Vesa Koskela

114 (75-39, 28 KO)

Vikt: Weltervikt
Född: 1960-12-22
Död:
Klubb: Olofströms Boxing Club, Narva BK (Stockholm)
SM: 1981-1982, 1984
Landskamper: 7 (4-3)
Nordisk: 2 (1-1); NM-Guld 1984
EM: 4 (2-2)
VM: 1 (0-1)
OS: 3 (2-1)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
114 An Yeong-Su KOR 0 - 5 Los Angeles, CA 1984-08-08 OS 1984 Los Angeles 1/4
113 Bernard Wilson GRN KO 3 Los Angeles, CA 1984-08-06 OS 1984 Los Angeles 1/8
112 Abrar Hussain Syed PAK 4 - 1 Los Angeles, CA 1984-08-01 OS 1984 Los Angeles 1/16
111 Kristen Reagan NOR 5 - 0 Bergen, NOR 1984-04-08 NM 1984 NM-final
110 Stefan Fernström BK Örnen KO 3 Visby 1984-03-22
109 Vedat Özsoy [TUR] 0 - 5 Venedig, ITA 1984-03-14 1/4 Trofeo Italia
108 Anders Wolmsjö KK All Round 5 - 0 Malmö 1984-03-05 SM 1984 SM-final
107 Mats Dahlstedt Eskilstuna BK 5 - 0 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
106 Stefan Fernström BK Örnen 5 - 0 Malmö 1984-03-03 SM 1984 1/4
105 Stefan Fernström BK Örnen W TKO 2 Stockholm 1984-02-06
104 Allan Rice USA 2 - 1 Stockholm 1984-01-23 Landskamper 1984 SWE-USA 6-6
103 Konrad König [AUT] 1 - 4 Solna 1984-01-06 1/4 SBO
102 Jari Nikkilä FIN 3 - 0 Stockholm 1983-12-05 Landskamper 1983 SWE-FIN 4-6
101 Kim Nielsen IK Sparta, DEN L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1983-11-25 1/2 Copenhagen BC
100 Imre Nemendi [HUN] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-24 1/4 Copenhagen BC
99 Joni Nyman Porin NMKY, FIN 0 - 3 Sundsvall 1983-10-30
98 Bogomil Alexandrov [BUL] L TKO 2 Tammerfors, FIN 1983-10-19 1/4 Tammer
97 Vassil Simitsjev [BUL] 3 - 2 Tammerfors, FIN 1983-10-18 1/8 Tammer
96 Sreten Mirkovic YUG 0 - 5 Varna, BUL 1983-05-08 EM 1983 1/8
95 Erosi Margiani [URS] KO 3 Helsingfors, FIN 1983-04-10 Final Gee-Bee
94 Andrzej Leski Gwardia Lódz, POL W w.o Helsingfors, FIN 1983-04-08 1/2 Gee-Bee
93 Leif Altonen BK Örnen L TKO 1 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
92 Lars Janedal Säffle BK KO 2 Stockholm 1983-03-05 SM 1983 1/4
91 Sulaiman Kasule Puma IF 2 - 1 Stockholm 1983-02-08
90 William Teague WAL L TKO 2 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
89 Czeslaw Slawinski Gwardia Warszawa, POL W TKO 3 Stockholm 1982-11-08
88 Valerij Laptev [URS] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1982-10-21 1/4 Tammer
87 Mark Breland USA L TKO 2 Münich, FRG 1982-05-04 VM 1982 1/16
86 Mihail Ciobotaru [ROM] L KO 2 Venedig, ITA 1982-03-09 1/4 Trofeo Italia
85 Sören Blomkvist Säffle BK 4 - 1 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
84 Tommy Pramås Hisingens BK 5 - 0 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
83 Gabriel Kralik Dukla Prag, TCH 2 - 1 Helsingborg 1982-01-21
82 Lasse Friman FIN 1 - 2 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
81 Mike Flynn [ENG] 3 - 0 Kristianstad 1981-11-26
80 Mark Breland New York, USA 0 - 3 Stockholm 1981-11-17 Landskamper 1981 SWE-New York 5-5
79 Tapani Surakka BK Dacke 3 - 0 Linköping 1981-11-16
78 Alex Laidlaw SCO KO 2 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
77 Joe Fenelon IRL W TKO 1 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
76 Johnie Inkiraine Majornas BK 3 - 0 Olofström 1981-10-24
75 Karl-Heinz Krüger GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-08 EM 1981 1/2
74 Mihail Ciobotaru ROM W TKO 3 Tammerfors, FIN 1981-05-07 EM 1981 1/4
73 Burhard Rettenbacher AUT 5 - 0 Tammerfors, FIN 1981-05-05 EM 1981 1/8
72 Dragan Nikolic [YUG] L KO 1 Toulon, FRA 1981-03-30 Int. turn.
71 Tapani Surakka BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
70 Lasse Friman IF Linnéa 5 - 0 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
69 Lumumba Nokrach Majornas BK W TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
68 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 3 Stockholm 1981-03-22 SM 1981 1/8
67 Louis Rivera USA L KO 1 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
66 Johnie Inkiraine Majornas BK 3 - 0 Olofström 1980-12-29
65 Vaclav Ruzicka Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1980-12-12
64 Bogdan Gajda Legia Warszawa, POL 1 - 2 Karlskrona 1980-12-04
63 Ralph Hunger SC Chemie, GDR 1 - 4 Östberlin, GDR 1980-10-03 1/4 TSC
62 Lars Larsson Huddinge BK 5 - 0 Gävle 1980-04-20
61 Donald Curry USA W TKO 1 Biloxi, USA 1980-04-05 Norden-USA 1-8
60 Kalevi Marjamaa FIN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
59 Lasse Friman BK Örnen 0 - 5 Eskilstuna 1980-03-11 SM 1980 SM-final
58 Lars Larsson Huddinge BK KO 2 Katrineholm 1980-03-10 SM 1980 1/2
57 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 2 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/4
56 Jerzy Kaczmarek POL L w.o Yokohama, JPN 1979-12-xx 1/2 Jun-VM
55 Vincenzo Dimino AUS 4 - 1 Yokohama, JPN 1979-12-xx 1/4 Jun-VM
54 Philippe Monin FRA-jun KO 2 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
53 Arto Parri GAK Enighet 1 - 2 Kalmar 1979-11-01
52 Santos Opiye [KEN] W TKO 2 Oskarshamn 1979-10-26
51 Constantin Chimdaoamu [ROM] 3 - 2 Slupsk, POL 1979-09-02 Final Silverhandsken
50 Terje Sveen T-K, NOR 4 - 1 Slupsk, POL 1979-09-01 1/2 Silverhandsken
49 Zbigniew Krupa [POL] 5 - 0 Slupsk, POL 1979-08-31 1/4 Silverhandsken
48 Fritz Hermann [FRG] 1 - 4 Akropolis, GRE 1979-06-19 1/2 Akropolis
47 M Rechaic [MOR] 3 - 2 1/4 Akropolis, GRE 1979-06-17 Akropolis
46 Steinbrecher [GDR] L TKO 2 Szczecin, POL 1979-05-31 1/2 Varvets dag
45 Jósef Kruszynski Stal Stocznia, POL KO 1 Szczecin, POL 1979-05-30 1/4 Varvets dag
44 Torsten Rubel [GDR] 1 - 4 Schwerin, GDR 1979-04-26 Schwerin (j)
43 Roland Holonies [GDR] W TKO 1 Schwerin, GDR 1979-04-25 Schwerin (j)
42 Terje Sveen NOR-jun W TKO 1 Oslo, NOR 1979-04-01 Final NM (j)
41 Karsten Rene Kristensen DEN-jun KO 3 Oslo, NOR 1979-03-31 1/2 NM (j)
40 Arto Parri GAK Enighet 2 - 1 Kallinge 1979-02-25
39 Andreas Hulander IFK Linköping W TKO 2 Landskrona 1979-02-18
38 Terje Sveen NOR-jun 1 - 2 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 7-3
37 Kari Hellsten FIN-jun W TKO 2 Karlskrona 1979-01-13 SWE (j)-FIN (j) 3-7
36 Tapani Surakka BK Dacke 5 - 0 Stockholm 1978-12-17 JSM-final
35 Andreas Hulander IFK Linköping 5 - 0 Stockholm 1978-12-16 1/2 JSM
34 Jouni Åkerman Eskilstuna BK W TKO 2 Stockholm 1978-12-15 1/4 JSM
33 Tapani Surakka BK Dacke 3 - 0 Växjö 1978-12-10
32 Henrik Jensen DEN-jun 2 - 1 Skene 1978-11-19 SWE (j)-DEN (j) 4-6
31 Preben Nielsen [DEN] W TKO 1 Olofström 1978-11-11
30 Stefan Häger BK Dacke 0 - 3 Motala 1978-10-29
29 Jean-Louis Coquin FRA 0 - 5 Dublin, IRL 1978-06-10* 1/8 Jun-EM
28 Neumann TSC Berlin, GDR 0 - 5 Schwerin, GDR 1978-04-25* Schwerinturn (j)
27 Kire Stojanovski Halmstads AIS 1 - 2 Olofström 1978-03-12
26 Sven Ingebretsen NOR-jun 3 - 0 Huddinge 1978-02-19 SWE (j)-NOR (j) 5-5
25 Kari Pärsinen Redbergslids BK 3 - 0 Kristianstad 1978-02-11
24 Rene Hansen Gladsaxe IF, DEN 0 - 5 Fensmark, DEN 1978-01-29
23 Karl Utby BK Falken 5 - 0 Stockholm 1977-12-12 JSM-final
22 Per Söderlind BK Falken 3 - 2 Stockholm 1977-12-11 1/2 JSM
21 Antti Uusimäki Timrå KSC 5 - 0 Stockholm 1977-12-10 1/4 JSM
20 Stellan Adolfsson Hisingens BK 3 - 0 Helsingborg 1977-11-27
19 Kenneth Larsson Katrineholms BK 3 - 0 Hallsberg 1977-11-20
18 Surya Mistry IK 99, DEN 0 - 5 Köpenhamn, DEN 1977-11-13
17 Christer Corpi BK Örnen 1 - 2 Halmstad 1977-11-05 [TKO 2]
16 Bill Mortensen AK Falken, DEN 1 - 2 Olofström 1977-10-29
15 Brian Degnebolig BK Skandia, DEN W TKO 1 Köpenhamn, DEN 1977-10-23
14 Jan Christensen Frederiksverk BK, DEN W TKO Köpenhamn, DEN 1977-10-09
13 Väinö Rintapää Rovaniemi Reipas, FIN 3 - 0 Ronneby 1977-09-30
12 Dan Nielsen Höje Tåstrup, DEN W TKO 1 Albertslund, DEN 1977-03-27
11 Alper Güngör BK Kelly 0 - 5 Stockholm 1977-03-07 1/4 SUM
10 Stefan Johansson (lw) I 19 IF 5 - 0 Stockholm 1977-03-06 1/8 SUM
9 Torbjörn Vendel Kristianstads BK 3 - 0 Olofström 1977-02-27
8 Stig Ove Carlsson Skoftebyns AIS 0 - 3 Lidköping 1977-02-20
7 Tord Erlandsson Olofströms BC 0 - 3 Oskarshamn 1977-02-06 DM Småland Open
6 Rene Hansen IK 99, DEN 0 - 3 Köpenhamn, DEN 1977-01-30
5 Tomas Gustavsson IF Linnéa 3 - 0 Halmstad 1977-01-06
4 Hans-Olof Westerlund Ronneby BS W TKO 2 Halmstad 1977-01-06
3 Mendo Nicolovski BK Amatör 3 - 0 Malmö 1976-12-10
2 Dan Hilbertson BK Ringen 3 - 0 Eksjö 1976-11-21 [TKO]
1 Hans-Olof Westerlund Ronneby BS 3 - 0 Kristianstad 1976-11-06 VS debut
Sammanfattande statistik

Född i Salla, Finland. 

1976: 3 (3-0)
1977: 20 (13-7, 4 KO) Juniormästare
1978: 13 (8-5, 2 KO) Juniormästare, 2 Juniorlandskamper, deltagare på Junior-EM
1979: 20 (14-6, 8 KO) Nordisk juniormästare, 3 Juniorlandskamper, Brons Junior-VM, Guld Silverhandsken (Polen)
1980: 10 (6-4, 3 KO) SM-Silver, ingick i Nordens lag mot USA
1981: 16 (11-5, 5 KO) Svensk mästare, 4 landskamper, EM-brons
1982: 8 (4-4, 1 KO) Svensk mästare, 1 Landskamp
1983: 12 (7-5, 2 KO) 1 Landskamp, Guld GeeBeeturneringen (Finland)
1984: 12 (9-3, 3 KO) Svensk mästare, Nordisk mästare, 1 landskamp, OS 5:e plats 


Stor Grabb nr 106.