Shadrach Odhiambo

Vikt: Lättvikt, Lätt weltervikt
Född: 1954-10-20
Död:
Klubb: Majornas BK (Göteborg), Västra Frölunda BK (Göteborg), Redbergslids BK (Göteborg)
SM: 1978, 1981-1982-1983 SM-Guld
Landskamper: 16 (14-2)
Nordisk: 3 (2-1); NM-Guld 1982
EM: 3 (1-2)
VM: 3 (2-1); VM-Brons 1982
OS: 3 (1-2)
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
148 Martin N´Dongo Ebanga CMR L TKO 2 Los Angeles, CA 1984-08-03 OS 1984 Los Angeles 1/16 (1:35)
147 Ioannis Lazaridis [GRE] L Dsq 3 Athen, GRE 1984-06-10* Akropolis
146 Stefan Sjöstrand Narva BK 2 - 3 Göteborg 1984-02-28 OS-uttagning
145 Stefan Sjöstrand Narva BK 0 - 3 Stockholm 1984-02-06 OS-uttagning
144 Josef Tazik Dukla Prag, TCH 3 - 0 Malmö 1984-02-01
143 Vincent Webb USA 2 - 1 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
142 Javid Aslam Moss BK, NOR 4 - 1 Solna 1984-01-09 Final SBO
141 Conny Olausson BK Kalule 5 - 0 Solna 1984-01-08 1/2 SBO
140 Reino van der Hoek [NED] 4 - 1 Solna 1984-01-07 1/4 SBO
139 Harald Pedersen [DEN] 3 - 0 Göteborg 1983-12-28
138 Ilmari Ikonen FIN 3 - 0 Stockholm 1983-12-05 Landskamper 1983 SWE-FIN 4-6
137 Yunus Sebie BK Kalule W TKO 3 Hagfors 1983-11-20
136 Ilmari Ikonen Hammarby IF 3 - 0 Örebro 1983-11-03
135 Vesa Wiik Rovaniemen Reipas, FIN 2 - 1 Sundsvall 1983-10-30
134 Metodi Galabov [BUL] 0 - 5 Tammerfors, FIN 1983-10-18 1/8 Tammer
133 Dezsö Horvath HUN-select 3 - 0 Stockholm 1983-10-10 Landskamper 1983 SWE-HUN sel 6-3
132 Vesa Wiik Rovaniemi Reipas, FIN 1 - 2 Skellefteå 1983-09-24
131 Vasilij Sjisov URS 0 - 5 Varna, BUL 1983-05-08 EM 1983 1/8
130 Tauno Lothander IF Linnéa 3 - 0 Umeå 1983-03-28
129 Peter Johansson BK Winter W TKO 3 Stockholm 1983-03-07 SM 1983 SM-final
128 Billy Damberg BK 1925 W TKO 2 Stockholm 1983-03-06 SM 1983 1/2
127 David Dent ENG 3 - 0 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
126 Timothy Brown [USA] 3 - 0 Stockholm 1983-02-08
125 Tyrone Trice USA W TKO 3 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
124 Tyrone Trice USA 2 - 1 Stockholm 1983-01-24 Landskamper 1983 SWE-USA 7-5
123 W Smith [USA] KO 1 Kungälv 1983-01-17
122 Puha Tibor Dukla Prag, TCH 3 - 0 Hälsingborg 1983-01-11
121 Morten Skotnes B-30, NOR W w.o Oslo, NOR 1982-12-04 Final Norway BC
120 Javid Aslam Moss BK, NOR 3 - 0 Moss, NOR 1982-12-03 1/2 Norway BC
119 Edward Lloyd WAL 3 - 0 Cardiff, WAL 1982-11-22 Landskamper 1982 SWE-WAL 6-5
118 Tim Christensen [USA] 1 - 2 Östersund 1982-11-14
117 Tauno Lothander IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1982-06-06
116 Dong Kil Kim KOR 1 - 4 München, FRG 1982-05-14 VM 1982 1/2
115 Jaroslav Polak CZE 5 - 0 München, GER 1982-05-11 VM 1982 1/4
114 Rafael Fernandez ESP W TKO 1 München, FRG 1982-05-09 VM 1982 1/8
113 Angel Gonzalez [USA] W Dsq 2 Göteborg 1982-04-06
112 Per Mikkelsen DEN 5 - 0 Stockholm 1982-03-29 NM 1982 NM-final
111 Joni Nyman FIN 4 - 1 Stockholm 1982-03-28 NM 1982 1/2
110 Maurizio Ronzoni [ITA] 0 - 5 Venedig, ITA 1982-03-13 Final Trofeo Italia
109 Mircea Fulger [ROM] 5 - 0 Venedig, ITA 1982-03-11* 1/2 Trofeo Italia
108 Daniel Yameogo [FRA] 5 - 0 Venedig, ITA 1982-03-10* 1/4 Trofeo Italia
107 Sulaiman Kasule Puma IF 5 - 0 Säffle 1982-03-07
106 Alper Güngör BK Kelly W TKO 1 Borås 1982-02-28 SM 1982 SM-final
105 Holger Balchaus [Flensburg], FRG 3 - 0 Ystad 1982-02-14
104 Karoly Karacson [HUN] 3 - 0 Stockholm 1982-02-08
103 Puha Tibor Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1982-01-21
102 Sulaiman Kasule Puma IF 5 - 0 Stockholm 1982-01-11 Final SBO
101 Reima Tapio Rovaniemen Reipas, FIN 5 - 0 Stockholm 1982-01-09* 1/2 SBO
100 Joni Nyman FIN 1 - 2 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
99 Tony Pinnington Kirkby ABC, ENG 3 - 0 Kristianstad 1981-11-26
98 John Corbett New York, USA W TKO 2 Stockholm 1981-11-17 Landskamper 1981 SWE-New York 5-5
97 Michen O´Sullivan London, ENG 3 - 0 Göteborg 1981-11-10 Göteborg-London 5-5
96 Jim Pender SCO 3 - 0 Sullom Voe, SCO 1981-11-02 Landskamper 1981 SWE-SCO 5-5
95 Danny McAllister IRL 3 - 0 Dublin, IRL 1981-10-30 Landskamper 1981 SWE-IRL 5-5
94 Paul Nyman Kristianstads BK 3 - 0 Trelleborg 1981-10-28
93 Klaus-Dieter Ott TSV Korbach, FRG 3 - 0 Oskarshamn 1981-10-16
92 Tom Heiskanen Turun Teräs, FIN 3 - 0 Östersund 1981-09-27
91 Ilmari Ikonen IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1981-05-17 Gröna Lund
90 Vasilij Sjisov URS 0 - 5 Tammerfors, FIN 1981-05-06 EM 1981 1/4
89 Jeff Decker ENG 5 - 0 Tammerfors, FIN 1981-05-04 EM 1981 1/8
88 Luciano Bruno [ITA] 2 - 3 Toulon, FRA 1981-04-01* Int.turn
87 Marino Radman (Kuflic) Redbergslids BK W TKO 2 Stockholm 1981-03-25 SM 1981 SM-final
86 Sören Blomkvist Säffle BK W TKO 1 Stockholm 1981-03-24 SM 1981 1/2
85 Rolf Högström BK Handsken W TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
84 Lars Hoffsten BK Falken 3 - 0 Avesta 1981-03-15
83 Joni Nyman FIN 1 - 2 Helsingfors, FIN 1981-03-09 Landskamper 1981 SWE-FIN 2-8
82 Morten Skotnes B-30, NOR W TKO 2 Brunflo 1981-03-01
81 Mark Goodwin USA 0 - 3 Göteborg 1981-01-30 (Inoff) SWE-USA 4-6
80 Michael McDaid WAL W TKO 1 Stockholm 1981-01-26 Landskamper 1981 SWE-WAL 7-4
79 Adewale Adegbasi [NIG] 4 - 1 Stockholm 1981-01-12 Final SBO
78 Antonie Vivarelli [FRA] 5 - 0 Stockholm 1981-01-11 SBO
77 Jimmy Skivington [ENG] W Dsq 2 Stockholm 1981-01-10 SBO
76 Lars Hoffsten BK Falken 5 - 0 Göteborg 1980-12-29
75 Frantisek Padevet Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1980-12-12
74 Sławomir Kaczmarek Gwardia Lodz, POL W TKO 2 Karlskrona 1980-12-04
73 Bogdan Gajda Legia Warszawa, POL 4 - 1 Göteborg 1980-12-02
72 Dietmar Schwarz SC Traktor, GDR 0 - 5 Tammerfors, FIN 1980-11-07* 1/2 Tammerfors
71 Ahmad Masri [LIB] W TKO 2 Tammerfors, FIN 1980-11-05* 1/4 Tammerfors
70 Isaya Ikhoni [KEN] 1 - 2 Oskarshamn 1980-10-17
69 Kristen Reagan Vika IF, NOR 4 - 1 Göteborg 1980-09-23
68 Anthony Willis ENG 0 - 5 Moskva, URS 1980-07-26 OS 1980 Moskva 1/8
67 Bogdan Gajda POL 4 - 1 Moskva, URS 1980-07-21 OS 1980 Moskva 1/16
66 Petter Röh Petersen NOR 2 - 3 Köpenhamn, DEN 1980-03-29 NM 1980 1/2
65 Albert Schweigert [FRG] W TKO 2 Göteborg 1980-03-18
64 Hannu Vuorinen Helsingin Tarmo, FIN 2 - 1 Linköping 1980-02-28
63 Jürgen Grünberg [FRG] 3 - 0 Lidköping 1980-02-24
62 Petter Röh Petersen NOR 3 - 2 Göteborg 1980-02-17 Landskamper 1980 SWE-NOR 8-2
61 Kevin Wades Team USA W TKO 2 Göteborg 1980-02-11 USA-gala
60 Jaroslaw Poznalski [POL] W TKO 2 Kristianstad 1980-01-31
59 Paul Malone IRL 3 - 0 Stockholm 1980-01-28 Landskamper 1980 SWE-IRL 3-7
58 Ulf Carlsson Katrineholms BK 5 - 0 Göteborg 1980-01-14 OS-kval
57 Lumumba Nokrach Majornas BK 3 - 0 Ystad 1980-01-06
56 Puha Tibor Dukla Prag, TCH 3 - 0 Helsingborg 1979-12-13 SWE sel-Dukla 1-9
55 Reima Tapio FIN 3 - 0 Borås 1979-12-09 Landskamper 1979 SWE-FIN 4-6
54 Ulf Carlsson Katrineholms BK 3 - 2 Katrineholm 1979-11-29
53 Rino Börsching BSV Hannover, FRG 3 - 0 Malmö 1979-11-22
52 Napunyi Oduor [KEN] 3 - 0 Karlstad 1979-11-04
51 Peter Wanyoike [KEN] 0 - 3 Oskarshamn 1979-10-26
50 Anthony Willis Rotunda ABC, ENG 0 - 5 Tammerfors, FIN 1979-10-21 Final Tammer
49 John McAllister [SCO] W Dsq 3 Tammerfors, FIN 1979-10-20 1/2 Tammer
48 Esko Pallaspuro KoVe, FIN 4 - 1 Tammerfors, FIN 1979-10-19 1/4 Tammer
47 Jan Bikov [BUL] 4 - 1 Tammerfors, FIN 1979-10-17 1/8 Tammer
46 Reima Tapio Rovaniemen Reipas, FIN 2 - 1 Skellefteå 1979-09-23
45 Knoll [GDR] W TKO 2 Szczecin, POL 1979-06-02 Final Varvets dag
44 Rene Müller Stahl Henningsdorf, GDR W TKO 3 Szczecin, POL 1979-06-01 1/2 Varvets dag
43 Istvan Magyar [HUN] W 3 Szczecin, POL 1979-05-30 1/4 Varvets dag
42 Ove Lundby BK Örnen 0 - 5 Stockholm 1979-04-03 SM 1979 SM-final
41 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 3 Stockholm 1979-04-02 SM 1979 1/2
40 Lars Hoffsten BK Falken W TKO 3 Göteborg 1979-03-02
39 Dragan Dimic Partizan, YUG L Dsq 3 Göteborg 1979-02-05 SWE sel-Partizan 0-9
38 Pat Jefferson [USA] 1 - 2 Aalborg, DEN 1979-02-04
37 Pat Jefferson [USA] 2 - 1 Göteborg 1979-01-29 SWE sel-USA youth
36 Aggrey Mwambi KEN 3 - 0 Göteborg 1978-11-27 SWE sel-KEN 3-7
35 Tauno Lothander BK Örnen 3 - 0 Skellefteå 1978-10-21
34 Frank Larsen FAK, DEN 5 - 0 Göteborg 1978-09-18
33 Tauno Lothander BK Örnen W TKO 2 Eksjö 1978-03-05. SM 1978 SM-final
32 Ulf Carlsson Katrineholms BK 5 - 0 Eksjö 1978-03-05 SM 1978 1/2
31 Alper Güngör BK Kelly W TKO 2 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/4
30 Richard Bruen Team USA W TKO 1 Göteborg 1978-01-06 SWE sel-Team USA 5-5
29 Herb Darrity [USA] L TKO 1 Viborg, DEN 1978-01-??
28 Tibor Badari Bp Honved, HUN 1 - 2 Göteborg 1977-11-28
27 Iosif Sandor [ROM] 2 - 3 ?, DEN 1977-11-20
26 Josef Sander Constanta, ROM 2 - 3 Viborg, DEN 1977-11-20
25 J Memetali [ROM] 3 - 0 Flensburg, FRG 1977-11-18
24 G Muognion [ENG] 3 - 0 London, ENG 1977-11-07
23 Reijo Sipilä BK Fighter W TKO 2 Lilla Edet 1977-10-16
22 Sidney Smith [ENG] 5 - 0 Köpenhamn, DEN 1977-10-09
21 Johannes Meier [FRG] 5 - 0 Göteborg 1977-09-26
20 Villi Rüzika BGK Hildesheim, FRG KO 3 Hildesheim, FRG 1977-04-02
19 Ove Lundby BK Örnen 2 - 1 Norrköping 1977-03-17
18 Jürgen Grünberg [FRG] 3 - 0 Göteborg 1977-03-07
17 Benny Ray Trusel [USA] 3 - 0 Flensburg, FRG 1977-02-18
16 Tonny Krijgsman [NED] KO 2 Trondheim, NOR 1977-01-28
15 Nupat To-Tom [THA] KO 1 Flensburg, FRG 1977-01-19
14 Damri Pannuch [THA] KO 1 Stockholm 1977-01-17
13 Nupat To-Tom [THA] 3 - 0 Göteborg 1977-01-13
12 Jacek Wasowicz Gwardia Wroclaw, POL W TKO 3 Uddevalla 1977-01-06 SWE sel-Gwardia Wroclaw 5-5
11 Zdzislaw Nowak Olimpia Poznan, POL 4 - 1 Viborg, DEN 1976-12-26
10 Leszek Kosedowski Stoczniowiec Gdansk, POL 3 - 0 Skive, DEN 1976-12-12
9 J Memetali [ROM] 3 - 0 Flensburg, FRG 1976-12-09
8 Puealco [AUT] 4 - 1 Aalborg, DEN 1976-11-30
7 Jouni Anttonen BK Fighter 3 - 0 Trollhättan 1976-11-29
6 Roland Geir [FRG] W TKO 2 Hörsholm, DEN 1976-11-21
5 Zwonko Petrovich BK 72 W TKO 3 Borås 1976-11-17
4 Hans Ruckendorff [FRG] W TKO 2 Halmstad 1976-11-06
3 Laszlo Fodor BK Höjden 2 - 1 Göteborg 1976-11-01
2 Laszlo Fodor BK Höjden 3 - 0 Katrineholm 1976-10-29
1 Andeh Davidson [NIG] 0 - 3 Göteborg 1976-10-19 SO:s Sverigedebut
Sammanfattande statistik

Född i Jinja, Uganda. Tävlade i hemlandet för Kampala City Council BC.
1979 SM-Silver (LW).
1981-1982, 1984 Guld Stockholm Box Open.

Stor Grabb nr 101