Mikael Ungesson

Vikt: Lätt mellanvikt, Mellanvikt, Lätt tungvikt
Född: 1960-02-29
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg)
SM: 1988 SM-Guld (LT)
Landskamper: 14 (9-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
119 Per Tingstedt Carlshamns BC W TKO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
118 Stefan Andersson (t) Järfälla BC KO 2 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
117 Bomani Parker [USA] L TKO 2 Stockholm 1988-01-10 1/2 SBO
116 Petri Mäkelä FIN 3 - 0 Nyköping 1987-12-14 Landskamper 1987 SWE-FIN 5-7
115 Niels H Madsen SIK Fight, DEN L TKO 1 Köpenhamn, DEN 1987-11-26 1/2 Copenhagen cup
114 Zoran Mugosa [YUG] W TKO 2 Haninge 1987-11-16 SWE sel-Montenegro 9-1
113 Viktor Dikov [BUL] W TKO 2 Göteborg 1987-11-05
112 Fadil Ibishi Häljarps AIS W TKO 2 Göteborg 1987-10-27
111 Stefan Andersson (t) Järfälla BC 2 - 1 Lilla Edet 1987-10-04 Final Fighter Cup
110 Christer Corpi Puma IF L TKO 3 Stockholm 1986-03-03 SM 1986 SM-final
109 Roland Ericsson Björlanda BK 5 - 0 Stockholm 1986-03-02 SM 1986 1/2
108 Rodney Brown USA W TKO 2 Göteborg 1986-01-31 Landskamper 1986 SWE-USA 1-11
107 Christer Corpi Puma IF 2 - 1 Karlstad 1986-01-20
106 Hans Petter Martinsen Sp.09, NOR L TKO 2 Stockholm 1986-01-11 1/4 SBO
105 Hamayak Shahbazian IF Linnéa W TKO 2 Stockholm 1986-01-10 1/8 SBO
104 Andrzej Goinski [POL] 4 - 1 Göteborg 1985-12-27
103 Eyup Ciftic [TUR] L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1985-11-20 1/8 Copenhagen BC
102 Steve Mays [USA] W TKO 3 Kristianstad 1985-11-14
101 Titus Ozumba KEN KO 1 Strängnäs 1985-11-11 Landskamper 1985 SWE-KEN 8-2
100 Krzysztof Michalowski GKS Jastrzebie, POL 1 - 4 Katrineholm 1985-11-06
99 Roland Ericsson Björlanda BK L TKO 3 Malmö 1985-03-11 SM 1985 SM-final
98 Per Eriksson (hif) Hammarby IF W TKO 2 Malmö 1985-03-10 SM 1985 1/2
97 Finn Fahnö Nyborg BK, DEN 3 - 0 Alingsås 1985-02-07
96 William Guthrie USA 0 - 3 Göteborg 1985-01-29 Landskamper 1985 SWE-USA 4-7
95 Robert Hall USA 3 - 0 Stockholm 1985-01-22 Landskamper 1985 SWE-USA 5-5
94 Pedro van Raamsdonk Albert Cuyp, NED 0 - 5 Stockholm 1985-01-14 Final SBO
93 Niels H Madsen SIK Fight, DEN 3 - 2 Stockholm 1985-01-13 1/2 SBO
92 Kai Helenius TTN, FIN 4 - 1 Stockholm 1985-01-12 1/4 SBO
91 Marian Modrzejewski [POL] W TKO 1 Göteborg 1984-12-27
90 Stanislaw Lakomiec Błękitni Kielce, POL L TKO 1 Köpenhamn, DEN 1984-11-24 1/2 Copenhagen BC
89 Steen B Larsen IF 32 Glostrup, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1984-11-21 1/4 Copenhagen BC
88 K Otiepo [KEN] 3 - 0 Göteborg 1984-10-16
87 Roland Ericsson Björlanda BK 1 - 2 Malmö 1984-03-26
86 Antonio Manfredini [ITA] 0 - 5 Venedig, ITA 1984-03-16 1/2 Trofeo Italia
85 Abdesetar Bahri [TUN] W Dsq 3 Venedig, ITA 1984-03-15 1/4 Trofeo Italia
84 Mikael Biberg BK Pugilist L TKO 3 Malmö 1984-03-04 SM 1984 1/2
83 Gary Johnson [USA] 3 - 0 Kristianstad 1984-02-16
82 Pavel Sovik Dukla Prag, TCH 2 - 1 Malmö 1984-02-01
81 Sherman Griffin USA 0 - 3 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
80 Ahmad El Gende [EGY] 3 - 0 Borås 1984-01-16
79 Danny Lindstrom [CAN] 0 - 5 Solna 1984-01-06 1/4 SBO
78 Christer Corpi BK Örnen 0 - 3 Göteborg 1983-12-28
77 Gary Johnson [USA] 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1983-11-26 1/2 Copenhagen BC
76 Steen B Larsen Glostrup IF, DEN 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1983-11-25 1/4 Copenhagen BC
75 Imre Csjef [HUN] W TKO 2 Göteborg 1983-10-11
74 Ove Berg Skövde AIK W TKO 2 Lilla Edet 1983-10-02 Fighter Cup
73 Mikael Biberg BK Pugilist W TKO 2 Skellefteå 1983-09-24
72 Finn Fahnö Nyborg BK, DEN 5 - 0 Stockholm 1983-01-10 Final SBO
71 Marian Modrzejewski [POL] W TKO 1 Göteborg 1982-12-28
70 Tapio Tuusa FIN W TKO 3 Helsingfors, FIN 1982-12-13 Landskamper 1982 SWE-FIN 5-7
69 Lotfi Ayed Hammarby IF 1 - 4 Göteborg 1982-11-30
68 Roddy Crane WAL W TKO 2 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
67 Terje Sveen TK, NOR 1 - 2 Göteborg 1982-10-26
66 Lubomir Petrov [BUL] 0 - 3 Tammerfors, FIN 1982-10-20* 1/4 Tammer
65 Shin Joon Sup KOR 3 - 0 Stockholm 1982-10-18 Landskamper 1982 SWE-KOR 3-8
64 Per-Ove Olsson Uddevalla BK 0 - 5 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
63 Stefan Hallberg IF Linnéa W TKO 3 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
62 Lars-Göran Olovsson Brunflo BK W TKO 2 Tidaholm 1982-02-26 SM 1982 1/4
61 Johnny Graham London, ENG 3 - 0 Göteborg 1981-11-10 Göteborg-London 5-5
60 Alec McCulloch SCO 3 - 0 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
59 Terry Mahoney IRL 2 - 1 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
58 Kari Vasara IF Linnéa 4 - 1 Göteborg 1981-10-15
57 Peter Alm Kalmar BK W TKO 2 Lilla Edet 1981-10-04
56 Dieter Weinand FRG 1 - 2 Gelsenkirchen, FRG 1981-09-19 Landskamper 1981 SWE-FRG 1-9
55 Johnie Inkiraine Majornas BK L Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
54 Herbert Olofsson Nässjö BK KO 3 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
53 Vitalish Bbege BC Flensburg, FRG L KO 1 Göteborg 1980-12-29
52 Dusan Hecko Dukla Prag, TCH 0 - 3 Helsingborg 1980-12-12
51 Raymond Nieto New York, USA L TKO 3 Stockholm 1980-11-24 Landskamper 1980 SWE-New York 4-7
50 Ole Svendsen Lindholm BK, DEN 2 - 1 Halmstad 1980-11-13
49 Shawn O'Sullivan [CAN] L TKO 2 Tammerfors, FIN 1980-11-05 1/4 Tammerfors
48 Ronnie Jöneros GAK Enighet 5 - 0 Göteborg 1980-10-27
47 Jens Schlütter DEN 1 - 2 Hörsholm, DEN 1980-10-26 Landskamper 1980 SWE-DEN 6-5
46 Terje Sveen TK, NOR 0 - 3 Motala 1980-10-19
45 Petr Galkin [URS] 0 - 5 Berlin, GDR 1980-10-04* 1/4 TSC
44 Aleksej Vasilev [BUL] W TKO 2 Berlin, GDR 1980-10-02 1/8 TSC
43 Leo Vainonen BK Falken 0 - 5 Gävle 1980-04-20
42 Sigfried Karschau [FRG] W TKO 2 Göteborg 1980-03-18
41 Leo Vainonen BK Falken 0 - 5 Oxelösund 1980-03-09 SM 1980 1/2
40 Ole Thomsen BK Sct, Jörgen, DEN W TKO 3 Lidköping 1980-02-24
39 Morten Johansen NOR-jun W TKO 2 Borås 1980-02-17 SWE (j)-NOR (j) 6-4
38 Herbert Olofsson Nässjö BK 3 - 0 Älmhult 1980-02-10
37 Lars Gunnar Frandsen Naestved BK, DEN 0 - 3 Malmö 1980-01-30
36 Juan Rolon IK Ymer 5 - 0 Göteborg 1980-01-14
35 Pertti Palinperä FIN-jun 1 - 2 Parkano, FIN 1980-01-13 SWE (j)-FIN (j) 2-8
34 Ingvar Ahnell BK Örnen 5 - 0 Stockholm 1979-12-17 JSM-final
33 Branko Reljanovic KK All Round W TKO 2 Stockholm 1979-12-16 1/2 JSM
32 Mikael Jonzon IF Linnéa 4 - 1 Stockholm 1979-12-15 1/4 JSM
31 Didier Brianto FRA-jun W TKO 1 Paris, FRA 1979-11-25 SWE (j)-FRA (j) 6-5
30 Jouni Åkerman Eskilstuna BK W TKO 2 Eskilstuna 1979-11-09
29 Tomas Helmer GAK Enighet 3 - 0 Malmö 1979-10-16
28 Kari Pärsinen Redbergslids BK W TKO 2 Göteborg 1979-09-17
27 Jaroslaw Soroko Legia Warszawa, POL L TKO 3 Slupsk, POL 1979-08-30 Silverhandsken
26 Kim D Simonsen BK Pugilist, NOR 3 - 0 Göteborg 1979-05-28
25 Conny Karlsson Nyköpings BS 5 - 0 Göteborg 1979-04-09
24 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 2 - 1 Trollhättan 1979-03-12
23 Conny Karlsson Nyköpings BS 2 - 3 Stockholm 1979-03-06 SUM-final
22 Micael Bergviken Tidaholms BK 5 - 0 Stockholm 1979-03-05 1/2 SUM
21 Roger Näselius Oxelösunds BK W TKO 1 Stockholm 1979-03-04 1/4 SUM
20 Torben Pedersen (w) Lindholm BK, DEN L 3 Aalborg, DEN 1979-02-04
19 Stig Landgren NOR-jun 1 - 2 Hönefoss, NOR 1979-01-28 SWE (j)-NOR (j) 3-7
18 Branko Reljanovic KK All Round W TKO Borås 1978-12-04
17 Henrik Jensen Lindholm BK, DEN 2 - 1 Aalborg, DEN 1978-12-??
16 Ulf Samils Botkyrka BK 5 - 0 Göteborg 1978-11-26. Final Göteborg Open (j)
15 Leif Lindman Sundsvalls BK W TKO 1 Göteborg 1978-11-26 1/2 Göteborg Open (j)
14 Ingemar Ottosson Eksjö ABK 3 - 0 Oskarshamn 1978-10-27
13 Allan Jörgensen Lindholm BK, DEN 2 - 1 Aalestrup, DEN 1978-10-15
12 Jouko Koivumaa Skene AK 5 - 0 Göteborg 1978-10-10
11 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 1 - 2 Landskrona 1978-10-09
10 Ole Bech BK Pugilist, DEN W 3 Frederikshavn, DEN 1978-10-??
9 Frank Larsen (w) BK Aarhus, DEN 5 - 0 ? 1978-09-18
8 Jouni Åkerman Eskilstuna BK 2 - 3 Stockholm 1978-04-10 SUM-final
7 Kaj Ole Nielsen [DEN] W TKO 1 Göteborg 1978-02-20
6 Leif Birkbak Thomsen BK Pugilist, DEN 3 - 0 Skene 1978-02-12
5 Patrik Nokrach Västra Frölunda BK 3 - 0 Halmstad 1978-01-06. Final Nybörjarturnering
4 Lumumba Nokrach Västra Frölunda BK 3 - 0 Borås 1977-12-15
3 Lars Johansson (ubk) Uddevalla BK W TKO 2 Uddevalla 1977-12-12
2 Christer Ahlström BK Pugilist L Göteborg 1977-12-03 1/4 Göteborg Open (j)
1 Timo Uusitalo Skene AK 4 - 1 Göteborg 1977-10-04
Sammanfattande statistik

1978-1979 Silver Ungdomsmästerskapet.
1979 Svensk juniormästare.
1981-1982, 1985-1986 SM-Silver.
1983 Guld Stockholm Box Open. 
1985 Silver Stockholm Box Open.


Stor Grabb nr 114