Sparta, DEN 0 - 3 Aalborg, DEN 1978-12-??
17 Gunnar Laursen DEN-jun 2 - 1 Skene 1978-11-19 (j) SWE-DEN 4-6
16 Ari Lamberg BK 72 5 - 0 Göteborg 1978-10-10
15 Kaj Lykke Sörensen BK Pugilist, DEN W 3 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
14 Gunnar Laursen IK Sparta, DEN 1 - 4 Göteborg 1978-09-18
13 Ulf Sjöström Oskarshamns BK 1 - 4 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
12 Mogens Thomsen (f) Brönderslev BK, DEN 5 - 0 Göteborg 1978-02-20
11 Kaj Lykke Sörensen BK Pugilist, DEN 2 - 1 Skene 1978-02-12
10 Terry Laitala Kristianstads BK 0 - 3 Kristianstad 1978-02-11
9 Sören Blomqvist Säffle BK 2 - 1 Trollhättan 1978-01-23
8 Roland Ericsson Hisingens BK 1 - 4 Göteborg 1977-10-04
7 Leif Lödeng Moss BK, NOR 3 - 0 Moss, MOR 1977-09-30
6 Sören Blomqvist Säffle BK 5 - 0 Göteborg 1977-09-26
5 Mats Ottosson Eksjö ABK 3 - 0 Eksjö 1977-03-20
4 Elek Madacki Halmstads AIS 0 - 3 Skene 1977-02-13
3 Ulf Nilsson (f) GAK Enighet 4 - 1 Göteborg 1976-12-05 Final Göteborg Open (j)
2 Sören Blomqvist Säffle BK 0 - 3 Åmål 1976-11-21
1 Elek Madacki Halmstads AIS 0 - 3 Halmstad 1976-11-06
Sammanfattande statistik

1976 Göteborgs öppna (j). 
1978 Silver Ungdomsmästerskapet.
1979 Ungdomsmästare.
1979 JSM-Silver.
1980 Svensk juniormästare. 
1983 Sydsvensk mästare. 


Fotbollstränare för Hols IF och Vårgårda IK.