Thomas Knutsson

Vikt: Lätt Tungvikt
Född: 1947-12-29
Död: 2004-10-20
Klubb: Flottans IF (Karlskrona), Lunds Universitets Gymnastik och Idrottsförening - LUGI, GAK Enighet (Malmö), Ronneby Boxningssällskap
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
38 Johnie Inkiraine Majornas BK L TKO 1 Tidaholm 1982-02-26 SM 1982 1/4
37 Stefan Bengtsson GAK Enighet 0 - 3 Ronneby 1982-02-06 1/2 Sydsvenska
36 Ari Simpanen Redbergslids BK 0 - 3 Ronneby 1979-12-02
35 Christer Gustavsson Ronneby BS 3 - 0 Karlskrona 1979-11-17 DM Blekinge
34 Åke Johansson BK Falken L Dsq 2 Stockholm 1979-04-01 SM 1979 1/4
33 Roger Nilsson Stockholms AIF 0 - 3 Kallinge 1979-02-25
32 Bengt Cederqvist Majornas BK L TKO 1 Nässjö 1978-03-04 SM 1978 1/2
31 Kjeld Kaastrup BK Nordsalling, DEN L TKO 2 Nordsalling, DEN 1977-12-27
30 Norman Skov Jensen IK Sport, DEN 3 - 0 Malmö 1976-01-14
29 Gunnar Pinaitis Hälsingborgs BS 0 - 3 Malmö 1975-10-06
28 Johnny Knudsen IK 99, DEN L Dsq 3 Malmö 1974-11-07
27 Bengt Wiklund BK Masen L Dsq 3 Lidköping 1974-03-03 SM 1974 1/4
26 Branko Mikek Narva BK/Stockholm L TKO 2 Nacka 1973-11-11 Stockholm-Småland 4-4
25 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 0 - 3 Helsingborg 1973-11-08
24 Nils-Erik Rosén Kalmar BK 0 - 3 Kristianstad 1973-10-13
23 Ove Thorbjörnsson Redbergslids BK 1 - 4 Stockholm 1973-02-20. SM 1973 SM-final
22 Robert Andersson Hammarby IF 5 - 0 Stockholm 1973-02-20 SM 1973 1/2
21 Åke Andersson Hammarby IF W TKO 2 Stockholm 1973-02-19 SM 1973 1/4
20 Sten Moritz GAK Enighet 0 - 3 Kristianstad 1973-02-03
19 Åke Andersson Hammarby IF 1 - 4 Malmö 1972-03-28 SM 1972 SM-final
18 Robert Andersson Hammarby IF W Helsingborg 1972-03-27 SM 1972 1/2
17 Antti Nykkänen Djurgårdens IF 3 - 2 Landskrona 1972-03-26 SM 1972 1/4
16 Jan-Olof Öster BK Akilles L Dsq 3 Stockholm 1971-04-04 SM 1971 1/4
15 Per Löfgren Redbergslids BK L 3 Värnamo 1971-02-28 1/2 Sydsvenska
14 Ingemar Söderberg Värnamo BK 2 - 1 Värnamo 1971-01-22
13 Åke Andersson Hammarby IF L TKO 1 Trollhättan 1970-02-22 SM 1970 1/4
12 Keitil Petersen [DEN] 2 - 1 Furulund 1970-02-01
11 Per Löfgren Redbergslids BK W TKO 2 Eksjö 1970-01-18. Final Sydsvenska
10 Alf Adolfsson Oskarshamns BK 0 - 3 Lund 1969-04-07
9 Jan Pettersson Katrineholms BK L TKO 2 Stockholm 1969-02-23 SM 1969 1/8
8 Bo Hansson (w) Häljarps AIS KO Sjöbo 1969-02-01
7 Jan Andersson (w) BK Amatör 1 - 2 Karlskrona 1966-01-21
6 Tapio Nissilä FIN-jun 0 - 3 Kokkola, FIN 1966-01-16 SWE (j)-FIN (j) 3-7
5 Rune Johansson Värnamo BK 3 - 2 Stockholm 1965-12-30 JSM-final
4 Karl-Gunnar Holm BK Masen W Dsq 3 Stockholm 1965-12-29 1/2 JSM
3 Jan Sandelius Årsta BK 4 - 1 Stockholm 1965-12-28 1/4 JSM
2 Stig Arne Svensson Kristianstads BK KO 2 Kalmar 1965-12-12
1 Rolf Andersson (bkp) BK Primo 3 - 0 Karlskrona 1964-10-16
Sammanfattande statistik

1965 Svensk juniormästare (W).
1970 Sydsvensk mästare. 
1972-1973 SM-Silver.