Per Olofsson

Vikt: Lätt flugvikt, Flugvikt
Född:
Död:
Klubb: Häljarps AIS
SM: -
Landskamper: 7 (1-6)
Nordisk: 1 (1-0); NM-Guld 1982 (LF)
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
39 Ari Alanenpää Redbergslids BK 0 - 5 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
38 Zoltan Lipodi [HUN] 1 - 2 Malmö 1985-02-14
37 Mats Frank Redbergslids BK 0 - 5 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
36 Troy Tomms USA 2 - 1 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
35 Jukka Arola FIN 0 - 3 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
34 W Barton WAL 0 - 3 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
33 Artur Cioch Gwardia Warszawa, POL 3 - 0 Uddevalla 1982-11-14
32 Kim Kwang Sun KOR L TKO 2 Stockholm 1982-10-18 Landskamper 1982 SWE-KOR 3-8
31 Jari Halttu FIN 3 - 2 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
30 Joe King [USA] 1 - 2 Colorado Springs, USA 1982-03-19 (inoff) USA-"Skandinavien" 7-3
29 Conny Andersson Timrå BK 0 - 5 Tidaholm 1982-02-26 SM 1982 1/2
28 Jorma Rovapalo Almhults BK 1 - 2 Ronneby 1982-02-07 Final Sydsvenska
27 Stephen Nolan ENG 0 - 3 Stockholm 1982-01-25 Landskamper 1982 SWE-ENG 4-7
26 Juha Lyytikäinen FIN 1 - 2 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
25 John Hyland St. Ambrose ABC, ENG L TKO 1 Kristianstad 1981-11-26
24 Geronimo Maisonet New York, USA 0 - 3 Stockholm 1981-11-17 Landskamper 1981 SWE-New York 5-5
23 Erik Eidsmo NOR-jun 2 - 1 Fredrikstad, NOR 1981-02-14 SWE (j)-NOR (j) 5-6
22 X X FIN-jun W w.o Oxelösund 1981-01-18 SWE (j)-FIN (j) 6-5
21 Timo Hillilä Oxelösunds BK 3 - 0 Oxelösund 1981-01-18 X-tra match [TKO 3]
20 Michael Knudsen DEN-jun W TKO 2 Ballerup, DEN 1980-10-25 SWE (j)-DEN (j) 5-5
19 Per Nilsson Botkyrka BK 0 - 3 Raufoss, NOR 1980-10-19 Final Raufoss
18 Harald Torgersen B-30, NOR 3 - 0 Raufoss, NOR 1980-10-18 Raufoss
17 Stefan Hasselström IF Linnéa 5 - 0 Eskilstuna 1980-10-12 Final Gyllene Smeden
16 Håkan Isaksson Halmstads AIS 5 - 0 Stockholm 1980-04-15 SUM-final
15 Lars Carlsson BK Kelly 5 - 0 Stockholm 1980-04-14 1/2 SUM
14 Hans Andersson (lf) Timrå BK 5 - 0 Stockholm 1980-04-13 1/4 SUM
13 Tommy Bodén BK Dynamik 3 - 0 Karlshamn 1980-02-10 DM Blekinge Open (j)
12 Jim Althinsson BK Värend 3 - 0 Karlshamn 1980-02-10 DM Blekinge Open (j)
11 Rickard Bengtsson GAK Enighet 2 - 1 Malmö 1980-01-30
10 Rickard Bengtsson GAK Enighet 3 - 0 Ystad 1980-01-06
9 Rickard Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Växjö 1979-12-02
8 Jim Althinsson BK Värend 1 - 2 Karlskrona 1979-11-17 DM Blekinge (j)
7 Elek Madacki Halmstads AIS 0 - 3 Halmstad 1979-11-01
6 Eberhard Pieper Chemie Schwedt, GDR L TKO 1 Szczecin, POL 1979-05-31 1/4 Varvets dag
5 Stefan Sjöstrand Botkyrka BK L KO 1 Göteborg 1978-11-26 1/2 Göteborg Open (j)
4 Jim Althinsson Karlskrona BK 3 - 0 Olofström 1978-03-12
3 Jim Althinsson Karlskrona BK 1 - 2 Ronneby 1978-02-12 DM Blekinge Open (j)
2 Jörn Ericsen Albertslunds BK, DEN 5 - 0 Albertslund, DEN 1977-03-27
1 Ulf Nilsson (f) GAK Enighet 0 - 3 Trelleborg 1976-11-14 Skåne Öppna
Sammanfattande statistik

1980 Ungdomsmästare.
1983, 1985 SM-Silver (F). 


Bror till Lars Olofsson i samma klubb.