Sven Jacobsson

41 (23-17-1, 2 KO)

Vikt: Flugvikt - Fjädervikt
Född: 1925-11-26
Död: 2009-05-22
Klubb: Hisingens BK (Göteborg)
SM: -
Landskamper: -
Nordisk: -
EM: -
VM: -
OS: -
Professionell: Nej
Motståndare Klubb/nation Resultat Ort, Land Datum Tävling Kommentar
41 Bror Karlsson Majornas BK 3 - 0 Göteborg 1952-10-17
40 Frank Madsen BK Enighed, DEN W Dsq 3 Hudiksvall 1949-10-16
39 Evert Nordkvist Hudiksvalls ABK 0 - 3 Hudiksvall 1949-10-15
38 Olle Hägg BK Trim 1 - 2 Kristinehamn 1949-10-09
37 Gio Baster Linz, AUT 2 - 1 Linz, AUT 1949-07-06 Linz-Hisingens BK 11-5
36 Eberhardt Klagenfurt AC, AUT Draw Klagenfurt, AUT 1949-07-02 Klagenfurt AC-Hisingens BK 11-5
35 Börje Olsson Malmö BK/Sydsverige 0 - 3 Malmö 1949-01-30 Sydsverige-Göteborg 4-4
34 Sven Andersson (fj) BK Avance 3 - 0 Karlskoga 1949-01-28
33 Hugo Adamsson Uddevalla BK 0 - 3 Uddevalla 1948-02-01
32 Yngve Johansson BK Örnen/Stockholm 0 - 3 Göteborg 1948-01-06 Göteborg-Stockholm 3-5
31 Bengt Andersson Eskilstuna BK 3 - 0 Göteborg 1947-12-12
30 Kurt Åström Landskrona BK 0 - 3 ? 1947-11-25*
29 Harry Jonsson Upsala IF 3 - 0 ? 1947-10-30
28 Jan Pamp BK Björnen 0 - 3 Stockholm 1947-03-03 SM 1947 SM-final
27 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF 3 - 0 Stockholm 1947-03-02 SM 1947 1/2
26 Per Ström IF Örnulf, NOR 3 - 0 Göteborg 1947-02-22
25 Tage Lundgren Hisingens BK 3 - 0 Göteborg 1947-02-14 Final DM-Göteborg
24 Karl Gustaf Andersson BK Avance 0 - 3 Göteborg 1947-01-26
23 Roy Bengtsson Skoftebyns AIS 1 - 2 Göteborg 1947-01-17
22 Tage Pagård (Persson) Skövde AIK 0 - 3 Skövde 1947-01-12 Skövde AIK-Hisingens BK 5-4
21 Gunnar Andersson (sais) Skoftebyns AIS 3 - 0 Göteborg 1946-11-29
20 Evert Abrahamsson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1946-10-25
19 Ivan Janitz Moss BK, NOR 3 - 0 Göteborg 1946-03-16
18 Knut Ramzén BK Ringen 2 - 1 Jönköping 1946-01-18 BK Ringen-Hisingens BK 8-2
17 Bengt "Pekka" Nilsson Malmbergets AIF L 3 Stockholm 1945-11-27 1/2 JSM
16 Sture Svangren BK Örnen 3 - 0 Stockholm 1945-11-26 1/4 JSM
15 Bengt Högström Skövde AIK W Dsq 3 Stockholm 1945-11-25 1/8 JSM
14 Olle Svensson Redbergslids BK 3 - 0 Göteborg 1945-11-16 Hisingens BK-Redbergslids BK 3-5
13 Gunnar Claesén Värnamo BK 0 - 3 Värnamo 1945-10-21
12 Bertil Agborg Nässjö BK 1 - 2 Stockholm 1945-04-13 Final Nybörjarnas
11 Åke Dahlberg IF Linnéa 3 - 0 Stockholm 1945-04-11 1/2 Nybörjarnas
10 Arne Pettersson IF SAAB 2 - 1 Stockholm 1945-04-10 1/4 Nybörjarnas
9 Evert Johansson (f) Landala AK 1 - 2 Göteborg 1945-03-21
8 Bengt Theliander Haga AK W TKO 2 Göteborg 1945-02-09 Final DM-Göteborg (j)
7 Evert Johansson (f) Landala AK 3 - 0 Göteborg 1945-02-08 1/2 DM-Göteborg (j)
6 Bengt Högström Skövde AIK 2 - 1 Skövde 1945-01-21
5 Åke Axelsson Vänersborgs BK W TKO 3 Göteborg 1944-11-24
4 Rune Håman BK Defence 3 - 0 Göteborg 1944-10-27
3 Lennart Leverin Trollhättans BK 3 - 0 Trollhättan 1944-09-22
2 Torsten Persson Halmstads BS/Halmstads BF 0 - 3 Halmstad 1944-03-12 Halmstad BF-Hisingens BK 4-1
1 Ebbe Claesson Redbergslids BK 0 - 3 Göteborg 1944-02-02 1/2 DM-Göteborg (j)
Sammanfattande statistik

"Jack".
Började träna boxning under 1942.

1944: 5 (3-2, 1 KO)
1945: 12 (8-4, 1 KO) Distriktsmästare Göteborg (j), Silver Nybörjarnas 
1946: 4 (3-1, 0 KO)
1947: 10 (5-5, 0 KO) Distriktsmästare Göteborg 
1948: 2 (0-2, 0 KO)
1949: 7 (3-3-1, 0 KO)
1950: inaktiv
1951: inaktiv
1952: 1 (1-0, 0 KO)