Jesus Correa

Vikt: Bantamvikt, Fjädervikt
Född: 1955-06-08
Död: 2009-06-09
Klubb: Redbergslids BK (Göteborg), Karlskrona BK, Majornas BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: 5 (0-5)
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
61 Bors Vendelin Dukla Prag, TCH 0 - 5 Frederikshavn, DEN 1989-03-??
60 Sven Dahlin Timrå BK L TKO 2 Stockholm 1989-02-24 SM 1989 1/4
59 Jimmy Mayanja Angereds BC L TKO 1 Göteborg 1988-03-07 SM 1988 SM-final
58 Taye Ibrahim BK Örnen 4 - 1 Göteborg 1988-03-06 SM 1988 1/2
57 Paul Welch [USA] L TKO 3 Kristianstad 1985-11-14
56 Tomasz Nowak GKS Jastrzebie, POL L TKO 2 Katrineholm 1985-11-06
55 Finn Sörensen IK Sparta, DEN 0 - 5 Göteborg 1985-10-29
54 Anders Karlsson BK Kalule 0 - 3 Malmö 1984-03-26
53 Jimmy Mayanja BK Kalule 0 - 3 Arvika 1984-03-18*
52 Mille Markovic Halmstads AIS 0 - 5 Malmö 1984-03-02 SM 1984 1/8
51 Ron Mitchell USA L TKO 2 Göteborg 1984-01-27 Landskamper 1984 SWE-USA 4-8
50 Said Ashre [EGY] 1 - 2 Borås 1984-01-16
49 Jarmo Eskelinen KajKu, FIN 0 - 5 Solna 1984-01-08 1/2 SBO
48 Jarmo Eskelinen FIN L TKO 1 Stockholm 1983-12-05 Landskamper 1983 SWE-FIN 4-6
47 Jimmy Mayanja BK Kalule L Umeå 1983-11-30
46 Roy Nash [IRL] L TKO 2 Köpenhamn, DEN 1983-11-25* 1/2 Copenhagen BC
45 John Sparks [USA] W TKO 3 Köpenhamn, DEN 1983-11-23 1/4 Copenhagen BC
44 Istvan Pavliak [HUN] W TKO 3 Göteborg 1983-10-11
43 Sören Antman BK Falken W TKO 2 Lilla Edet 1983-10-02
42 Joakim Johansson BK Winter 0 - 5 Stockholm 1983-03-04 SM 1983 1/4
41 John Knight ENG 0 - 3 London, GB 1983-02-16 Landskamper 1983 SWE-ENG 3-7
40 Darryl Loving USA L KO 3 Göteborg 1983-01-28 Landskamper 1983 SWE-USA 6-5
39 Jari Grönroos ViNy, FIN 0 - 5 Stockholm 1983-01-08 1/2 SBO
38 Kimmo Leinonen TUL/FIN 5 - 0 Stockholm 1983-01-07 1/4 SBO
37 C Sypniewiech [POL] 1 - 2 Göteborg 1982-12-28
36 Jimmy Mayanja BK Kalule 0 - 5 Mölndal 1982-12-19
35 Mille Markovic Halmstads AIS 0 - 5 Göteborg 1982-11-14
34 Mille Markovic Halmstads AIS 1 - 4 Mölndal 1982-10-09
33 Zoli Djerdj Halmstads AIS 1 - 2 Kungälv 1982-05-22
32 Cuban Businge Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1982-04-06
31 Joakim Johansson BK Winter 0 - 5 Skene 1982-02-27 SM 1982 1/2
30 Ari Vanhamäki BK 73 Hallstahammar 3 - 2 Alingsås 1982-02-25 SM 1982 1/4
29 Reijo Vähäniemi Mölndals BK KO 1 Kungälv 1982-01-18
28 Veli Koota VeLe, FIN L TKO 1 Stockholm 1982-01-08 1/4 SBO
27 Jimmy Mayanja Frölunda BK 0 - 3 Göteborg 1981-12-28
26 Veli Koota FIN 1 - 2 Stockholm 1981-12-07 Landskamper 1981 SWE-FIN 4-6
25 Zoli Djerdj Halmstads AIS 0 - 3 Hässleholm 1981-10-31
24 Lars-Uno Karlsson Olofströms BC W TKO 2 Olofström 1981-10-24
23 Lars Hjort FAK, DEN W TKO 2 Göteborg 1981-10-15
22 Odd Bengtsson IF Linnéa L TKO 3 Stockholm 1981-03-23 SM 1981 1/4
21 Mille Markovic Halmstads AIS 3 - 0 Halmstad 1980-11-13
20 Jouni Anttonen BK Fighter 5 - 0 Göteborg 1980-09-30
19 Pentti Isovatjus BK Fighter 3 - 0 Göteborg 1980-04-29
18 Milan Reljanovic KK All Round 5 - 0 Gråbo 1980-03-23
17 Sören Blomqvist Säffle BK 0 - 3 Lidköping 1980-02-24
16 Milan Reljanovic KK All Round W 3 Öckerö 1980-01-27
15 Ulf Sjöström Oskarshamns BK 1 - 2 Ronneby 1979-12-02
14 Ulf Sjöström Oskarshamns BK 1 - 2 Karlskrona 1979-11-17 Final DM Blekinge
13 Lars-Uno Karlsson Olofströms BC 1 - 2 Olofström 1979-11-11
12 Tommy Snare Hisingens BK 1 - 4 Göteborg 1979-04-09
11 Sören Blomqvist Säffle BK 1 - 2 Trollhättan 1979-03-12
10 Sören Blomqvist Säffle BK 0 - 3 Säffle 1978-12-04
9 Zlatibor Bile Halmstads AIS 0 - 5 Göteborg 1978-11-28
8 Tommy Snare Hisingens BK 0 - 5 Göteborg 1978-10-30
7 Bengt Öqvist IK Ymer 0 - 3 Lilla Edet 1978-10-22
6 Michael Axelsson KK All Round 1 - 2 Borås 1978-03-30
5 Lars-Uno Karlsson Olofströms BC 2 - 1 Karlstad 1978-03-23
4 Nicklas Lundstedt GAK Enighet 0 - 3 Häljarp 1978-02-19 Final Skåne öppna
3 Michael Axelsson KK All Round 1 - 2 Uddevalla 1977-12-12
2 Michael Axelsson KK All Round 2 - 1 Lidköping 1977-11-20
1 Timo Uusitalo Skene AK 1 - 2 Skene 1977-11-06
Sammanfattande statistik

Född i Kolombia som Osmel de Jesus Correa Rincon
1988 SM-Silver (Fj).