Bo Persson

Vikt: Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1954-04-06
Död:
Klubb: Malmö BK
SM: 1980-1981-1982 SM-Guld
Landskamper: 10 (6-4)
Nordisk: 2 (1-1)
EM: 1 (0-1)
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
83 Roger Olsson Hammarby IF 5 - 0 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
82 Christer Corpi IF Linnéa KO 2 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
81 Roger Karlberg Åtvidabergs BK 5 - 0 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/4
80 Roger Nilsson BK Värend 3 - 0 Malmö 1982-01-18
79 Jouni Kopola FIN L KO 3 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
78 Ivan Lund Give AK, DEN W TKO 2 Frederikssund, DEN 1981-11-29
77 Steen Nielsen [DEN] KO 3 Malmö 1981-11-12
76 Joe Meanen SCO W TKO 2 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
75 Tony De Lougrey IRL 1 - 2 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
74 Steen B Larsen IF 32 Glostrup, DEN 3 - 0 Malmö 1981-10-08
73 Kurt Seiler FRG 0 - 3 Gelsenkirchen, FRG 1981-09-19 Landskamper 1981 SWE-FRG 1-9
72 Ondrej Pustai TCH 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-04 EM 1981 1/8
71 Luigi Di Lauro [ITA] 2 - 3 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
70 Mikael Höök Majornas BK 5 - 0 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
69 Jukka Itkonen BK Fighter W TKO 2 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
68 Lars-Göran Olovsson Brunflo BK KO 1 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
67 Kari Vasara Eskilstuna BK 3 - 2 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/8
66 Martin Lamm [FRG] W TKO 2 Malmö 1981-03-13
65 Juha Hänninen FIN 2 - 1 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
64 Roger Nilsson BK Värend 3 - 0 Malmö 1981-01-18
63 Michael Madsen DEN L KO 1 Köpenhamn, DEN 1980-03-30 NM 1980 NM-final
62 Einar Nilsen NOR 4 - 1 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
61 Ove Thorbjörnsson Redbergslids BK 5 - 0 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
60 Per Löfving Redbergslids BK W TKO 2 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
59 Heikki Maijanen ViNy, FIN 3 - 0 Linköping 1980-02-28
58 Einar Nilsen NOR 3 - 2 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
57 Joshua Moshe Boya ISR KO 1 Tel Aviv, ISR 1980-02-07 ISR-Norden sel 6-5
56 Jan Sobczyk [POL] 2 - 1 Kristianstads BK 1980-01-31
55 Ben Lawlor IRL W TKO 1 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
54 Bertil Österberg BK 1925 KO 2 Malmö 1980-01-21
53 Fritz Thomsen BK Sct. Jörgen, DEN W TKO 3 Häljarp 1979-11-25
52 Alex Oundo [KEN] 3 - 0 Oskarshamn 1979-10-26
51 Eli Hansen BK Kelly, DEN KO 1 Malmö 1979-10-16
50 Leo Vainonen BK Falken 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
49 Ezio Grubiza Redbergslids BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
48 Rolf Johansson (lm) Hisingens BK 5 - 0 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
47 John Okoth [UGA] 0 - 3 Gladsaxe, DEN 1979-02-28
46 Christian Heiman [FRG] 3 - 0 Stockholm 1979-02-12
45 Mohamad Azarhazin Upsala IF 3 - 0 Malmö 1979-01-25
44 Ami Burstein ISR W TKO 1 Stockholm 1979-01-22 Landskamper 1979 SWE-ISR 6-4
43 Ezio Grubiza Redbergslids BK 3 - 0 Häljarp 1978-12-28
42 Tarmo Uusivirta FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1978-12-04 Landskamper 1978 SWE-FIN 6-4
41 David Matumba KEN 2 - 1 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
40 Ole Madsen (m) BK Örnen, DEN 3 - 0 Malmö 1978-11-23
39 Hans Olav Christensen DEN 3 - 0 Gävle 1978-11-18 Landskamper 1978 SWE-DEN 6-4
38 Leo Vainonen BK Falken 0 - 3 Malmö 1978-11-09
37 Mikael Eriksson BK Akilles W TKO 2 Halmstad 1978-11-04
36 Hans Olav Christensen Randers AC, DEN 3 - 0 Malmö 1978-10-13
35 Kari Vasara Eskilstuna BK 3 - 0 Landskrona 1978-10-09
34 Frank Heringsö Nielsen Hvidovre BK, DEN 3 - 0 Hvidovre, DEN 1978-10-08*
33 Tapio Partanen Stockholms AIF L KO 3 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
32 Wolfgang Christiansen Köge ABK, DEN W TKO 2 Naestved, DEN 1978-02-19
31 Thomas Åström Hälsingborgs BK KO 1 Kristianstad 1978-02-11
30 Jan Andersen Fensmark BK, DEN 3 - 0 Malmö 1978-01-19
29 Frank Clausen Bispebjerg IK, DEN 1 - 2 Köpenhamn, DEN 1977-11-17
28 Harry Tönnesen FAK, DEN W 3 Malmö 1977-11-07
27 Sören Berthelsen Hobro AK, DEN 5 - 0 Albertslund, DEN 1977-10-23
26 Åke Johansson BK Falken L 3 Malmö 1977-10-13
25 Karsten Björnager Nielsen IF Sparta, DEN KO 1 Malmö 1977-02-11
24 Sami Salam Hussain Hälsingborgs BK L TKO 1 Ronneby 1976-11-21
23 Jim Sörensen BK Tårnet, DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1976-11-13
22 Ole Thomsen Hilleröd SK, DEN W TKO 1 Kristianstad 1976-11-06
21 Frank Clausen Bispebjerg IK, DEN 3 - 0 Malmö 1976-10-28
20 Torben Mortensen Slagelse BK, DEN KO 1 Slagelse, DEN 1976-02-08
19 Bengt Olle Nilsson (Carpenheim) BK Viljan 3 - 0 Malmö 1976-01-30
18 Tarmo Uusivirta FIN-jun 1 - 2 Helsingfors, FIN 1976-01-25 (j) SWE-FIN 5-5
17 Sten Ove Andersson Kalmar BK 3 - 0 Sjöbo 1976-01-10 Final DM-Skåne öppna (j)
16 Per-Ove Olsson Uddevalla BK 0 - 5 Stockholm 1975-12-16 JSM-final
15 Thomas Åström Hälsingborgs BK 3 - 2 Stockholm 1975-12-15 1/2 JSM
14 Conny Bergström Jordbro BK 4 - 1 Stockholm 1975-12-14 1/4 JSM
13 Bent Ludvigsen Naestved BK, DEN 3 - 0 Malmö 1975-10-24
12 Frank Norman Hansen BK Pugilist, DEN W TKO 1 Malmö 1975-10-06
11 Sten Ove Andersson Kalmar BK/Småland 3 - 0 Nässjö 1975-03-15 Småland-Skåne 6-4
10 Thomas Åström Hälsingborgs BS W TKO 2 Landskrona 1975-03-07
9 Thomas Åström Hälsingborgs BK 2 - 3 Stockholm 1975-03-03 1/2 Nybörjarnas
8 Ricky Petrovic Hammarby IF 5 - 0 Stockholm 1975-03-02 1/4 Nybörjarnas
7 Kenth Stålfors Kalmar BK 0 - 3 Kalmar 1975-02-01 Final DM-Småland Open
6 Bengt Olle Nilsson (Carpenheim) BK Viljan 3 - 0 Kristianstad 1975-01-26
5 Kjeld Christensen (m) Gladsaxe IF, DEN KO 1 Köpenhamn, DEN 1975-01-17
4 Tomas Pålsson Redbergslids BK 3 - 0 Halmstad 1974-12-22
3 Keld Kristensen Gladsaxe BK, DEN 3 - 0 Malmö 1974-12-02
2 Tommy Andersson (w) Majornas BK 3 - 0 Värnamo 1974-11-24 [KO 1]
1 Thomas Åström Hälsingborgs BK 2 - 1 Malmö 1974-10-18 BP debut
Sammanfattande statistik

1975 JSM-Silver. 
1976 Distriktsmästare Skåne (j). 
1979 SM-Silver.
NM-Silver 1980.


Stor Grabb nr 102.   Pahmp (2)  


Bo Persson och Börje "Möllevångaren" Olsson sparrar hos GAK.